Traģiskais ugunsgrēks Rīgā: hostelis darbojās nelikumīgi; policija iepriekš to apsekojusi 19 reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgā, Merķeļa ielā 8, degušais objekts, kur dzīvību zaudēja astoņi cilvēki, bija dzīvoklis, kas nelikumīgi izveidots par hosteli. Tas jau iepriekš bijis policijas redzeslokā saistībā ar apreibinošu vielu lietošanu, un vēl šogad februārī telpās nav ielaisti ugunsdzēsēji pārbaudes veikšanai.

Sāk skaidrot atbildīgos par traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Šogad 5. janvārī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma Merķeļa ielas 8 iedzīvotāju iesniegumu par iespējamu patvaļīgu hosteļa izbūvi 21. dzīvoklī. Rīgas būvvalde to pārbaudīja un apstiprināja, ka bijusi patvaļīga būvniecība un telpas izmantotas neatbilstoši, medijiem pastāstīja VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis, atklājot, ka

Rīgas būvvalde bija pieņēmusi lēmumu par objekta slēgšanu.

Tikmēr VUGD trīs reizes pieprasīja īpašniekam dokumentus par ugunsdrošības prasību nodrošināšanu. Nevienā gadījumā atbildi VUGD nesaņēma. Un inspektors trīs reizes devās pārbaudēs, bet netika ielaists objektā. Baltmanis skaidroja, ka VUGD ir tiesības iekļūt īpašumā tikai tad, ja tajā ir izcēlies ugunsgrēks.

Saistībā ar prasību nepildīšanu martā uzlikts administratīvais sods 500 eiro apmērā, kas nav nomaksāts. 

Tāpat šo objektu regulāri apmeklējusi policija, jo tajā uzturējušās personas, kuras lietojušas alkoholu un narkotikas.

Tikmēr Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Attīstībai/Par!") medijiem norādīja, ka pašvaldība regulāri saņēma ziņojumus par šo vietu gan saistībā ar narkotiku lietošanu, gan Covid-19 noteikumu neievērošanu. "Rūpīgi pārbaudīsim visu dokumentāciju, lai pārliecinātos, ka Rīgas domes iestādes ir reaģējušas atbilstoši," norādīja Staķis.

Staķis pastāstīja, ka Rīgas būvvalde lika nekavējoties pārtraukt nelikumīgā hosteļa telpu izmantošanu un citus pārkāpumus novērst sešu mēnešu laikā.

Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass informēja, ka

policija šo adresi apsekojusi 19 reizes, saņēmusi 16 izsaukumus no pārējā nama iedzīvotājiem un piemērojusi 17 sodus.

Rīgas mērs pieļāva, ka šāds nelikumīgais hostelis Rīgā nav vienīgais. Tāpēc veidos starpinstitūciju darba grupu, lai apzinātu šādas vietas un iespējas vērsties pret tām.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV") sacīja, ka šādu gadījumu novēršanai jādod lielākas pilnvaras dienestiem un jāpastiprina īpašnieku atbildība. Arī VUGD priekšnieka vietnieks Baltmanis norādīja, ka, lai iekļūtu telpās, ir jāgroza likums.

VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

"Veicot ugunsdrošības uzraudzības pārbaudi, mūsu mandāts ir noteikts Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likuma 13. pantā. Tur mums nav dotas tiesības iekļūt [īpašumā] bez privātas personas atļaujas un saskaņošanas ar viņu. Ugunsdrošības pārbaudē arī ir svarīgi, lai mums būtu klāt īpašuma likumīgais pārstāvis, jo mums ir jāiekļūst katrā telpā. Mums ir jāiegūst jebkura būvniecības ieceres dokumentācija, tajā skaitā arī vajag pārbaudīt, vai ugunsdzēsības sistēmas strādā. Tā kā šeit droši vien ir jautājums par likuma grozījumiem," sacīja Baltmanis.

Valsts policija par ugunsgrēku sākusi kriminālprocesu, bet aizturēto pašlaik nav. Izmeklēšanā, visticamāk, varētu tikt piemērots Krimināllikuma pants par ugunsdrošības noteikumu pārkāpšanu, pastāstīja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka šīs ēkas augšējā stāvā atrodas hostelis "Japanese Style Centrum", un telpu īpašnieks ir privātpersona.

Bojāgājušo un cietušo vidū ir daudz ārzemnieku. Bojāgājušo identificēšanai, iespējams, nāksies piesaistīt ekspertus. 

VIAA precizēja informāciju, ka degušajā hostelī dzīvojuši nevis ERASMUS programmas studenti, bet gan trīs pilna laika ārvalstu studenti no RTU. 

Zināms, ka ēkā dzīvojuši arī vismaz trīs Rīgas Tehniskās universitātes pilna laika ārvalstu studenti, kuri paguvuši evakuēties un nav cietuši. To, ka iemītnieku dzīvoklī bijuši daudzi un katram bijusi sava istaba, apliecināja arī Latvijas Radio uzrunātie ēkas iedzīvotāji.

Cilvēki snieguši liecības policijai un vairākas stundas gaidīja, kad dabūs savas mantas.

Saistībā ar Rīgā, Merķeļa ielā 8, notikušo ugunsgrēku ir izveidots vienotais tālruņa numurs +371 67829250 un e-pasta adrese: [email protected]. Piederīgajiem zvanot vai rakstot, iespējams noskaidrot aktuālo informāciju saistībā ar ugunsgrēkā bojā gājušajiem.

KONTEKSTS:

Trešdienas, 28.aprīļa, agrā rītā Rīgā, ugunsgrēkā ēkā Merķeļa ielā 8, atrasti astoņi bojāgājuši cilvēki. No degošās ēkas glābēji paspēja evakuēt 24 cilvēkus.  Slimnīcā vidēji smagā stāvoklī nogādāti seši cietušie. Daļai cietušo konstatēti apdegumi, citiem – saindēšanās ar degšanas produktiem.

Ēkā dega sestā jeb pēdējā stāva gaitenis un tam blakus esošās dzīvojamās telpas. Tāpat liesmas pārņēma jumta konstrukcijas un siltināšanas materiālus.

Traģēdija notikusi ēkā Merķeļa ielā 8. Pēc publiski pieejamās informācijas, tajā atrodas hostelis "Japanese Style Centrum". Kopumā namā atrodas virkne telpu, ko izmanto dažādi uzņēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti