Topošā LU Zinību pils gatavojas uzņemt studentus, iekārtu pārvešanu sāks augustā

Mācību gadu jaunās telpās Torņakalnā sāks četru Latvijas Universitātes (LU) eksakto zinātņu fakultāšu studenti. Jaunais studiju un zinātnes centrs jeb Dabaszinātņu ēka ir viens no Latvijas Universitātes galvenajiem trumpjiem, lai sasniegtu nosprausto mērķi – līdz simtgadei ierindotos simt Eiropas labāko augstskolu sarakstā. 

Vēlāk, kā cer projekta „Torņakalns” pārstāvji, tur iecerēts izveidot zinātnes kompleksu.

Mazāk nekā pusotra gada laikā no pļavu teritorijas par vietu nākamajam zinātnes kompleksam Rīgā kļuvis Jelgavas ielas sākums. Tur pēc nepilna mēneša darbu sāks Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs „Torņakalns”.

Celtniecības darbu vadītājs Edgars Krasņikovs stāsta, ka, pirms ēku nodot ekspluatācijā, “jāsavāc vēl vesels vagons ar papīriem, tie jāsaliek, jāsakārto, lai visus tos darbus, kas ir paveikti, arī sakārtotu no papīru viedokļa, jāsakārto objekts un jāpabeidz astes”.

Visā ēkā joprojām norit telpu labiekārtošanas darbi. Viens no projekta „Torņakalns” pārstāvjiem Imants Klāvs tic, ka studentiem telpas patiks.

“Šeit principā viss ir daudz labāk, nekā viņiem tas ir pašlaik. Šeit būs ļoti, ļoti labas augsta līmeņa laboratorijas ar vienkārši fantastiskām mēbelēm, ar ļoti augstas kvalitātes velkmes skapjiem un visu, visu pārējo iekārtojumu,” stāsta Klāvs.

Līdz ar rudens semestri mācības „Torņakalnā” uzsāks Bioloģijas, Ķīmijas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes, kā arī medicīnas un optometrijas studenti.

“Principā tās ir dabaszinātņu un dzīvības zinātņu fakultātes, kurām ir ļoti daudz darba, un viņi pavada lielu daļu no sava studiju procesa tieši laboratorijās. Un uz laboratorijām arī ir lielākais uzsvars, protams, neatstājot novārtā visu pārējo ēku,” saka Klāvs.

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes dekāns Oļģerts Nikodemus par galveno jaunās ēkas priekšrocību sauc lielākas iespējas studentiem veikt pētījumus.

“Šajā akadēmiskajā centrā ir paredzēts, ka būs ļoti labas laboratorijas. Mums pašlaik ir tāda situācija, ka pētniecības projektos, un arī izstrādājot studentiem savus bakalaura un maģistra darbus laboratorijā, jāstāv rindā ir. Jaunās telpas mums dos iespēju, mums nebūs problēmu veikt šo pētniecisko darbu,” saka Nikodemus.

Nikodemus pozitīvi vērtē, ka viss ar dabaszinātni saistītais atradīsies vienuviet.

“Šajā vienā ēkā būs dažādas fakultātes, ar kuru pasniedzējiem, akadēmisko personālu un studentiem mums ir ļoti cieša sadarbība. Šajā gadījumā nevajadzēs iet, piemēram, uz Kronvalda bulvāri vai Valdemāra ielu. Viss būs uz vietas,” saka Nikodemus.

Fakultātes pārvākšanos uz Torņakalnu nodrošinās profesionāla firma, ko izvēlēsies iepirkuma procesā.  

“Pašlaik norit iepirkums ar profesionālu kompāniju, kas nodrošinās pārvākšanās pakalpojumus. Augusta sākumā domājam jau šos iepakojuma materiālus vest uz fakultātēm, brīdinot cilvēkus. Tā ir laboratorijas iekārta un aparatūra, mazāka vai lielāka. To viņi paši rūpīgi iepakos, saliks kastēs, atdos profesionālim, kurš tad attiecīgi viņu vedīs uz šejieni,” stāsta Klāvs.

Rodas jautājums, kas notiks ar tām ēkām, ko trīs fakultātes rudenī pametīs. Kā atzīst Imants Klāvs, to liktenis vēl nav skaidri zināms. Divas no ēkām – ēka Alberta ielā un Kronvalda bulvārī – ir Latvijas Universitātes īpašums.

“Par Bioloģijas fakultātes ēku ir saņemti ierosinājumi, ka varbūt šo ēku varētu pārvērst par  telpu, kur visiem interesentiem nākt un paskatīties, kā tad darbs laboratorijās  notiek,” atklāj Klāvs.

Ķīmijas fakultāte Latvijas Universitātei nodota īpašumā bez atlīdzības no valsts. Ja universitāte funkciju tajā vairs nepildīs, iespējams, tā valstij tiks atdota atpakaļ, pieņem Klāvs. Lēmums par ēku tālāko likteni jāpieņem līdz gada beigām.

Projekta galamērķis ir pārcelt visas fakultātes uz Torņakalnu. Ar laiku netālu Dabaszinātņu mājai tiks celtas ēkas eksakto un sociālo un humanitāro zinātņu studijām. Klāvs cer, ka rajons Jelgavas ielā 1 varētu kļūt par Latvijas Universitātes atpazīstamības zīmi.  

Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienests ēku jau pārbaudījis un pieņēmis. Vēl jāgaida būvvaldes gala slēdziens. Dabas zinātņu centru svinīgi atklās septembra sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt