Topošajā lielajā Ogres novadā no apvienošanās ieguvumus sagaida dažādās jomās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā vislielākais novads būs Ogres novads, kurā dzīvos gandrīz 58 000 cilvēku. Tur strādājošie dažādu jomu pārstāvji no lielā novada sagaida iespējas piesaistīt vairāk investīciju un iespējas uzņēmējdarbībā ērti un tuvu sasniedzamajā Rīgā. Pēc Satversmes tiesas lēmuma par Ikšķiles novada pretenzijām par pievienošanu Ogres novadam iestājies darbīgs klusums.

ĪSUMĀ:

  • Līdz ar novadu reformu un apvienošanos Ogres novads būs visprāvākais novads Latvijā.
  • Uzņēmēji un nevalstiskās organizācijas saredz plašākas darbības iespējas jaunajā novadā.
  • Lielvārdē un Ķegumā bažas par pašvaldības pakalpojumiem tuvu dzīvesvietai. 
  • Ogres dome sola saglabāt iedzīvotājiem ērtus pakalpojumus jau zināmajās vietās.
  • Tāpat saglabās visas skolas novadā un interešu izglītības iespējas.
  • Ogres novada domes vēlēšanās sīva konkurence – uz 23 deputātu vietām pretendē 243 kandidāti.

Saredz iespējas vairāk sadarboties

Topošajā lielākajā Ogres novadā no apvienošanās ieguvumus sagaida dažādās jomās
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lielā novadā plašākas iespējas – tā par darbu Ogres novadā runā uzņēmēji no Lielvārdes, Ikšķiles un Ogres. Viņi attālinātā sanāksmē jau apsprieduši iespēju izveidot kopēju biedrību pēc Ogres novada izveides un jaunās pašvaldības ievēlēšanas.

Šādu ideju atbalsta Lielvārdes novada uzņēmēju biedrības vadītājs Māris Mālmeisters, kurš ir vairāku uzņēmumu vadītājs un darba devējs vismaz 100 cilvēkiem. "Atgriežamies kādreizējā Ogres rajona robežās, kas tagad būs lielākais novads Latvijā. Par labu spēlē atrašanās Rīgas tuvumā. No šejienes var arī ikdienā izbraukāt uz Rīgu, jo ir gan ceļi, gan dzelzceļš. Tādā ziņā esam lutināti. Šeit varbūt vēl jāattīsta ražošana, atpūtas iespējas, lauksaimniecība. Tas ir tieši uzņēmēju jautājums un globālais jaunās pašvaldības skatījums. Tās ir tās priekšrocības, ko varbūt Ķegums vai Lielvārde atsevišķi neizmantoja, savukārt Ogres kapacitātei līdz šim nebija šo teritoriju izmantošanas iespēju. Skatīsimies, kā būs turpmāk!" sacīja Mālmeisters.

Pēc uzņēmēja teiktā, tagadējās pašvaldībās, kas apvienosies Ogres novadā, atšķiras noteikumi, piemēram, par nodokļu atlaidēm uzņēmējiem. Apvienotajai domei būs daudz darba, sagatavojot visiem vienus noteikumus un vienlaikus neatstājot kādu zaudētājos. Uzņēmēju Māri Mālmeisteru arī interesē, lai administratīvi teritoriālā reforma galu galā gādātu par ekonomiski pamatotiem ieguvumiem pēc mazāk spējīgu novadu apvienošanās, nevis tikai apmierinātu politiskās ambīcijas.

Līdzīgi to vērtēja jaunsargu instruktors Normunds Raubiška. Lielās finanšu krīzes laikā pirms vairāk nekā desmit gadiem viņš izveidoja biedrību jauniešiem „Aktīvās atpūtas centrs”. Toreiz Raubiška bija Kokneses novada domes izpilddirektora vietnieks. Piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu, viņš Lēdmanes pagastā attīstījis plašu laukumu jaunsargu treniņiem ar peintbolu, šautuvēm, bunkuru, laivām, telšu vietām.

Pašvaldību apvienošanu Ogres novadā Raubiška vērtēja divējādi: „Teikšu godīgi, es raujos uz pusēm. Kā biedrības vadītājam man būs izdevīgi, jo paplašinās mūsu darbības areāls, jo arī pārējos novados ir biedrības ar līdzīgu profilu un interesēm. Kā pilsonim man tas ir ļoti sāpīgs jautājums, jo ir sagadījies, ka esmu no Lielvārdē senākās dzimtas. Zinot, kā cauri visiem kariem un mēriem Lielvārde ir spējusi noturēties pat ar nelielu iedzīvotāju skaitu, tas ir diezgan sāpīgi.”

Viņš gan piekrita, ka reforma neatņems ne Lielvārdes vēsturi, ne tradīcijas. Aktīvista vadītā biedrība jau līdz šim sadarbojusies ar radniecīgām organizācijām Jaunjelgavas, Skrīveru novados, taču reformas rezultātā varēs vairāk izvērsties Rīgas virzienā. Līdz šim ar Ogres novadu sadarbības bijis maz. „Kā biedrībai perspektīva ir. Ceram, ka sadarbība veidosies,” piebilda Raubiška.

Bažas par pakalpojumu pieejamību

Ogres novadā apvienosies Ogres pilsēta, Ikšķiles, Ķeguma, Lielvārdes un Ogres novadi. Ogre kļūs par desmito valstspilsētu.

Ogres novads būs visprāvākais novads Latvijā ar gandrīz 58 000 iedzīvotāju.

Kopējie budžeta ieņēmumi pērn lēsti ap 80 miljoniem eiro, tai skaitā 7% ir dotācija no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda.

Lielajā novadā arī ievērojamākais deputātu kandidātu skaits – 243.

Savukārt Latvijas Radio uzrunātajiem Lielvārdes un Ķeguma iedzīvotājiem aizvien saglabājas jautājums, vai pašvaldības pakalpojumus turpmāk varēs saņemt tikai Ogrē.

„Ogre tā jau liela, priekš kam vēl Lielvārdi klāt? Lielvārde lai paliek par sevi, redz, cik smuki te visu taisa. Ja kādam cilvēkam jābrauc, piemēram, uz pašvaldību, vai tiešām visi sociālie dienesti būs tur?” vaicāja kāds uzrunātais iedzīvotājs.

„Es nezinu, vai šeit vispār vairs nebūs tā dome, viss būs uz Ogri? Ja par katru lietu jābrauc uz Ogri, tad tas mani uztrauc. Ir vēl dažas lietas, kam pašvaldībai vajadzētu pievērsties vairāk. Piemēram, jautājums par Daugavu. Nav vairs, kur pastaigāties, mājas ir uzceltas, nav vairs, kur paiet pa maliņu. Tā mums ir problēma jau gadu gadiem,” norādīja kāda iedzīvotāja.

Bažas par pašvaldības pakalpojumu aizplūšanu no Lielvārdes, Ķeguma un Ikšķiles noraidīja Ogres novada domes izpilddirektora vietniece Dana Bārbale. Jaunveidojamā novada administratīvās struktūras izstrāde sākta jau laikus,

paredzot saglabāt iedzīvotājiem ērtus pakalpojumus jau zināmajās vietās.

„Pakalpojumu klāsts, kas ir pašvaldību funkcijas, nekādā veidā nesamazināsies un būs iedzīvotājiem pieejamāks. Attiecīgi tam pakārtoti pieejamības punkti un nepieciešamais darbinieku skaits. Cilvēki parasti baidās, ka pēc reformas viņiem kaut ko atņems vai liegs, taču mēs skatāmies, kā saglabāt un, izmantojot apvienojamo novadu resursus, dzīve apvienoto novadu iedzīvotājiem kļūtu labāka,” sacīja Bārbale.

Tāpat kā līdz šim Ogres Mākslas skola organizēs nodarbības skolēniem tagadējā Ķeguma novadā, Ikšķiles novada iedzīvotāji turpinās doties uz peldbaseinu Ogrē. Apvienotā administratīvā struktūrā to organizēt būs vieglāk.

Saglabās skolas un interešu izglītības iespējas

Būtisks ir lēmums saglabāt visas skolas novadā un interešu izglītības iespējas. To sarunā par Ogres novada domes vīzijām ar atvieglojumu sadzirdējis arī Ķeguma komercnovirziena vidusskolas direktors Vladimirs Samohins.

Sagaidāms, ka apvienotajā novadā pilnveidos pašvaldības organizētos skolēnu pārvadājumus. Arī pašlaik Ķeguma vidusskolā ap 40% skolēnu ir no blakus novadiem. Tomēr uz visiem jautājumiem atbilžu vēl nav.

„Šobrīd doma ir uzturēt un nostabilizēt visas skolas un vēlāk skatīties, kā tas attīstās. Vecāki jau būs tie, kuri noteiks, vai vedīs savu bērnu uz Ķegumu, uz Lielvārdi, uz Ikšķili vai uz Ogri. Arī interešu izglītībā nekas nemainīsies, un skolas arī turpmāk būs tikpat autonomas pēc novadu apvienošanas. Tad arī varētu saprast, kā mainīsies skolas dzīve un kāds būs jaunajā novadā katras izglītības iestādes budžets. Trūkst vidusskolas pedagogu matemātikā, fizikā, ķīmijā. Vai mēs pedagogiem varēsim nodrošināt kādas piemaksas no pašvaldības budžeta?" pauda skolas direktors.

Samohins pašlaik vēl ir arī Ķeguma novada domes deputāts, taču šogad vēlēšanās nolēmis nepiedalīties.

Sīva konkurence

Kandidātu lokā ir visu tagadējo novadu pārstāvniecība, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotā informācija. Ogres novada vēlēšanās kandidē pašreizējā Ķeguma novada domes vadītājs Raivs Ūzuls no “Latvijas attīstībai”/Vidzemes partijas saraksta. No “Kustības „Par”” saraksta vēlēšanās Ogres novadā startē arī tagadējā Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele. No amata atstādinātais Ikšķiles novada mērs Indulis Trapiņš, atsakoties startēt vienā sarakstā ar tagadējo Ogres mēru Egilu Helmani no Nacionālās apvienības, Latvijas Zemnieku savienības un Latvijas Zaļās partijas saraksta, balotējas no nacionālās savienības „Taisnīgums” rindām.

Konkurence ir sīva – uz 23 deputātu vietām pretendē 243 kandidāti arī no „Saskaņas”, apvienības “Iedzīvotāji”, Jaunās konservatīvās partijas, Latvijas Krievu savienības, “KPV LV”, “Jaunās Vienotības” un “Jaunās Saskaņas”.

Līdzšinējās publiski skaļās cīņas par Ogres novada robežām paplašināšanu noslēdzās apspriedēs Saeimā, piketos pie Saeimas un novadā un pēc Ikšķiles novada prasības noraidīšanas Satversmes tiesā. Pašlaik sēdēs par apvienotā Ogres novada kopīgās administratīvās un finansiālās dzīves noteikumu izstrādi politisko retoriku un aizvainojumus nemanot.

Vēl kāds Latvijas Radio sastapts Lielvārdes iedzīvotājs novēl apvienotā novada pārvaldībā saglabāt taisnīgumu: „Jautājums ir par finansiālo pusi, par attīstību. Galvenais, lai tas pīrāgs ir taisnīgi sadalīts, lai nav tā, ka vienam kaut ko noņem, citam pieliek. Vēlēšanās droši, ka piedalīšos, jā!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti