Tripolē svin Ramadāna beigas un Kadafi režīma krišanu

Nemiernieku līderi gan joprojām turpina sarunas par atlikušo Kadafi lojālistu padošanos Sirtes pilsētā, taču Lībijas līderis piedāvājumu padoties ir kategoriski noraidījis.

Lībijas galvaspilsētā Tripolē tūkstošiem cilvēku svin Ramadāna beigas un Muamara Kadafi režīma krišanu. Nemiernieku līderi gan joprojām turpina sarunas par atlikušo Kadafi lojālistu padošanos Sirtes pilsētā, taču Lībijas līderis piedāvājumu padoties ir kategoriski noraidījis. Savukārt nemiernieki pauduši neapmierinātību ar ANO piedāvājumu nākotnē izvietot valstī ANO novērotājus.
*
Tūkstošiem Lībijas iedzīvotāju šorīt pulcējās galvaspilsētas Tripoles centrā, lai ar lūgšanām centrālajā Mocekļu laukumā atzīmētu musulmaņu svētā mēneša Ramadāna beigas, kā arī paustu prieku par Muamara Kadafi režīma krišanu. Lūgšanu laikā imāms aicinājis Lībijas iedzīvotājus būt vienotiem un slavinājis tirāna Kadafi gāšanu, izraisot sajūsmas pilnus saucienus pūlī. Kā televīzijas sabiedrībai Al Džazīra paziņojuši laukumā sastaptie cilvēki, līdzīgi Eid al Fitra svētki svinēti arī iepriekš, taču pirmo reizi 42 gadu laikā šīs svinības notikušas tiks brīvā gaisotnē.
Tikmēr nemiernieku pulkvedis Hišams Buhagijars šodien paziņojis, ka pusgadu ilgā pilsoņu kara laikā Lībijā dzīvību ir zaudējuši aptuveni 50 tūkstoši cilvēku. Pēc viņa vārdiem vislielākais bojā gājušo skaits bijis Misrātas pilsētā, kur notika vienas no sīvākajām kaujām. Lībijas nacionālās Pārejas padomes vadība ir paziņojusi, ka vēlas izvairīties no turpmākas asinsizliešanas, tāpēc arī Muamara Kadafi atbalstītājiem ir piedāvāts padoties. Kā ziņo televīzijas kanāls "Sky News", Muamars Kadafi un viņa atbalstītāji dzimtajā pilsētā Sirtē ir noraidījuši izvirzīto ultimātu. Kā paziņojis Kadafi pārstāvis Musa Ibrahims, neviena sevi cienoša valsts nekad nepieņems bruņotu bandu ultimātus.
Nemiernieku Pārejas padomes militārā vadība paziņojusi, ka tai arī esot zināma vairāku līdzšinējā režīma līderu, tostarp bijušā premjerministra un paša Muamara Kadafi, atrašanās vieta. Gatavību padoties esot izteicies arī viens no Kadafi dēliem Saadi, kurš nevēloties pamest Lībiju. Nemiernieku līderi uzsver, ka pret visiem režīma atbalstītājiem, kas izlems padoties izturēsies ar cieņu un tiks ievērotas visas cilvēktiesības.
Vakar jau ziņojām, ka atklātībā ir nonācis iespējamais ANO plāns situācijas uzlabošanai Lībijā pēc Kadafi gāšanas. Cita starpā šis plāns piedāvāja izvietot lībijā vairākus simtus ANO miera uzturētāju un militāro ekspertu, kas palīdzētu novērot un atjaunot Lībijas drošības spēkus. Nemiernieku pārejas padome ir paziņojusi, ka tai nav nepieciešama palīdzība no ārpuses drošības garantēšanai valstī. Arī Lībijas pārstāvis ANO Ibrahims Dabbaši paziņojis, ka situācija Lībijā ir unikāla, jo faktiski tas nav pilsoņu karš, bet gan tautas pašaizsardzība pret diktatoru. ANO plāna izstrādātājs Iēns Mārtins gan paudis pārliecību, ka Apvienoto nāciju palīdzība tomēr tiks lūgta - ja ne drošības garantēšanai, tad demokrātisku vēlēšanu sarīkošanai gan.
Noslēgumā vien jāpiebilst, ka rīt Francijā uz tikšanos pulcēsies Lībijas draugi. Dažādu pasaules valstu un starptautisko organizāciju pārstāvji runās par veidiem, kā palīdzēt Lībijas nemierniekiem valsts atjaunošanā pēc Muamara Kadafi režīma krišanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti