Tukuma alternatīvās skolas vadītājs izvirzīts izcilo personību balvai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Starptautiskajai jauno izcilo personību balvai izvirzīts un labāko divdesmitniekā iekļuvis kādas nelielas Tukuma novada alternatīvās skolas dibinātājs un vecāku kustības aktīvists Reinis Ziļevs. "Junior Chamber International" biedrība ik gadu apbalvo cilvēkus vecumā līdz 40 gadiem, kas ar savu darbu, neatlaidību un inovatīvo domāšanu ir radījuši pozitīvus pārmaiņas vietējā un pasaules mērogā. Ziļevs ir arī viens no tiem aktīvistiem, kas meklē juridiskus risinājumus, lai ļautu Latvijā attīstīt individuālas mācību programmas.

Tukuma novada Praviņās agrāk bijusi pašvaldības pamatskola, bet nu jau trīs gadus darbojas privāta, uz vecāku entuziasma dibināta skola. Tajā arī šobrīd Reinis turpina cīnīties par modernu un kvalitatīvu izglītību nākamajai Latvijas paaudzei.

Vērtējot vecāku kustības attīstību, Ziļevs norāda, ka pieaugušie aizvien vairāk vēlas iesaistīties izglītībā un padarīt to labāku. Savukārt kā skolas vadītājs viņš secina, ka netrūkst arī jaunām izglītības metodēm atvērtu skolotāju, taču pašreizējo zemo algu problēmas risinājumus valstī varot saukt par ūdens pilienu tuksnesī.

Skolas dabaszinību un bioloģijas skolotāja Rita Grīnfogele stāsta, ka ikdienas darbs šajā skolā krietni atšķiras no standarta izglītības, daudzas stundas norit ārā, bērni pat matemātiku dodas mācīties brīvā dabā un meklē uzdevumus. Arī starpbrīži ir garāki, bet zvans šeit neskan, stundu garumu skolotāji nosaka paši. Vienā no klasēm uz plauktiem atrodas koka arfas un kokles, kuras izmanto mūzikas stundās. Svešvalodu klasē uz logiem, durvīm, soliem salīmēti vārdi ar priekšmetu tulkojumiem citās valodās. Darbmācības kabinetā vēl no aizvadītā gada uz galdiem palikuši pašdarinātie putnu būri un neraksturīgi šim priekšmetam, pie sienas izliktas daudzas gleznas, lai veicinātu radošu domāšanu. Skolas veidotāju Reini Ziļevu skolotāji uzskata par galveno balstu.

"Reinis ir kā motors, kā dzinējspēks, kā idejas virzītājs. Viņam savukārt vajag apkārt šos cilvēkus, kas dara šo ikdienas darbu. Ja lielā skolā ir nodalīts, ka par bērniem atbild klases audzinātājs, tad te visi ir iesaisīti sadarbībā ar bērnu," stāsta Grīnfogele.

''Dzīvajā skolā'' uz vietas mācās ap sešdesmit bērnu. Pirmā skolas diena šeit esot pacilājoša, tā ir draudzīga kopā sanākšana, bērni iet rotaļās un tiek iekurts kopējs ugunskurs. Sākumskolas skolotāja Līga Kreicberga norāda uz lauku skolu lielo vērtību.

"Man šķiet, ka laukos cilvēki vēl nenovērtē šo te brīvību," viņa saka un prognozē, ka tas loks, kas gribēs bērnus sūtīt šādās skolās varētu paplašināties.

Skolas dibinātājs Reinis gan atzīst, ka skolā vēl ir jāiegulda vēl ļoti daudz darba. "Šī skola ir dzīva, visu laiku mainās, nekad nav sastingusi," saka Ziļevs un norāda, ka katrā no šiem gadiem skola bijusi citādāka.

Reportāžu no skolas un interviju ar Reini Ziļevu klausieties klāt pievienotajā audio failā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti