Dienas ziņas

Apbedīšanas pakalpojumu joma – nesakārtota

Dienas ziņas

Siguldas novada cīņa ar latvāņiem

Rekonstruē Lubāna ezera dambi

Trīs gadus pēc plašu plūdu draudiem sāk rekonstruēt Lubānas ezera dambi

Trīs gadus pēc nopietnu plūdu draudiem nu ir sākta Lubānas ezera dambja rekonstrukcija 12 kilometru garumā, kas izmaksās 1,3 miljonus eiro. Atbildīgās institūcijas apgalvo, ka plūdi Lubānas ezerā raizes vairs nesagādās.

Pirms trim gadiem jūlija sākumā Lubāna dienvidaustrumu dambja kritiskā stāvokļa dēļ pastāvēja nacionāla mēroga plūdu draudi - varēja applūst 60 tūkstoš hektāru liela zemes platība. Dambis bija jāsakārto, un šim jautājumam tika sasaukta pat krīzes vadības padomes ārkārtas sēde. Tomēr tūlītēja rīcība nenotika. Tikai pateicoties dabas apstākļu labvēlībai, prognozētie plūdi netika piedzīvoti. Tagad beidzot notiek Lubāna dambju rekonstrukcija.

Lai Lubāna ezerā ūdens līmenim ceļoties, Dienvidaustrumu dambis spētu lielo ūdens masu saturēt, dambim jābūt kā spēcīgam vairogam. Līdz šim tas katru gadu kļuva arvien mazāks, ūdens viļņi radīja izskalojumus un nobrukumus.

„Dambis bija kritiskā situācijā, tas bija erodējis viļņu ietekmē, bija pastrādājuši bebri. Dambis pavasaru palu laikā bija tik draudīgā situācijā, ka tas varēt kādā brīdī tikt pārrauts,” skaidro Rēzeknes novada pašvaldības priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.

Tagad ar rekonstrukcijas darbiem tiek nostiprināta dambja grunts, uzlikts speciāls režģis, kas tiek aizbērts ar šķēmbām un tiek izbūvēts blakus esošais ceļš. Šie nostiprinājumi spēs stāties pretī Lubāna ezera ūdeņiem arī pavasara palu laikā.

„Pašreiz, realizējot šo projektu, viennozīmīgi mēs varam droši garantēt, ka tas līdz 30-35 gadiem kalpos,” sola VSIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Roberts Dilba, piebilstot – plūdu riski ir novērsti pilnīgi.

Šodien situāciju Lubāna ezerā devās klātienē novērtēt zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS). Viņš norāda, ka šobrīd cita veida darbi saistībā ar ezeru nav plānoti: „Šodien konkrēti darba kārtībā nav kaut kāds jauns posms, kas tūlīt tiktu būvēts. Bet arī pēc tiem ekspertu slēdzieniem nav tā, ka tas ir degošs šodien-rītdien, jo tieši tos posmus, kurus uzskatīja par kritiskiem, šobrīd izbūvē.”

Lubāna ezera Dienvidaustrumu dambis tiek rekonstruēts 12 kilometru garumā, paralēli dambju nostiprinājuma darbi notiek arī citos ezera posmos. Dienvidaustrumu dambja darbi jāpabeidz līdz augusta beigām. Šobrīd izskatās, ka ar iekļaušanos termiņos problēmu nebūs. Darbu summa ir aptuveni 1,3 miljoni eiro, projektu līdzfinansējumu nodrošina Eiropas Savienība.

„Plūdu draudu kritiskais moments ir pārvarēts, atliek novēlēt ''Nekustamajiem īpašumiem'' regulāri tikt galā ar ikdienas uzturēšanu,” norāda  Rēzeknes novada pašvaldības priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.

Un ar ikdienas darbiem gan ir grūtāk, jo uz dambja kupli saziedējuši latvāņi, kas pārauguši pieauguša cilvēka augumu. Cīņā ar tiem nekas labāks par pļaušanu nav izdomāts, tomēr ar to nav līdzēts, lai šo ražīgo augu izolatīšanos apturētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt