Panorāma

Lambergu ģimene no audžuģimenes kļūst par adoptētājiem

Panorāma

Latvijā jauna ērču suga

Aicina pieteikt Latvijas ainavu dārgumus!

Aicina pieteikt Latvijas ainavu dārgumus

Ainavas ir kopā ar mums ik dienu, taču nereti tā pa īstam mēs tās novērtējam, kad kaut kas ir ļoti mainījies vai arī izzudis pavisam. Lai nepieļautu šādu likteni Latvijas visskaistākajās vietās, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar Kultūras ministriju un Nacionālo bibliotēku aicina ikvienu pieteikt savu Latvijas ainavu dārgumu. Tā taptu vēl viena dāvana Latvijai simtgadē.

„Pašlaik mēs atrodamies Bastejkalnā, kas ir neatņemama Rīgas bulvāru loka komponente. Rīgas bulvāru loks ir mans ainavu dārgums, kuru es pieteicu Latvijas ainavu dārgumu krātuvei.” - Dace Granta ir viena no Latvijas ainavu dārguma projekta koordinatorēm. Viņu fascinē šīs Rīgas daļas pilsētplānojums un apbūve. Kanāls ir viduslaiku liecinieks, kamēr daudzās sabiedriskās ēkas un brīnišķīgā apstādījumu josla ir 19.gadsimta plānotāju, būvnieku un dārzkopju meistardarbs.

Dace Granta: „Protams, nozīmīga komponente šajā pilsētas daļā ir arī Brīvības piemineklis, taču man atmiņā vairāk ir palicis 1991.gada 20.janvāris. Barikāžu laiks gāja uz beigām, un es atvedu savus bērnus, kuriem toreiz bija 6 un 9 gadi, lai pastāstītu un parādītu, kas ir barikādes, bet, kad aizgājām mājās, tad dzirdējām televīzijas ziņu, ka Bastejkalnā notiek apšaude un iet bojā cilvēki. Un es gribētu mums visiem novēlēt, lai tāds vakars mums vairāk nekad nav jāpiedzīvo, bet lai bulvāru loka apbūve tādā pašā brīnišķīgā veidolā tiek saglabāta arī daudzas simtgades nākotnē.”

Ķoņu kalnu Latvijas ainavu dārgumiem pieteikusi Egita Podniece. Viņu šurp pirmoreiz atvedis iepriekšējais darbs. Brauciens izrādījies liktenīgs – pa ceļam iepazinusies ar savu tagadējo dzīvesbiedru. Egita pārcēlusies dzīvot uz Naukšēnu novadu un sākusi strādāt par Ķoņu pagasta kultūras dzīves organizatori. Kopš tā brīža Ķoņu kalns, par kuru Egita līdz tam neko nezināja, kļuvis par īpaši mīļu vietu:

„Es oriģināli esmu no Smiltenes, manuprāt, arī tās ainavas, kas ir tajā pusē, ir visskaistākās un visbrīnišķīgākās. Un tad es atbraucu uz šejieni un sapratu, ka te arī ir tik, tik skaisti! Un ka Latvija jau nebeidzas tikai pie tām mūsu dzimtajām vietām. Latvija ir plašāka. Mēs jau tā īstenībā esam tik maz, un mēs vēl dalām tās mazās kopienas.

Īstenībā jau mums vajadzētu visiem būt kopā un saprast to, un lepoties ar to, ka tā Latvija ir tik maziņa, viena un kopīga, un sasodīti skaista īstenībā.”

Līdzšinējā Ķoņu sabiedriskās dzīves organizētāja Maruta Krastiņa Ķoņos dzīvo visu mūžu. Arī viņai Ķoņu kalns ir īpaša vieta:

„Citiem tas Ķoņu kalns varbūt liekas nekas, niecība, bet mums tas liekas kaut kas sevišķs. Kaut kas ir, kas pievelk. Tas magnēts, kas pievelk šeit. Un gribas pa starpai [darbiem] uzbraukt šeit. Nav pat jānāk uz pasākumu. Ja te ir skaisti sakopts, tad jauki tāpat te pasēdēt un pameditēt.”

VARAM Telpiskās plānošanas departamenta pārstāve Dace Granta stāsta:

"Pašlaik esam saņēmuši vairākus desmitus pieteikumu, bet pieteikšanās laiks ir vēl līdz šī gada 15.jūlijam, tāpēc ikviens vēl var pieteikt savu ainavu dārgumu. Aicinām apmeklēt tīmekļa vietniainavudargumi.lv, un tur var iesniegt pieteikumu tiešsaistē, bet var arī apmeklēt vietējo bibliotēku, un bibliotekāri palīdzēs sagatavot un iesniegt pieteikumu."

Dace Granta
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

pēc 15.jūlija sāksies balsošana un no visām pieteiktajām vietām tiks izraudzītas 50 visskaistākās. Par tām savāks vairāk informācijas, un taps ceļojoša izstāde, bet Latvijas Nacionālā bibliotēka apņēmusies Latvijas ainavu dārgumus apkopot arī elektroniskā krātuvē. Un tā būs dāvana Latvijas simtgadē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt