Pusdiena

Ilze Znotiņa piekritusi vadīt Kontroles dienestu

Pusdiena

VM nesaņem būtiskus iebildumus kompensējamo zāļu pieļaujamās cenas ierobežojumiem

No šodienas jau visos Latvijas reģionos skolēni var pieteikties darbam vasaras brīvlaikā

Trešdaļa skolēniem piedāvāto vakanču - pie zemniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No piektdienas, 11.maija, visos Latvijas reģionos skolēni var pieteikties pieejamajām 5000 darba vietām vasaras brīvlaikā. Zemnieku saimniecību piedāvātas darba vietas sastāda trešdaļu no kopējā vakanču skaita. Saimniecībās gan norāda, ka darba rokas noderētu arī rudens ražas novākšanā.

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) patlaban izvērtē vairāk nekā 570 darba devēju piedāvātās darba vietas skolēniem vasarā. NVA eksperte Karolaina Pastare secina, ka arī zemnieki bijuši aktīvi darbu vakanču pieteikšanā. Pērn ap 200 saimniecības devušas darbu skolēniem vasarā, un šogad pieteikumu skaits audzis.

Pastare zina teikt, ka daudziem skolēniem, kas iesaistās pasākumā, nav darba prasmju un ar to ir jārēķinās. "Mēs programmā piedāvājam skolēnam apmaksāt darba vadītāju. Un ja šīs saimniecības darbinieks pietiekoši labi ievada skolēnu darbā – parāda viņa tiešos pienākumus, tad es domāju, ka arī ar laiku tas skolēns to darbu veiks arvien efektīvāk," saka Pastare.

Skolēni gan nevar darboties ar mehāniskajiem līdzekļiem vai braukt ar traktoru, bet ir palīdzīgas rokas vienkāršākos darbos.

Lauksaimniecībā jauniešus vasaras darbiem bieži meklē Bulduru Drzkopības skolā. Audzēkne Lauma vairākas vasaras ir piestrādājusi saimniecībās un lasījusi ogas. Jauniete atzīst, ka darbs nav vienkāršs, bet izdarāms un skolēnam jābūt motivētam, citādi nostrādās tikai vienu dienu.

"Bija jālasa zemenes, avenes un upenes. Nebija ļoti grūti, jā, kamēr visu nolasa, paiet laiks, bet mēs bijām daudz cilvēku. Ja saimnieks ir atvērts un apmierināts ar jaunieša darbu, tad ir labi, bet, ja jaunietis pats negribēs, tad nekas nesanāks. Katru dienu bija jāstrādā kādas četras vai piecas stundas, tā kā pusslodze," atceras Laura.

Visvairāk zemnieki skolēnus nodarbinot Zemgales un Latgales reģionā. Skolēnu darbam vienādības zīmi ar saimniecībās ierastu darba resursu gan likt nevar. Piemēram, dārzeņu audzētāji novērtē resursu, bet saka, ka ar to nepietiek.

"Zemnieku saeimas" pārstāve, kooperatīva "Mūsmāju dārzeņi" vadītāja Edīte Strazdiņa stāsta, ka darba rokas nepieciešamas arī rudenī. 

"Ogām vasarā nolasīšana ir ļoti būtiska, savukārt dārzeņu sektorā ar skolēniem vasarā var pietikt tikai agrajām ražām, bet ražas vākšanas laikā, kas sākas rudenī, bērni tad jau ir skolā. Agrāk bija iespēja jauniešus no skolām piesaistīt talkās arī septembrī, tagad tas ir ļoti ierobežoti. Tāpēc dārzeņu audzētājiem ražas novākšana ir problemātiska, un tur droši vien būs vajadzība piesaistīt arī viesstrādniekus," spriež Strazdiņa.

Skolēniem valsts līdzfinansētajām darbavietām ir jāreģistrējas elektroniski NVA mājaslapā. Reģistrācija norit pakāpeniski visos reģionos no maija sākuma. Savukārt piektdien no plkst.16 dalībai vasaras nodarbinātības pasākumā varēs sākt reģistrēties tie skolēni, kas vēlas strādāt Rīgas reģionā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti