Trūkst tuberkulozes vakcīnu; iespējams, jaundzimušo vakcinācija būs jāatliek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Visticamāk, līdz maijam vai jūnijam Latvijā un arī citās Eiropas valstīs nebūs pieejamas Dānijā ražotās vakcīnas pret tuberkulozi, tāpēc Nacionālais veselības dienests šobrīd meklē iespējas iegādāties alternatīvu vakcīnu. 

Tomēr diezgan iespējams ir scenārijs, ka jau nākamnedēļ daļa jaundzimušo nesaņems šo vakcīnu un mazuļu vakcinēšana būs jāatliek. Tāpēc Slimību profilakses un kontroles centrs aicina jaundzimušo vecākus īpašu uzmanību pievērst profilakses pasākumiem.

Saņemot ziņas no vakcīnu ražotāja Dānijā, ka radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā un vakcīnas nevarēs piegādāt, sākotnēji Nacionālais veselības dienests apzināja iespējas aizņemties vakcīnas no kaimiņvalstīm. Tas neizdevās, jo atklājās – arī tām nav uzkrājumu un jau rodas problēmas. Pēcāk dienests interesējās arī par aizlienēšanas iespējām citās valstīs, taču pozitīvas atbildes nesekoja.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga Latvijas Radio stāstīja, ka cerīga varētu būt sadarbība ar Poliju, kur arī ražo alternatīvu vakcīnu. Polija solīja atbildēt par piegādes iespējām, bet atbilde gaidāma pēc vienas divām nedēļām.

Pagājušajā nedēļā Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati liecināja, ka Latvijā vakcīnu pret tuberkulozi vidēji pietiks divām nedēļām.

„Bet kopumā mēs varam pateikt, ka nākamnedēļ jau būs īstie pārtraukumi un būs situācijas, ka bērni nebūs saņēmuši vakcīnu,” atzīst Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Viņš stāsta, ka centrs pieļauj arī ar ļaunāko scenāriju, un tas nozīmē, ka vakcinēšanās, iespējams, daļai bērnu būs jāatliek. Tāpēc centrs jau gan ģimenes ārstiem, gan arī dzemdību nodaļām devis norādījumus par profilaksi. Piemēram, ka jaundzimušā ģimenes locekļiem ir jāpārbauda sava veselība.

Zīdaiņiem inficēšanas riski nav lieli, viņi neapmeklē sabiedriskās vietas, veikalus, transportu, ja mājās nav slimnieku, inficēšanas risks ir tuvu nullei, tāpēc svarīgi apzināt situāciju ģimenē, ka neviens nav slims, uzsver Perevoščikovs.

Ārsti arī iesaka vecākiem pēc iespējas mazāk apmeklēt sabiedriskas vietas. Tomēr Bērnu slimnīcas bērnu infektoloģe Dace Zavadska norāda, ka profilakses pasākumus var ievērot, taču tie var pilnībā nepasargāt bērnu. Piemēram, bezpajumtnieki var mitināties kāpņu telpās un ar to pietiek, jo tuberkulozes baktērija ir ļoti dzīvotspējīga, un to var atnest uz mājām ar apaviem, norāda Zavadska. Tāpēc arī pēc ārstes teiktā, būtiskāki profilakses pasākumi saistās ar to pieaugušo pārbaudīšanu, kuri ir saskarē ar bērnu.

Bērnus pret tuberkulozi vakcinē ap piekto dzīvības dienu, jau izrakstoties no dzemdību nodaļas. Ārsti iesaka bērnus vakcinēt līdz divu mēnešu vecumam, jo pēc tam bērns jau bijis pietiekošā saskarē ar sabiedrību un vidi, bērns jau ir jāpārbauda, vai jau nav inficēts ar tuberkulozi. Ja reakcija ir negatīva, tad bērns jāvakcinē.

„Jo mazāks ir bērns un viņš sastopas ar tuberkulozi, jo smagāk tuberkuloze norit, bieži vien tās ir fatālas tuberkulozes formas, tāpēc mēs arī cenšamies tik mazus bērnus vakcinēt, un mēs visi zinām, ka Latvija ir īpašā situācijā attiecībā uz tuberkulozes izplatību un pret zālēm nejūtīgo tuberkulozes izplatību. Mums tās ir ļoti daudz, mēs esam otrā vietā pasaulē,” saka Zavadska.

Bērnu slimnīcas Vakcinācijas centrā gan šobrīd vakcīnas pietiek.

„Un mēs esam paskatījušies pēc tā, kas mums atrodas ledusskapī, mums vakcīna varētu pietikt līdz maijam, varbūt pat līdz maija vidum,” saka Zavadska, norādot, ka iestādes, kurām vakcīnas beidzas ātrāk, var nosūtīt bērnus uz Bērnu slimnīcu.

2012.gadā arī Latvijai bija problēmas ar vakcīnu pret tuberkulozi piegādi un toreiz Latvija aizņēmās no Igaunijas. Nacionālais veselības dienests noliedz, ka mūsu valstij būtu kādas problēmas ar vakcīnu skaita plānošanu un uzkrājumu veidošanu, jo šobrīd problēma skar ne tikai Latviju, bet arī citas Eiropas valstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti