Trenēties eksāmeniem maskā. Saruna ar 12. klases skolnieci Martu Lasmani

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielākajai daļai skolēnu noslēdzies vēl nebijušu izaicinājumu pilns mācību gads, arī skolu beidzējiem atlikušas vien konsultācijas un eksāmeni. Lai paraudzītos uz aizvadīto pusgadu attālināto mācību režīmā ar skolēnu acīm, Latvijas Radio uz sarunu aicināja Rīgas skolēnu domes prezidenti un Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 12. klases skolnieci Martu Lasmani.

Sintija Ambote: Šis mācību gads, gluži kā jebkurā citā jomā, izglītībā ir bijis pavisam citāds nekā ierasts Covid-19 krīzes dēļ. Bet kāds ir bijis pēdējais pusgads tieši pašiem skolēniem, kas ir tas, ko jūs atcerēsities no sava vidusskolas pabeigšanas gada?

Saruna ar 12. klases skolnieci Martu Lasmani
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Marta Lasmane: Pašā pēdējā brīdī viss mūsu vidusskolas joks par tālmācību tomēr tika izspēlēts uz mums. Nebija viegli pierast, un dažos priekšmetos ir sajūta, ka tā pa īstam sākām mācīties, taču tieši eksāmenu priekšmetos visa mācīšanās notika mazāk. Jo ļoti grūti, tas notika vienā ceturtdienā, mēs neviens neatvadījāmies un visi izsitās no sliedēm, arī paši skolotāji sākumā nevarēja pierast. Mēs, 12. klase, nekādi nevarējām saprast, kas būs tālāk, kas būs ar eksāmeniem. Un vispār stulba sajūta bija, jo nebūs izlaiduma, ko mēs visi tā gaidījām un kas ir finiša taisne skolai, lai pateiktu arī sev paldies, ka tas paveikts. Taču tagad jau visi samierinājušies un ir priecīgi, kā ir.

Mācību ziņā bija daudz grūtāk un nepierasti. Bet vismaz iegājām augstskolas sliedēs, jo sākām vairāk savu laiku plānot, paši sevi motivēt, piespiest darīt un mācīties.

Nākamnedēļ sākas eksāmenu laiks. Vai ir uztraukums, vai jūties gatava pārbaudījumiem?

Es pati visu gadu biju gatava. Sākoties izolācijai, ļoti cerēju, ka eksāmenus neatcels, jo, manuprāt, tā ir vienīgā iespēja, kā visu valstī vienādi izvērtēt. Taču tagad aizvien lielāks stress parādās, jo mūsu skolā nav konsultācijas tik daudz sarīkotas, lielākoties paši mācāmies mājās un nevaram paši savu sniegumu izvērtēt. (..) Taču, es domāju, mēs jau tam visu vidusskolu gatavojāmies un nekādi lielie pārsteigumi nebūs.

Vai attālinātā mācīšanās varētu ietekmēt rezultātus, vai jūs kopumā Rīgas skolēnu domē esat par to runājuši?

Mēs esam aptaujājuši biedrus par gatavību eksāmeniem. (..) Lielākoties viņi saka, ka nav gatavi, bet saprot, ka tas ir jādara. Daudziem noteikti rezultāti arī pasliktināsies, ja kāds nevarēja sevi gana daudz piespiest mācīties. (..)

Kā notiks eksāmeni tavā skolā?

Mums būs lielajā aktu zālē nodrošināta starp galdiem divu metru distance un rakstīsim ar maskām uz sejas. Tas man uzdzen vislielāko stresu, jo man ir grūti tajā elpot un paliek slikta dūša, turklāt man ir brilles un, kad uzvelku masku, tās bieži aizsvīst un jāņem tās nost, bet tad es atkal neredzu.

Es ļoti ceru, ka nebūs tās jāvelk un viss būs droši. Es jau mājās tagad trenējos, lai pierastu, bet es joprojām ceru, ka varēs to nevilkt rakstīšanas brīdī.

Vai jūs savā ģimenē bijāt gatavi mācībām attālināti? Varējāt uz visiem sadalīt telefonus un datorus?

Es lielākoties savā ģimenē tiku galā ar to. Mums ar māsu ir viens dators, bet viņa vairs nemācās skolā. Mamma arī strādāja no mājām, sēdēja citā istabā un runāja savās "Zoom" sanāksmēs. (..)

Vai e-klase, uzdevumi.lv un citas platformas ir gana ērtas?

Tagad jau ir pieradums. Mēs 3. ģimnāzijā sākām izmantot jaunu platformu. Sākumā bija liels apjukums gan mums, gan skolotājiem, jo tas, ko lieto datorā, tas nestrādā telefonā, un bija apjukums. (..) Bet labi, ka ir klases čati, kur visu var noskaidrot, jo, ja mani klasesbiedri tur nerunātu, man šķiet, es daudzus darbus palaistu garām. Jo ir liels apjukums, nevar saprast, kur visa informācija ir, kur visu meklēt, nodot un sakārtot pašam priekš sevis.

Pēc šīs pieredzes, kā tev šķiet, vai esam tālu no labas attālināto mācību prakses, vai tā ir gana laba?

Man šķiet, ka mēs varam apgūt šādas mācības.

Arī manā skolā radās ideja, ka arī turpmāk varētu saglabāt nedēļā vienu dienu, kurā visi mācās attālināti.

Sākumā ir apjukums, jo ir jaunas platformas, iespējas, tehnika. Apjukums arī tās slimības dēļ. (..) 

Vai esi izlēmusi, kur studēt?

Man ir vairāki varianti, bet vēl neesmu izlēmusi, jo ir grūti saprast, ko es vēlos darīt. Gribas izmēģināt visu, bet arī laiku negribas pazaudēt. (..)

Vai ir kādas pārdomas par nākotni arī studentu akcijas "gribu studēt" kontekstā, kur secināts, ka daļa studējošo varētu pārtraukt studijas, jo Covid-19 izraisīto finansiālo grūtību dēļ vairs nevarēs segt studiju maksu vai ikdienas izdevumus. Vai arī jūs nākotnē raugāties tomēr ar bažām? Ko saka citi skolēni organizācijā?

Es arī baidos un domāju, ja netikšu budžetā, man būs grūti apmaksāt studijas un jāņem kredīts, bet tas ir bēdīgi, ka daudziem skolēniem pat jāatsakās no vēlmes studēt, jo viņi nevar to atļauties. Turklāt ir nepatīkami dzirdēt atsevišķu politiķu runas, ka jāiet tad strādāt, bet mēs jau studējam, lai pēc tam strādātu, un mācāmies, lai valstī būtu gudrāki, izglītotāki cilvēki un radītu lielākas iespējas nākotnē.

Ilgojaties pēc socializēšanās ar klasi, ar skolotājiem klātienē?

Tas ir pats grūtākais, ka mēs nesatiekam viens otru, jo tieši 12. klasē mēs satuvinājāmies daudz tuvāk. Pēdējā laikā skolas mazās problēmas un grūtības mūs saliedēja. Pilnībā visa klase ir sailgojusies un ceram, ka, ievērojot esošos ierobežojumus, varēsim vasarā tomēr sarīkot tikšanos. Skolotāji gan mums jau "Zoom" sarīkoja vakaru, kurā dalījāmies ar atmiņām un vēlējumiem.

Taču tāpat gribas visus satikt dzīvē. Tad, kad bija tā viena klātienes konsultācija skolā, bija prieks vismaz visus redzēt priecīgus un smaidīgus. (..)

Kā šogad skolas īsteno izlaiduma tradīciju, kāds būs tavs izlaidums?

Sākumā es ļoti priecājos, ka nav izlaiduma, jo es atradu to pozitīvo, ka nav speciāli jāmeklē kleita un kurpes. Taču mūsu skola svinīgi pasniegs sertifikātus klātienē bez viesiem un ģimenēm. Tāds pilnvērtīgs tas izlaidums nebūs, bet tiekam ārā no situācijas, kā varam.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti