1:1

1:1 Gundars Rēders: Raimonds Vējonis

1:1

1:1 Gundars Rēders: Indulis Zālīte

TSDC konsultants Indulis Zālīte: Bijuši mēģinājumi «papildināt» čekas maisus

TSDC konsultants Zālīte: Bijuši mēģinājumi «papildināt» čekas maisus

No Latvijas rīcībā nonākušajiem “čekas maisiem” jeb Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēkas izņemt neko nevarēja, taču ir bijuši mēģinājumi tos “papildināt” jau pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, LTV raidījumā “Viens pret vienu” atzina Totalitārisma seku dokumentēšanas centra konsultants Indulis Zālīte.

Viņš pauda pārliecību, ka no kartotēkas neko izņemt nevarēja, jo visas kartiņas bija sanumurētas pēc īpašiem centra noteikumiem, bija “noteikumi, kā mēs strādājām”.

Bet bijuši mēģinājumi kaut ko pielikt klāt, bija gadījums ar mikrofilmu fragmentiem, kurus kāds anonīms cilvēks iemeta pastkastītē 5. Saeimas priekšsēdētāja biedram Andrejam Krastiņam.  

Zālīte pauda, ka materiāli, kas bija izmantoti šajos mēģinājumos, bija kvalitatīvi sagatavoti, tomēr nebija precīzi.   

Viņš pieļāva, ka kartotēku varēja “iztīrīt” līdz 1991. gada augusta pučam, bet ne pēc tam.   

KONTEKSTS:

Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc 2018. gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

Saeima 4. oktobrī atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē jau šogad publicēt vairākus bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentus jeb tā sauktos čekas maisus. 20. decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti