Dienas ziņas

Vīndari tiekas Straupes Zirgu pastā

Dienas ziņas

Minskā tūkstošiem pulcējas opozīcijas mītiņā

Tukuma muzejam "Pils tornis" - 25!

Tukuma muzejam «Pils tornis» - 25

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau ceturtdaļgadsimtu vēstures muzejs ''Pils tornis'' stāsta par Tukumu un tukumniekiem. Jubilejas reizē atklāta izstāde ''Parole 91-42-51'', kas vēsta par 2003. gadā reorganizēto Tukuma  Zemesardzes bataljonu. 

Tukuma vārds pirmoreiz minēts Kursas dalīšanas līgumā starp bīskapu un Livonijas ordeni 1253. gadā, bet Livonijas ordeņa mūra pils būvēta ap 1330. gadu. Mūsdienās Pils tornis ir vecākā mūra ēka Tukumā.

"Pils tornis ir pārbūvēts, jo 18. gadsimtā šī ēka bija sabrukusi, un tad nu tajās drupās izbūvēja torni, ko cilvēki sauc par Pils torni. Tornis tika izmantots kā noliktava un arī kā cietums tajās reizēs, kad bija lielāks cietumnieku skaits," pastāstīja Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola.

Ceļš līdz muzejam pils tornī bijis ilgs. Pirmā pavēle izdota jau 1958. gadā, bet muzejs, kura ekspozīcijas vēsta par pilsētas vēsturi, durvis apmeklētājiem vēra tikai 1995. gada 15. jūlijā.

Divdesmit piekto jubileju muzejs atzīmē ar izstādes ''parole:91-42-51'' atklāšanu. Tas ir stāsts par Tukuma zemessardzi un zemessargiem, un arī šī stāsta veidošanā palīdzējuši paši tukumnieki.

"Mans tētis bija Aivars Znatnajs, Tukuma 42. bataljona atjaunotās Zemessardzes  pirmais komandieris. Tētis daudz ko stāstīja - kā tika formēta Zemessardze, kā viņš meklēja cilvēkus, uz kuriem var paļauties, tāpēc es arī Lindai (izstādes kuratorei) varēju daudz ko palīdzēt. Nosaukt zināmus uzvārdus, jo es tos cilvēkus zināju personīgi. Nevis kā kungu ar uzvārdu, bet kā onkuli ar vārdu," pastāstīja Aivara Znatnaja meita Dace Kaminska.

Zemessardzes 42. bataljons bija viens no pirmajiem un lielākajiem Latvijā, kurā apvienojās ap 700 vīru. Jau gandrīz divdesmit gadus tā ir vēsture, par ko liecina atmiņas, fotogrāfijas un bataljona karogs.

"Zemessardzē ir daudzas reorganizācijas bijušas, un reorganizācijas rezultātā Tukuma bataljons tika pievienots Dobeles 51. bataljonam. Viena daļa mūsu vīru no Zemessardzes aizgāja, jo viņiem bija tāda vilšanās sajūta," norādīja izstādes kuratore Linda Lūse.

Latvijas Zemessardze savu 29. gadskārtu atzīmēs 23. augustā, bet izstāde par Tukuma zemessargiem muzejā ''Pils tornis'' būs apskatāma līdz nākamajai vasarai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti