Panorāma

Sola nākotnē visiem pensionāriem invalīdiem atmaksāt nodokļa atlaides

Panorāma

VDI – vājš atbalsts tiem, kuri ziņo par neapmaksātām virsstundām

Trauksmes cēlēju likumprojekts iestrēdzis Saeimā

Trauksmes cēlēju likums pusgadu iestrēdzis Saeimā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Cilvēki, kas informē par nelikumībām darbavietā, vēl joprojām sodīti var tikt paši. Darba devējam ir daudz iespēju izrēķināties, ja nodarījumu iecerēts slēpt. Savukārt likumprojekts, kas tā sauktos trauksmes cēlējus aizsargātu, jau pusgadu iestrēdzis Saeimā, tāpēc bez uztraukuma par izrēķināšanos par pārkāpumiem ziņot nav iespējams.

"Tā pieeja, kas tur ir ietverta, tā neder. Mēs gribam formalizēt šīs lietas, nevis labāk pasargāt trauksmes cēlējus," šādus vārdus par Valsts kancelejas darba grupā tapušo likumprojektu, ko marta sākumā atbalstīja valdība un iesniedza Saeimā, tam veltīja parlamenta atbildīgās komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs ("Saskaņa").

Šī likuma izstrādāšana palīdzētu aizsargāt cilvēkus, kuri sniedz informāciju par pārkāpumiem, kas var kaitēt sabiedrības interesēm. Piemēram, pārkāpumi būvniecībā, iepirkumos, mantas izšķērdēšana, korupcija. Pagājis pusgads, bet ne soli tuvāk pretim pieņemšanai likumprojekts vēl nav pavirzījies un nekādus uzlabojumus nav sagaidījis.

"Mēs vienojāmies par to, ka [Valsts] kanceleja izskatīs mūsu iebildumus pret šo likumprojektu un iesniegs komisijai un Saeimai priekšlikumus, ko darīt tālāk. Es tos gaidu," teica Dolgopolovs.

Valsts kancelejas pārstāve gan uzsver, ka uzlabojumi tiek gaidīti tieši no deputātiem.

"Šobrīd likumprojekts atrodas Saeimā. Mēs ļoti ceram, ka likumprojekts tiks tālāk skatīts, nepieciešamības gadījumā stiprināts. Esam gatavi tālākai sadarbībai ar Saeimu šajā jautājumā," sacīja Valsts kancelejas pārstāve Inese Kušķe.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārstāve pirmdien, 9. oktobrī, konferencē brīdināja, ka, nepieņemot stingru aizsardzības mehānismu trauksmes cēlējiem, cilvēki, kas sabiedrības interesēs sniedz informāciju par pretlikumībām, var kļūt par izrēķināšanās upuriem.

"Atriebšanās iespējas ir tik plašas, cik atriebēja iztēle. Ir iespējama gan atlaišana, zaudēta iespēja saņemt paaugstinājumu, pārcelšana citā amatā, gan vēršanās pret kolēģiem un ģimeni, draudi. Kad valstis izveido stingru trauksmes cēlēju aizsardzības mehānismu, uzņēmumiem, valdībai un sabiedrībai tas var nākt vienīgi par labu," vērtēja OECD pārstāve Lea Amblere.

Kad vaicā cilvēkiem, vai viņi bez īpašas aizsardzības ziņotu par pārkāpumiem darbavietā, atbilde biežāk ir - nē. Daži pat šaubās, vai palīdzētu arī likumā noteikta aizsardzība.

No ārvalstu ekspertiem pirmdien izskanēja arī priekšlikums paplašināt “trauksmes cēlēja” definīciju Latvijā, attiecinot to ne tikai uz valsts iestādēs strādājošajiem, bet uz ikvienu sabiedrības pārstāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti