Dienas ziņas

Jaunieši Īrijā pēta dzimtu saknes

Dienas ziņas

Brunavas iedzīvotāji vīlušies ceļa remonta kvalitātē

Trikātā atklāj piemiņas stēlas

Trikātā atklātas piemiņas stēlas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Sagaidot 11. novembri, Lāčplēša dienu, Beverīnas novada Trikātā atklātas piemiņas stēlas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kas saistīti ar Trikātas pagastu. Vietēji novadpētnieki jau vairākus gadus vākuši materiālus par brīvības cīnītājiem un apzinājuši viņu atdusas vietas, tāpēc atzīst, ka stēlu uzstādīšana ir nozīmīgs solis šajā Latvijas simtgades gadā.

Par Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem Trikātas kapos līdz šim piemiņu glabāja viņu atdusas vietas, ko trikātieši paši apzinājuši un arī kopuši, bet nu par godu Latvijas brīvības cīnītājiem te atklātas piemiņas stēlas. Trikātas kapos atdusas astoņi Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, bet ar pagastu saistītas kopumā 18 ievērojamas militāras personas - gan ģenerāļi un virsnieki, gan arī seržanti un kājnieki.

Novadpētniece Inga Borškina stāsta, ka militārpersonu izglītošanā nopelns ilgadējam draudzes skolas skolotājam Jēkabam Mūrniekam, kurš savus talantīgākos skolēnus mudinājies turpināt mācības kara skolā. “Tieši Jēkabam Mūrniekam pateicoties, viņi ieguva augstāko izglītību, kara izglītību un kļuva par pulkvežiem un tālāk kara gaitās arī dienesta pakāpēs pakāpās augstāk,” teica Boškina.

Trikātas kapos atdusas pirmais Latvijas Brīvības cīņās kritušais leitnants Pēteris Dambītis, un ar Trikātas pagasu saistīti arī  ievērojami ģenerāļi -  Jānis Balodis un Kārlis Goppers, kuru vārdi līdz ar citiem Latvijas brīvības cīnītājiem iekalti piemiņas stēlās.

“Tagad mēs redzam, ka mūsu valsts ir atdzimusi, un viņa ir atdzimusi, pateicoties šiem cilvēkiem. Šodien, kad mēs esam tādā svinīgā pasākumā, kas ir veltīts to varoņu piemiņai, kuri ir veidojuši šo valsti, nu, lūk, par to mums ir jādomā, lai no paaudzes paaudzē mums sirdī būtu mūsu Latvija,” atzina bijušais Nacionālo bruņoto spēki (NBS) komandieris Dainis Turlais.

Pēc piemiņas stēlu atklāšanas klātesošie devās lāpu gājienā. Tajā trikātieši vienosies arī 11. novembrī, kas tradicionāli tiek rīkots, lai izglītotu jauno paaudzi par Latvijas vēsturi un Brīvības cīņām.

“Tikai zinot mūsu vēsturi, cienot tos cilvēkus, kas ieguldījuši savu darbu, zināšanas, sirdi un arī dzīvību, tad mēs arī sākam vērtēt, kur mēs dzīvojam, savu vēsturi, savu tautu. Par to mums visiem jādomā, vecākiem, bērniem, skolotājiem, ikvienam,” pauda Turlais.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti