Dienas ziņas

Godina veterinārārstu biedrības dibinātāju

Dienas ziņas

Veido Latvijas augšņu karti

Tukuma novada skolām nav nodrošināti siekalu testi

Tukuma novadā vairumam skolu nav nodrošināti Covid-19 siekalu testi

Tukuma novada mācību iestādēm jau otrdien, 24. augustā, vajadzēja saņemt skrīninga testus uz Covid-19. Uzsākt testēšanu šorīt gan varēja vien trīs no trīsdesmit deviņām novada skolām. Ap pusdienlaiku siekalu testus saņēma vēl dažas mācību iestādes, bet izrādījies, ka šo testu komplektācija neesot tāda, par kādu skola instruēta.

Lai jaunajā mācību gadā uzsāktu mācības klātienē, nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, vai negatīvs Covid-19 tests. Testēšana šodien bija plānota Tukuma novada skolās, tomēr vakar vakarā vecāki saņēma ļoti nepatīkamas ziņas.

"Kādas padsmit minūtes pēc septiņiem klases audzinātāja "Whatsapp" čatā sāka rakstīt, ka testi ir atcelti, pārcelti. Neviens neko nezina. It kā neesot atvesti tie stobriņi.

Tā kā sniegs uz galvas vienkārši. Tu cilvēks ieplāno kaut ko, un pēkšņi pašā vakarā pasaka – nē, rīt nav jānāk uz skolu," stāstīja četru skolēnu māmiņa Iveta no Kandavas.

Džūkstē šorīt gan viens aiz otra bērni ierodas skolā. Testēšana notiekot, bet filmēt testu saņemšanu netiek atļauts. Testēšana notiekot uz vietas skolā, un vismaz pagaidām neesot problēmu.

"Vakar astoņos vakarā saņēmām testus. Zinu, ka visur Tukuma novadā nesaņēma, bet mums īsi pirms astoņiem piegādāja. Mūsu galvenais uzdevums bija gaidīt informāciju no laboratorijām. Tā kā mēs arī nevaram tur neko daudz iespaidot. Mēs varam tikai gaidīt un izdarīt to, kas no mūsu puses ir jāizdara," sacīja Džūkstes pamatskolas direktore Inga Riežniece.

Kā skaidroja Tukuma novada izglītības pārvaldē, no 39 novada mācību iestādēm testēšanu šorīt varēja uzsākt  tikai trīs skolās.

"Situācija ir ļoti, ļoti slikta. Mēs esam ļoti neapmierināti, ka "MFD" laboratorija, kas ir piesaistīta Tukuma novadam, nepilda savas saistības. Atbilstoši sniegtajai informācijai izglītības iestādēm nepiegādā testus,"

klāstīja Tukuma novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Strazdiņa.

Ap pusdienas laiku saņemtas ziņas, ka testi piegādāti vēl pāris novada skolām. Viena no tām – Pūres pamatskola un tās filiāle, tomēr atvestie testi neesot tādi, par kādu lietošanu skola instruēta.

"Ir kaut kādi lieli 10 ml stobriņi iedoti. Tajā ir ieliets šķidrums. Cik bērns iespļaus siekalas, mēs nezinām, jo tam cauri redzēt tālāk nevar. Mēs testējamies. Kad savāks, nezinu. Saprotam, ka 25 grādos drīkstam turēt, pirms tam mums bija algoritms, ka jāliek ledusskapī. Laboratoriju es sazvanīt nevaru. Man liekas, es esmu zvanījusi nezin cik [reižu]," teica Pūres pamatskolas direktora amata pienākumu izpildītāja Ina Jackovska.

Sazvanīt laboratoriju vai uzņēmuma vadību sižeta filmēšanas laikā neizdodas arī "Retv".

Veselības ministrijā (VM) par problēmām ar testiem esot zināms. Kā skaidrojusi laboratorija, problēmas radījis kapacitātes trūkums.

"Kā arī apliecināja to, ka šodienas laikā izvedīs visu plānoto testu apjomu, tajā skaitā arī tām skolām, kas testu nesaņēma iepriekšējās dienās, kā tas bija paredzēts, gan arī tām skolām, kam testus bija paredzēts vest tikai šodien," teica VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Par to, vai laboratorijai izdosies izpildīt visus līguma nosacījumus, ministrijai šaubu neesot. "Mums šie ir zināmi partneri daudzu gadu garumā. Mēs noteikti paļaujamies, ka laboratorijas spēs atrisināt sākotnējā posmā esošās problēmas," sacīja VM pārstāvis.

Kopumā 1700 mācību iestādēs  skolēnu testēšanu veic četras laboratorijas. Par līdzīgām problēmām saistībā ar citām laboratorijām ministrijai neesot zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt