Panorāma

Panorāma

Panorāma

Par NA līderi kļūst Raivis Dzintars

Trīsgadnieks aiziet no dārziņa, neviens neiejaucas

Trīsgadnieks aiziet no dārziņa Ropažos; neviens neiejaucas

Par mata tiesu no traģēdijas ceturtdien, 7.decembrī, Ropažos bija trīs gadus vecs zēns, kurš vakarā viens pats aizgāja no bērnudārza “Annele”, nogāja pietiekami lielu ceļa gabalu un šķērsoja ielu ar dzīvu satiksmi. Bet neviens pieaugušais viņu neapstādināja un nepalīdzēja.

Tikai vietējā veikala “Elvi” pārdevējas mazo pircēju apturēja un atdeva ģimenei. Ropažu novada dome sola izvērtēt katra iesaistītā atbildību.

Piektdien mazais Juris no sava tēta neatiet ne soli. Bet ceturtdien ap pussešiem viņš viens pats aizgāja no savas grupiņas un pazuda. Audzinātāja to pat nebija pamanījusi. Kad mamma atnāca Juri izņemt, bērna vienkārši nebija.

“Bērns ir izgājis viens pats ārā pa vārtiņiem, visi mūsdienīgie jaunie vecāki redz, visi cilvēki redz, ka bērns iet viens pats pa ielu, neviens nevar pienākt klāt. Audzinātāja nezina… Nu, tādā bardakā mēs te dzīvojam,” sašutumu neslēpa mazā Jura tētis Juris Žeļņeronoks.

 

No bērnudārza mazais puika gāja pa ietvi, taču tālāk viņam bija jāšķērso iela, pa kuru notiek intensīva satiksme. Pussešos vakarā tur ir daudz cilvēku. Citi atgriežas no darba, citi iet uz veikalu vai pastu. Tas ir Ropažu centrs.

Pa ielu, kuru bērns tumsā šķērsoja viens pats, automašīnas brauc viena pēc otras. Tā ir centrālā iela. Taču neviens nepienāca un nepavaicāja “Kur ir tava mamma, tētis? Kur tu ej?”.

Mazais Juris stāstīja, ka aizgāja līdz veikalam. Bail viņam nebija.  

Juris tipināja pa ceļu uz vietējo “Elvi”. Veikala pārdevējas vienīgās bērnu atpazina un pārveda pāri ielai uz ēku, kurā strādā puisīša radiniece. Viņa zvanīja uztrauktajiem vecākiem, ka Juris pie viņas, viss kārtībā. Vecāki tikmēr vai juka prātā, tumsā viņu meklējot.

“Es gribu, lai atlaiž tos cilvēkus un soda. Beidzot kādam par to ir jāatbild. Būtībā katastrofa! Paldies Dievam, ka tā! Kādam par to ir jāatbild. Cilvēki ir pieraduši ne par ko neatbildēt,” sacīja puisēna tēvs.

Audzinātāja ir uzrakstījusi paskaidrojumu pašvaldības policijā, bet vainu uzņemas bērnudārza “Annele” vadītāja Vēsma Eglīte.

“Audzinātājas atbildība... Es redzu vairāk savu atbildību. Jo es neesmu nodrošinājusi to, ka pa vārtiem nevar iziet. Es neesmu izdarījusi visu. Audzinātāja strādā vidē, kādu es esmu radījusi. Protams, ir audzinātājas atbildība, jo  kā viņš varēja izslīdēt no grupas? To nezina neviens,” atzina Eglīte.

Bērnudārza ārdurvīm ir koda atslēga, iekšpusē dežurē administrators. Vārtiņiem ir aizbīdnis un aicinājums to vienmēr turēt aizvērtu.

“Kā viņš varēja tikt ārā? Es nesaprotu. Bet es esmu pamanījusi, ka ir vecāki, kas vedot savus bērnus, izlaiž ārā arī citus,” sacīja Eglīte.

Atbildīgs par to, ka mazais trīsgadnieks viens izgāja pa vārtiem, ir arī ikviens vecāks, kurš ceturtdien vārtu aizbīdni neaizvēra.

Un tieši tikpat liela atbildība gulstas uz katru ropažnieku, kurš tumsā redzēja mazo zēnu un reizē neredzēja vai izlikās neredzam. 

To, kāds sods iespējams bērnudārza vadītājai un audzinātājai, domē pagaidām nevar pateikt.

“Šo situāciju ir grūti komentēt šobrīd, mēs izanalizēsim esošo situāciju, visus apstākļus un to, kāda ir katra atbildība,” solīja Ropažu novada domes izpilddirektore Signe Grūbe.

Tuvākajā laikā arī bērnudārza vārti tiks aprīkoti ar koda atslēgu, bet tas vienalga neatrisinās situāciju, ja kaut viens pieaugušais ļaus pa vārtiem iziet arī bērnam bez vecākiem.  

13 komentāri
double spirits
Mūsu dārziņā esmu bijusi lieciniece divas reizes, kā bērni paši iziet ārā. Pēc pirmās tādas reizes durvju mehānisms tika tā izmainīts, lai bērni nevarētu tās atvērt. Otrajā reizē bērns izgāja reizē ar citu ģimeni. Tā kā arī visādi kodi utt. var nebūt efektīvi, kamēr paši vecāki nepievērsīs uzmanību, vai reizē ar viņiem neiziet kāds svešs bērns. Un protams, runāt ar bērnu, ka nedrīkst viens pats nekur iet. Par to, ka audzinātāja var neievērot, ka kāds iziet, nebrīnos - visu laiku jau neskatās uz durvīm un neskaita bērnus, vai ir visi. Risinājums - slēgt grupiņas durvis.
R.. S..
Pirms gudri spriedelēt par vecākiem un vārtiņiem, es, kam mājās ir tāds trīsgadnieks, gribu zināt, kā viņš vispār pie vārtiņiem nokļuva. Pussešos jau ir tumšs, bērni ārā nerotaļājas. Arī rakstā norādīts, ka bērns no grupiņas izgājis. Kā var nepamanīt, ka tas bērns no grupiņas pazūd? Trīsgadniekam, kas pats ir māk apğērbties, šis process tāpat aizņem minūtes 10-15. Pusseši ir laiks, kad grupiņā jau daļa bērnu ir paņemti, tātad audzinātājai ir mazāk, ko pieskatīt. Jūs te par vārtiem, bet, ja tie būtu ciet, mazais tāpat būtu klaiņājis viens ārā, tumsā, aukstumā. Iežogotā teritorijā, bet viens. Pamēğinās uzlīst kādā vecākiem bērniem domātā atrakcijā, kas tagad var būt apledojusi, noktitīs un kas tad? Galvenais, ka vārti ciet un mašīna nenobrauca? Tā nav vadītājas vaina! Audzinātāja ir tā, kas saņem algu par to, lai bērni būtu drošībā, vadītājai nav jāskraida pa visām grupiņām, ik pa 3 minūtēm pārbaudot, vai neviens bērns nav pazudis. Tad kurš vainīgs, ka bērns vispār izkļuva no telpām?
Līga Smala
...personīgie novērojumi, lai iemestu akmeni vecāku atbildības dārziņā: Ja Jūs zinātu ... cik daudz ir jauno, "atbildīgo" vecāku, kas savam bērnam palīdz uzrāpties pa sētas vārtiņiem, līdz aizbīdnim, jo redz, viņš pats grib vārtiņus atvērt....!!!!
R.. S..
Un kirš ir atbildīgs par to, ka mazais pie tiem vārtiem vispār nokļuva? Arī vecāki?
Ģirts Kronbergs
Kauns vecākiem !!! Izaudzina draņķi, atbildību uzveļ audzinātājai.
R.. S..
Un Tev liekas normāli, ka audzinātāja vairāk, kā 15 min (Tik ilgs laiks nepieciešams, lai bērns pats uzvilktu dēbes) nepamana, ka bērns ir prom? Viņai ir pienākums zināt, kur atrodas bērns un garantēt viņa drošību no brīža, kad vecāki viņai viņu no rīta atstāj, līdz brīdim, kamēr vecāki pasaka personīgi viņai, ka ir ieradušies bērnam pakaļ. Par to viņa algu saņem. Un šī kaut kā ne tikai uz mirkli nepamanīja (būtu atradusi bērnu ğērbjamies), bet labu laiku nefilmēja, ka bērna nav. Tu savu bērnu pēc šitāda uzticētu viņai? Es ne. Jebkurš vecāks bērnu ved uz bērnudārzu, lai būtu drošs, ka bērns tajā laikā ir pieskatīts un viņam nekas nenotiks. Tas tiek atrunāts arī bērnudārza līgumos. Trīsgadnieki ir interesanti radījumi, viņi spēj izdarīt lielas muļķības, labu nodomu vadīti, piemēram, pārsteigt mammu atnākot mājās patstāvīgi. Tajā pat laikā viņi ir par mazu, lai objektīvi izvērtētu riskus savai darbībai. Tāpēc tur ir pieaugušais - audzinātāja, kam viņus pieskatīt ir pienākums.
Aina Kazlovska
Ko gaidīt no maza bērna,es par komentāru par to ka vecāki nav iemācījuši bērnam gaidīt,ja vecāki neprot izlasīt uzrakstu uz vārtiņiem. Jā un kāda reakcija būtu to vecāku,kuri redzēja mazo izejam no bērnudārza,ja pazustu viņu mazulis.Nav jāmeklē vainīgie ,bet visai sabiedrībai ir jābūt drusku iejūtīgākai.
R.. S..
Vainīgo nav jāmeklē, tas tur ir acīmredzams. Kas, parakstot līgumubar bērnudārzu, uzņēmās atbildību pār svešiem bērniem? Pareizi - audzinātāja. Ne jau sabiedrība pieļāva situāciju, ka bērns nemanīts pamet telpas. Viss pārējais ir tikai skumji veiksmīgas sekas viņas nolaidībai.
Anonīms lietotājs 17722
Uz šo gadījumu var paraudzīties arī no gaišās puses. Puika ir patstāvīgs, apķērīgs, labi orientējas telpā un mērķtiecīgi dodas tur, kur nodomājis. Manuprāt, no viņa var iznākt darbīgs un iniciatīvs cilvēks un nevis stumjams un grūžams temulis, kādi visdrīzāk būs viņa grupiņas biedri.
Anonīms lietotājs 18482
Vecākus lūgšus nevaram pielūgties - aizveriet aiz sevis ēkas durvis, aizveriet aiz sevis vārtiņus, bet viss velti. Kaut visās vietās atgādinājuma uzraksti. Bet ja kas notiks - vainīgs būs bērnudārzs, ka pieaugušiem cilvākiem pie dibena netur šveicaru.
Anonīms lietotājs 18999
Kàrtējā mācībstunda visiem. Labi, ka viss beidzās labi
Inese
Un kur ir pašu vecāku atbildība? Kāpāc daži vecàki var iemācīt bērniem vienmēr sagaidīt mammu/tēti, neklaiņot vienam un citi nevar? Par to kungs nav aizdomājies, jo redz, audzinātāja, citu bērnu vecāki un visi Ropažnieki vainīgi pirmām kārtām.
R.. S..
Audzinātāja IR vainīga. Vienīgā vainīgā, kas tur ir. Ja ne viņas nolaidība, bērns no telpām vispār nebūtu izkļuvis. Tas, ka citi vienaudži neiet prom, nozīmē nevis to, ka viņiem ir iemācīts gaidīt, bet to, ka viņi vienkārši nebija iedomājušies, ka var tak aiziet. Un kam tad tā audzinātāja tur vispār domāta? Mācīt griezt sniegpārsliņas tiem, kas negrib vieni aiziet kaut kur, jeb tomēr pieskatīt, lai visi ir drošībā, novēršot vēlmi doties prom, kā arī iespēju nodarīt sev un citiem miesasbojājumus, ar dažādām izklaidējoši izglītojošām nodarbēm?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti