Panorāma

Atliek lēmumu par ierobežojumu atvieglošanu

Panorāma

Medņiem tuvojas riesta laiks

Trešajam vilnim gatavo visu "A" korpusu un pusi "Gaiļezera"

Trešajam Covid-19 uzliesmojumam gatavo visu Stradiņa slimnīcas A korpusu un pusi «Gaiļezera» klīnikas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan saslimšanas rādītāji joprojām šķiet optimistiski, abās Latvijas lielākajās slimnīcās jau tapis plāns, kā strādāt, ja vīrusa jauno mutāciju dēļ saslimušo skaits pieaugs un Covid-19 pacienti pārpludinās slimnīcas. Stradiņa slimnīca plāno visu jauno A korpusu pārvērst par “Covid-19 slimnīcu”. Bet Rīgas Austrumu slimnīca šim pašam mērķim gatava atvēlēt pusi “Gaiļezera” klīnikas.  

Stradiņa slimnīcas A korpusa 0. stāvā tagad izvietotas gan papildu gultas, gan nepieciešamās komunikācijas gadījumam, ja viss A korpuss jāpārvērš par Covid-19 slimnīcu. 

Slimnīcas vadītājs Rinalds Muciņš gan norāda, ka pagrabstāvā, kur šobrīd glabā liekās gultas, pacientus nav plānots izvietot pat pie vislielākās noslodzes.

Bet plašo ātriju, kur pašlaik rit vakcinācija pret Covid-19, var ātri pārveidot par reanimāciju.

Skābekļa pievade un citas komunikācijas iebūvētas jau ēkas celšanas laikā.

“Šeit mēs varam izvietot papildu intensīvās terapijas gultas, te ir vieta 26 gultām, un mēs redzam – šeit grīdā ir speciāli vietas, kur var izveidot visus nepieciešamos pieslēgumus. Un šeit var arī zemākas intensitātes gultas izvietot. Dažkārt saka, ka šī telpa ir liela un nefunkcionāla, bet patiesībā tā ir tieši daudzfunkcionāla,” norādīja Muciņš.

Visā korpusā būtu vieta 250 Covid-19 pacientiem. Salīdzinājumam – šobrīd “Stradiņos” ārstējas 65 Covid-19 skarti cilvēki, daudziem no viņiem ir arī citas saslimšanas.

“Ar jaunajām Covid-19 mutācijām ir izaicinājumi. Kādreiz mēs kalkulējām, ka 10–15% no iepriekšējās divās trijās nedēļās inficētajiem būs nepieciešama ārstēšana stacionārā, taču šie jaunie Covid-19 paveidi šo kalkulāciju ir izjaukuši un mēs precīzi nezinām, bet gatavojamies dažādiem scenārijiem,” skaidroja slimnīcas vadītājs.

413 reizē – tāds bijis maksimāli piepildītais Covid-19 gultu skaits Rīgas Austrumu slimnīcā.

Šobrīd Covid-19 nodaļas ir uz pusi tukšākas, tiesa, ne intensīvā terapija, kas ir gandrīz maksimāli noslogota visu laiku.

“Naivi būtu iedomāties, ka Latvija izvairīsies no 3. vai 4. viļņa, jo vīrusa infekcijām ir noteikti scenāriji. Vīruss neskatās “Panorāmu” un nelasa avīzes, bet dara savu bioloģisko darbu,” pauda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis.

“Un jāatceras, ka pavasarī, rudenī un ziemā bija viens vīruss, bet šobrīd ir britu paveids, kāds dominēs.

Un ierobežojumi ir domāti parastajam [ Covid-19 paveidam], bet ierobežojumi britu paveidam ir citi,” skaidroja Plaudis.

Rīgas Austrumu slimnīcā, kur daļa nodaļu ir pārvākušās uz renovētām telpām, Covid-19 pacientiem gatavi atvēlēt veco klīnikas daļu.

“Mēs varam pusi Gaiļezera pārvērst par Covid-19 gultām, kas mums  dotu lielu skaitu gultu, bet atkal... Tās ir gultas. Tām vajag ārstus, māsas un sanitārus,” norādīja Plaude.

Vairākās citās Eiropas valstīs, uzliesmojot pandēmijai, tieši intensīvās terapijas gultas sāka trūkt pirmās, piemēram, Igaunijā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti