Traumatologi ortopēdi Rīgā strādā pat trīskāršu slodzi; grib nozares sakārtošanu reģionos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Reģionos kritiski trūkst traumatologu ortopēdu. Tāpat iedzīvotāji nereti ar ielaistām problēmām izvēlas apmeklēt traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu Rīgā, kaut gan varētu izvēlēties sev tuvākus palīdzības punktus reģionos. Šo iemeslu dēļ traumatoloģijas slimnīcā dažkārt pat trīs reizes tiek pārsniegta uzņemšanas kapacitāte. Nozares speciālisti norāda uz smago pārslodzi Rīgas slimnīcā un nepieciešamību sakārtot traumatoloģijas nozari reģionos, lai arī tur spētu pilnvērtīgi sniegt palīdzību. Problēmu pamanījusi arī atbildīgā ministrija, kas situāciju sola labot.

ĪSUMĀ:

  • Rīgā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā strādā ar trīskāršu slodzi.
  • Jāattīsta reģionālajās slimnīcās spēcīgas ārstu komandas, stāsta traumatologs.
  • Veselības ministrija arī saprot, ka traumatoloģija jānodrošina lielākajās slimnīcās.
  • Paredzēts arī speciālistus koncentrēt reģionālajās slimnīcās (centros).

Traumatologi - ortopēdi Rīgā strādā pat trīskāršu slodzi; grib nozares sakārtošanu reģionos
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Reģionos pašlaik trūkst vidējās paaudzes ķirurgu, tādēļ šobrīd galvaspilsētas kolēģiem jāuzņem daudzkārt lielāks pacientu skaits, nekā normāli tas būtu izdarāms. Tā norāda valsts galvenais traumatologs ortopēds, kā arī šajā specialitātē strādājošo asociācijas vadītājs ārsts Aigars Vugulis. Viņš vērš uzmanību, ka ir pēdējais laiks risināt traumatologu ortopēdu trūkumu reģionos.

Vugulis domā, ka uz Rīgas slimnīcu no reģioniem nevienam nebūtu jābrauc pacientam pašam. Reģionu centros jābūt slimnīcām, kurās ir spēcīgas komandas, kas spēj izvērtēt katru gadījumu, ar daudziem tikt galā pašas un tikai īpaši smagos gadījumus nosūtīt uz Rīgu. To, ka Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca pieredz pārslodzi, apstiprina arī tās galvenais ārsts Uģis Zariņš.

"Situācija patiešām ir neapskaužama. Slimnīca šobrīd strādā ne tikai ar dubultu slodzi, bet dažkārt uzņemšanas nodaļa pat ar trīskāršu slodzi strādā, jo pacientu ir daudz, pacienti brauc no visas valsts.

Būtībā mēs lielā mērā risinām darbaspēka problēmu pārstrādājoties. Tas ir vienīgais risinājums šobrīd," norādīja Zariņš

Traumatologs ortopēds Aigars Vugulis pastāstīja, ka šobrīd Rīgas slimnīcā ir pacientu pieplūdums gan tāpēc, ka iedzīvotāji paši uz savu galvu izlemj sēsties savās mašīnās un doties uz galvaspilsētu, gan arī tāpēc, ka reti kurā reģionā ir pilna, kvalitatīvam traumatologa darbam nepieciešama komanda. Vugulis uzskata – pirmkārt, kopumā ir nepieciešams vairāk nozares speciālistu un, otrkārt, reģionos tie no vairākām apkārtnes slimnīcām jākoncentrē vienā – reģionālajā slimnīcā, lai nodrošinātu spēcīgu komandu.

"Vajadzētu pārvērtēt, kuros reģionos tiek sniegta adekvāta palīdzība no traumatoloģiskās puses – ar jaunākajām un adekvātākajām metodēm, gan arī no tā, kur ir "kadri", un tad viņus arī atbalstīt.

Savukārt mazākās slimnīcas, kurās varbūt ir viens ārsts, kurš nespēj nosegt traumpunktu cauru diennakti, neoperē ar atbilstošām metodēm – pacienti tiek tikai stacionēti, varbūt minimāli veikts rentgens vai labākajā gadījumā sniegta pirmā palīdzība, un tad tiek atstāti: "Brauciet tālāk, meklējiet ārstu." Tas nav adekvāti, lai arī cik tas skanētu sāpīgi – mēs nevaram nodrošināt, un tās [nodaļas] ir jālikvidē," savu viedokli izklāstīja traumatologs.

Vugulis gan min arī labus piemērus, kuros, viņaprāt, reģionālajā slimnīcā ir spēcīga traumatoloģija un ortopēdija. Tā ir, piemēram, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī.

Traumatologu pieejamības problēmu konstatējusi arī Veselības ministrija. 

"Pašlaik top informatīvais ziņojums par slimnīcu sniegto pakalpojumu atbilstību noteiktajam slimnīcu līmenim. Mēs tur arī konstatējām, ka ir problēmas tieši ar traumatoloģijas pakalpojumu pieejamību. Un viens no priekšlikumiem ir tieši sakārtot traumatoloģiju, paredzot, ka reģionālajās slimnīcās nodrošina akūto traumatoloģiju 24/7 režīmā.

Līdz ar to, ja mēs pasakām, ka akūtā traumatoloģija ir reģionālajās slimnīcās, tad arī tie speciālisti tiek koncentrēti tieši reģionālajās slimnīcās,"

skaidroja ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vadītāja Ineta Būmane

Proti, ministrija cer virzīties uz speciālistu koncentrēšanu un kvalitatīvu komandu veidošanu centros. Tikmēr Nacionālā veselības dienesta ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Baiba Bērziņa Latvijas Radio norādīja – traumatologu ambulatorās konsultācijas sniedz 71 ārstniecības iestāde. Šī gada 1. septembrī vairāk par 30 darba dienām bijis jāgaida 27 iestādēs. Garākās rindas šobrīd ir Zemgalē un Kurzemē. Tomēr specializētajā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā uz konsultāciju pie speciālista arī esot jāgaida gana ilgi – līdz 36 darba dienām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti