Panorāma

No amata atstādina Asinsdonoru centra direktori

Panorāma

"airBaltic" meklēs stratēģisko investoru

Tiesai nodod lietu par Šlokenbekas ezera piesārņošanu

Tukuma novada vadītājs: Vainot vienu personu Šlokenbekas piesārņojuma lietā nav pareizi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Prokuratūra tiesai nodevusi krimināllietu par Šlokenbekas dzirnavu ezera un Slocenes upes piesārņošanu. Pērn vasarā ūdenstecēs ieplūda neattīrīti notekūdeņi no Tukuma pašvaldības uzņēmuma “Tukuma ūdens”. Tas izraisīja smagas sekas videi – zivju masveida bojāeju. Lai gan ir izvirzīta apsūdzība pašvaldības uzņēmuma darbiniekam, Tukuma novada vadība uzskata, ka nav iemesla viņu atstādināt no amata.

Kā norāda Specializētās vairāku nozaru prokuratūras prokurors, apsūdzētā persona ir kāda uzņēmuma valdes loceklis, kurš bija atbildīgs par uzņēmuma darbības tiesiskumu un vides aizsardzības prasību izpildi. Prokuratūra vārdu neatklāj, taču iepriekš presē “Tukuma ūdens” vadītājs Ainārs Feldmanis netieši atzina, ka ir aizdomās turētā persona. Kā teikts lēmumā par krimināllietas nodošanu tiesai, apsūdzētā persona ilgstoši neveica efektīvus pasākumus, lai kāda akciju sabiedrība regulāri un būtiski nepārkāpj līguma nosacījumus.

"Apsūdzētā persona neinformēja Valsts vides dienestu par kaitējumu videi. Tāpat minētā persona neveica neatliekamos un sanācijas pasākumus Slocenes upē, kā arī pieļāva, ka laika posmā no pērnā gada 7. jūlija līdz 2015. gada 17. jūlijam notekūdeņu attīrīšanas iekārtas novadīja Slocenes upē nepietiekoši attīrītus notekūdeņus," norāda Ģenerālprokuratūras pārstāve Kristīne Sutugina.

Pašvaldības uzņēmuma  “Tukuma ūdens” vadītājs Ainārs Feldmanis, kas atbild par notekūdeņu attīrīšanas sistēmām, no preses vairās. Advokāts viņam ieteicis līdz tiesai atturēties no jebkādu komentāru paušanas. Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans uzskata, ka vainot vienu personu neesot pareizi.

Pašvaldībai neesot iemesla viņu atstādināt. Tiesa nav bijusi, vaina nav pierādīta. Prokuratūra vai tiesa nav aizliegusi Feldmanim vadīt uzņēmumu. Turklāt pašvaldība neesot saņēmusi nekādu dokumentu no prokuratūras.  

"Kāpēc pret vienu konkrētu personu, nevis pret uzņēmumu, kas nodrošina šo pakalpojumu? Šajā atbildības ķēdē Ainara Feldmaņa vaina, manuprāt, būtu pēdējā, kas vērtējama," uzskata Tukuma domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans (“Tukuma pilsētai un novadam”).

Kā apgalvo Lukmans, kriminālprocesā nav vērtēta vides inspektoru atbildība. Un, viņaprāt, nav noskaidrots cēlonis, kādēļ notekūdeņu attīrīšanas iekārtās aizgāja bojā mikroorganismi? Prokuratūra norāda - ir radīts ievērojams apdraudējums ūdens videi, valstij nodarīti zaudējumi 9400 eiro apmērā. Engures novada domei - 220 eiro, bet Tukuma novada domei - vairāk nekā 30 tūkstoši eiro apmērā.

"Absolūti nesaprotami, no kurienes viņi ir ņemti? Ja pašvaldība nav pieteikusi zaudējumus. Mēs varējām pieteikt arī tūkstoti, un varējām pieteikt arī 100 tūkstošus. Kāpēc 30 tūkstoši paņemti? No kurienes tas ir ņemts?" - tā Lukmans. "Vedina domāt, ka lieta skatīta diezgan pavirši un tomēr diezgan tendenciozi. Es gribētu teikt, ka tiek meklēts gandrīz viens vainīgais grēkāzis, uz kuru pārlikt visas sistēmas lietas.”

Prokurors gan uzskata, ka ar šo noziedzīgo nodarījumu pašvaldībai ir nodarīts mantiskais zaudējums, jo piesārņojuma likvidēšanai izlietoti finanšu līdzekļi no novada budžeta. Šlokenbekas ezera lietu Tukuma rajona tiesa sāks skatīt februārī. Pēc notikušā pašvaldība ir uzlabojusi attīrīšanas iekārtu darbu. Īpaši netīrie rūpnieciskie notekūdeņi vairs netiek ieplūdināti kopējās iekārtās. Ir pārskatīti līgumi ar lielākajiem pārtikas ražotājiem. Vides dienests gan saka, ka situācija joprojām ir jūtīga.

"Mēs šos jaunos līgumus neesam saņēmuši. Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju, spēkā ir tās notekūdeņu koncentrācijas, par kurām vienojās pēc šīs avārijas. Viņas ir samazinātas, bet jauni līgumi vismaz ar TP noslēgti nav.  Iekārtas šogad ir darbojušās normāli, bet viņas darbojas tuvu maksimālais kapacitātei, tādēļ ir nepieciešams novērst visus iespējamos riskus, kas attīrīšanas iekārtas atkal var izsist no līdzsvara," norāda Ventspils reģionālās vides pārvaldes direktore Inguna Pļaviņa.

Vides dienests sagaida, ka Tukuma novada dome pieņems arī saistošos noteikumus par ūdens apgādi un kanalizāciju, kuros būs noteiktas piesārņojuma koncentrācijas, ar kādām notekūdeņi tiek pieņemti attīrīšanai.

Ziņots, ka Valsts policija izmeklēšanā noskaidroja, ka Šlokenbekas dzirnavezera un Slocenes upē konstatētā piesārņojuma cēlonis bija SIA “Tukuma ūdens” piederošo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu “Tīle” novadītie neattīrītie notekūdeņi vairāk nekā 31 000 kubikmetru apmērā, kas attiecīgi 2015.gada jūlijā izraisīja vairāku tūkstošu zivju bojāeju skābekļa trūkuma dēļ.

Par aizdomās turamo tika atzīta viena persona, kas ir saistīta ar minēto uzņēmumu. Valstij ir nodarīti vairāk nekā 9000 eiro lieli zaudējumi, kā arī nodarīts būtisks kaitējums dabas videi.

Pēc krimināllietas saņemšanas no Valsts policijas prokuratūra apsūdzību pārkvalificējusi uz smagāku – tās ieskatā, piesārņojums izraisījis ne tikai būtiskas, bet smagas sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti