Panorāma

Futbola līdzjutēji Briselē sarīko grautiņu

Panorāma

Panorāma

Topošā koalīcija optimistiska par valdības izveidi

Topošā koalīcija optimistiska par valdības veidošanu

Topošās koalīcijas partneri – "Jaunā vienotība" (JV), "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) – turpina strādāt pie valdības deklarācijas projekta. Neskatoties uz iepriekš piedzīvotajām grūtībām, partneri cer – decembra laikā Latvijai būs jauna valdība.

Pagājušajā nedēļā Valsts prezidents Egils Levits oficiāli nominēja esošo premjeru Krišjāni Kariņu (JV) veidot arī nākamo valdību. Topošās koalīcijas partneri pašlaik turpina valdības deklarācijas veidošanas darba grupu sarunu "otrajā aplī". Partneri arī uzsver – lai izveidotu valdību, partijām nav nepieciešama simtprocentīga vienošanās par visiem tematiem.

"Ja ir jautājumi, par ko mēs nevaram vienoties, mēs tos arī koleģiāli identificējam un rakstām koalīcijas līgumā, ka tā ir katras politiskās frakcijas prioritāte un ka viņi virza," stāsta Saeimas deputāts Edgars Tavars (AS).

Lai gan ir tēmas, par kurām partijām vēl nav izdevies rast vienošanos, skats uz valdības veidošanas procesu ir kopumā optimistisks.

"Ja tā darbība un intensitāte notiek tāda, kāda tā ir bijusi piektdien, arī brīvdienās un šodien, tad, es domāju, ka līdz decembra vidum ir iespējams šos vēl negludumus novērst, deklarāciju pabeigt. Arī tad valdības šo sadarbības līgumu sagatavot un noslēgt. Un uz Ziemassvētkiem "uzlikt" jauno valdību," sprieda Saeimas deputāts Jānis Vitenbergs (NA).

Ņemot vērā, ka koalīcijas sarunu process līdz šim nav bijis gluds, parādās šaubas arī par koalīcijas turpmāko nākotni. Bažas paudis politologs Juris Rozenvalds.

"Atšķirība starp šo Saeimu un 13. Saeimu ir būtiska tādā ziņā, ka šajā gadījumā – 14. Saeimā – pastāv vairāki valdības varianti. Līdz ar to es prognozēju, ka valdība izveidosies, bet vai tā būs ilglaicīga – nu teiksim, četrus gadus? Par to es ļoti šaubos," atzīst Rozenvalds.

Tikmēr politiķi bažas par iespējamām grūtībām noraida.

"Partneri ir ļoti orientēti uz sadarbību. Es kā JV pārstāve varu teikt, ka mēs ar lielām cerībām skatāmies uz to, kā mēs šobrīd veidojam valdības deklarāciju.

Labāk, lai tie strīdi ir tagad, nevis, ka mēs to atklājam pēc tam. Tas tā kā labās attiecībās – vispirms ir jāsaprot, kāds ir partneris, pēc tam jau var dzīvot ļoti ilgi kopā," vērtē Saeimas deputāte Anda Čakša (JV).

Darbs pie jaunās valdības izveides notiek jau teju divus mēnešus.

KONTEKSTS:

Aptuveni mēnesi pēc 14. Saeimas vēlēšanām iespējamās nākamās koalīcijas partneri JV, AS un NA parakstīja sadarbības memorandu. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvāja atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tika gaidīta atbilde no AS par viņiem piedāvāto atbildības jomu sadalījumu. Vēlāk panākta konceptuāla vienošanās par atbildības jomu sadali, un politiskie spēki ķērās klāt valdības deklarācijas izveidei, kurai iesniegti iesniegti simtiem priekšlikumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti