Trešdien daļā Latvijas gaisa kvalitāte vēl būs slikta

Šī brīža prognozes liecina, ka paaugstināts PM2,5 jeb putekļu piesārņojums Rīgā un Latvijas centrālā un rietumdaļā saglabāsies vēl arī trešdien, 24. februārī, un gaisa kvalitātes indekss (GKI) būs slikts, informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Uzlabojoties meteoroloģiskai situācijai, ar ceturtdienu gaisa kvalitāte uzlabosies un slikta gaisa kvalitāte nav gaidāma.

Centrs aicina jutīgo iedzīvotāju grupām sekot līdzi gaisa kvalitātes indeksa (GKI) ietekmei uz veselību. Ja rodas tādi simptomi kā iekaisušas acis, klepus vai iekaisis kakls, ieteicams samazināt intensīvas āra aktivitātes. Jutīgo iedzīvotāju grupām jāapsver iespēja samazināt fiziskās aktivitātes, sevišķi brīvā dabā, īpaši, ja rodas simptomi.

Paaugstināta PM2,5 piesārņojuma dēļ Latvijā gaisa kvalitātes indekss jau no 20. februāra novērtējams kā slikts, bet sestdien Rīgā un no svētdienas Latvijas rietumdaļā – pat ļoti slikts.  

Avots: Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC)

Avots: Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC)

Sliktās gaisa kvalitātes iemesls – Latvijā esošie laika apstākļi neveicina gaisa masu vertikālo sajaukšanos un palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu.

Siltā gaisa “kupols” pārklāj samērā lielu teritoriju un neļauj apakšējiem gaisa slāņiem pacelties uz augšu, un dominē lēns vējš līdz bezvējš.

Parasti šādas gaisa temperatūras inversijas ilgst tikai dažas stundas, bet tad, kad virs teritorijas nostabilizējas augsta spiediena gaisa masas, inversija var turpināties ilgāku laika periodu. Šāda situācija nav nekas unikāls, parasti notiek vairākas reizes gadā.

Sahāras tuksneša putekļu mākonis otrdien, 23. februārī, augšējos atmosfēras slāņos virzījās pāri Skandināvijai un Baltijas valstīm, un Latvijā sajuta to lietus līšanas laikā. Sahāras tuksneša putekļi kopā ar lietu nonāca uz zemes virsmas, atstājot pēdas uz virsām un drēbēm, bet nekādi nepasliktinot gaisa kvalitāti.

Prognozes liecina, ka putekļi virs Latvijas saglabāsies vēl trešdien un ceturtdien, bet līdz zemes virsmai sausā frakcijā tie nonāks zemās koncentrācijās un būtiski neietekmēs gaisa kvalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt