Sadaļas Sadaļas

Trūkst līdzekļu pretvēža medikamentiem

Otrdien, 21. novembrī, publiski izskanējušais lūgums vākt ziedojumus mūziķa Valtera Frīdenberga ārstēšanai radījis arī plašas diskusijas par vēža ārstēšanas iespējām Latvijā. Onkologi un ķīmijterapeiti jau vairākkārt norādījuši – medikamenti, ko Latvijā sauc par inovatīviem, bet valsts neapmaksā, pasaulē jau labu laiku ir iekļauti vēža ārstēšanas pamata vadlīnijās.

Lai samaksātu par vēža ārstēšanu ar mūsdienīgiem medikamentiem, cilvēki ņem gan ātros kredītus, gan pārdod vai ieķīlā nekustamo īpašumu, gan vēršas pie sabiedrības.

"Ziedot.lv" ir viena no organizācijām, kas saņem palīdzības lūgumus onkoloģisko pacientu medikamentu apmaksai. Dažu gadu laikā to skaits audzis vairākkārt. Šā gada deviņos mēnešos onkoloģisko medikamentu iegādei lūgtā summa pārsniegusi 1,3 miljonus eiro.

""Ziedot.lv" ir saskāries ar to, ka ir daudz medikamentu onkoloģijai, ko Igaunijā, piemēram, pacientiem kompensē un Latvijā diemžēl ne. Un tā ir vēl viena tāda netaisnības sajūta mūsu iedzīvotājiem, kā tad tā.

Un ir pat cilvēki, kas deklarējas tādēļ Igaunijā un pārceļas uz dzīvi uz Igauniju," stāstīja organizācijas “ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Ar to, ka pacienti arī pārreģistrē uzņēmumus, lai varētu saņemt kaimiņvalstī kompensējamos pretvēža preparātus, saskārusies arī onkoloģe ķīmijterapteite Alinta Hegmane. Viņa stāsta - ja ļaundabīgais audzējs izgriezts, medikamenti, kas tiek lietoti profilaksei, ir atbilstoši. Taču vairāku formu metastātiskam audzējam Latvijā joprojām neapmaksā mūsdienīgus efektīvus medikamentus.

"Nav ētiski ārstam neinformēt pacientu, ka viņam būtu iespējama efektīva terapija. Tajā pašā laikā nākamais šoks pacientam ir terapijas izmaksas," atzina Hegmane. "Es domāju, ka pie "ziedot.lv" vēršas daži procenti no tiem slimniekiem, kam būtu vajadzīga inovatīva terapija. Daļa meklē citus veidus, daļa, kam ir iespēja, maksā paši, daļa vienkārši nesaņem terapiju. Un līdz ar to, ja cilvēks nesaņem terapiju, vēzis progresē. Un ir iespēja, ka viņš nomirs daudz ātrāk, nekā saņemot šo terapiju."

Onkologi stāsta – daudzi no pretvēža medikamentiem, ko Latvijā neapmaksā, pasaulē iekļauti vēža ārstēšanas pamata vadlīnijās. To lietošana spēj nozīmīgi pagarināt dzīves ilgumu.

Nozares speciālistu lūgumus apmaksāt šos preparātus saņem arī Nacionālais veselības dienests (NVD).

Dienestā stāsta, ka, iespējams, no nākamā gada valsts varētu apmaksāt vairāk medikamentu onkoloģijai. Ko tieši, pagaidām nav skaidrs.

"Mēs ļoti gribētu redzēt pieņemto budžetu. Pēc mūsu informācijas, līdzekļi onkoloģisko zāļu nodrošinājumam tur ir paredzēti. Bet tad, kad mēs precīzi zināsim, kāds ir šis apjoms, protams, mums būs jāizvēlas, kuras zāles iekļaut," teica NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktora vietniece Antra Fogele.

NVD norāda, ka onkoloģija ir ceturtā vislabāk apmaksātā diagnožu grupa. Pirmajā vietā ir endokrīnās diagnozes. Pērn no valsts budžeta medikamentiem onkoloģiskajām slimībām izlietoti 22 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt