Trūcīgo skaits rūk, jo statusa iegūšanai noteiktā zemā ienākumu summa nemainās

Saskaņā ar Labklājības ministrijas (LM) datiem, aizvadītā gada nogalē Latvijā samazinājies trūcīgo skaits. Kā iespējamos iemeslus tam Latvijas Pašvaldību savienības padomniece sociālajos un veselības aprūpes jautājumos Ilze Rudzīte min to, ka algu un pensiju pieauguma dēļ daudzi iedzīvotāji vairs neatbilst trūcīgo personu statusam.

Samazinājums gan ir neliels, proti, pērnā gada decembrī trūcīgas personas statusu ieguvušo iedzīvotāju skaits bijis par 337 cilvēkiem mazāks nekā novembrī. Tradicionāli vasarās trūcīgo skaits nedaudz samazinās, bet rudeņos un ziemā pieaug.

Pērnā gada decembrī Latvijā trūcīgas personas statusu ieguvušo personu skaits sasniedzis 2,34% no visiem iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka šādu statusu pašvaldības piešķīrušas gandrīz 46 tūkstošiem cilvēku.

„Trūcīgo personu skaits mums šobrīd jau ir pirmskrīzes līmenī, tātad zem  2009. gada sliekšņa,” lēš Rudzīte.

Šai tendencei ir vairāki iemesli. Viens no tiem – ilgstoši bez darba esošie iedzīvotāji labākas dzīves meklējumos vēl arvien dodas uz ārzemēm. Tomēr, pēc pašvaldību novērojumiem, arī sociālekonomiskie apstākļi ir nedaudz uzlabojušies.

„Iespējams, uzlabojas kaut nedaudz sociālā situācija – palielinās atalgojums," iespējamos iemeslus apraksta Rudzīte, "Protams, ir arī tas, ka valsts pusē kaut nedaudz, bet tomēr palielinās sociālā atbalsta pasākumi. Pensijas kaut nedaudz, bet pieaug.”

Minēto iemeslu dēļ veidojas situācija, ka daļa iedzīvotāju, kas savulaik atbilduši trūcīgas personas statusam, tam vairs neatbilst, jo viņu ienākumi pārsnieguši slieksni, kas nav mainīts jau vairākus gadus.

Rudzīte norāda, ka trūcīgas personas ienākuma maksimālā summa joprojām ir 128,06 eiro.

"Ir pieņemta koncepcija par minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu, kuras ieviešanas gaitā ir plānots pārskatīt trūcīgas personas ienākuma līmeni un ar to saistīto pabalstu garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai," viņa skaidro un min, ka šobrīd LM pie koncepcijas plāna strādā.

Taču pati LM trūcīgo personu skaita sarukuma iemeslus neanalizē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti