Top idejas par Alberta laukuma labiekārtošanu Vecrīgā

 

Alberta laukums Vecrīgā ir vieta, kur pēc vēstures liecībām sākusies Rīga. Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka 12. gadsimtā tur bijušas dzintara amatnieku darbnīcas, kā arī pirmā Rīgas osta. Kaut nelielajam, viesnīcu ieskautajam laukumam ir sena Rīgas vēsture, tas jau vairākus gadus netiek kopts un attīstīts. Šobrīd pilsēta ir atradusi investoru, kā arī iespēju laukumu sakārtot.

 

Rīgas dibinātājam bīskapam Albertam veltītais laukums Vecrīgā dienas vidū ir tukšs. Garāmgājēji iet tam garām un neapstājas. Tajā nav ne soliņu, ne apskates objektu, tikai pašā vidū – neliels neiekopts zemes gabals. Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis saka, ka laukumam ir neizmantots potenciāls:

„Te nav tās skudru takas, nav tie tūristu ceļi tik lieli un tik daudz. Tāpēc arī no šī laukuma varbūt nav tik liels ekonomisks spiediens. Bet, kā es teicu, tāda iespēja pastāv, tieši tāpēc šī ir ļoti lieliska iespēja izmantot šo laukumu vairāk pilsētnieku rekreācijai vecpilsētā, Vecrīgā. [Radīt] tādu labu, omulīgu vietu, kur varbūt nomaļus no tūristu takām pavadīt laiku.”

Iniciatīvu padarīt Alberta laukumu pievilcīgāku apmeklētājiem izrādījusi akciju sabiedrība „Latvijas balzams”. Uzņēmums izsludinājis konkursu, kurā mākslinieki var dalīties idejās laukuma labiekārtošanā. „Latvijas balzamam” ir divas vēlmes – pirmkārt, laukuma sakārtošana, otrkārt, lai tajā būtu piemiņas vieta Rīgas melnā balzama receptūras autoram Abrahamam Kuncem.

„Tā kā mēs bijām pētījuši un mums ir materiāli par Rīgas melnā balzama vēsturi un Kunci, un Kunces ģimeni, tad arī bija pilnīgi pierādīti fakti, ka viņš ir dzīvojis un strādājis Kalēju un Alberta ielas rajonā, kur blakus tieši ir šis Alberta laukums, iznāk aiz viesnīcas ''Avalon”,'' stāsta „Latvijas balzama” pārstāve Dana Hasana.

Kā izskatīsies Kuncem veltītā piemiņas vieta, varēs nojaust tikai pēc konkursa beigām. Hasana spriež – tās varētu būt gan balzama krūkas, gan Kunces tēls; viss atkarīgs no mākslinieku iztēles. Labāko ideju izvēlēsies konkursa žūrija, kur būs gan uzņēmuma, gan Rīgas domes, gan dažādu mākslas institūciju pārstāvji. Kaut pagaidām „Latvijas balzams” finansēs tikai piemiņas vietu, apsvērta tiek doma arī par visa laukuma izbūves finansējumu.

„Protams, tā kā rezultāts būs arī lielāka laukuma vīzija un nav izslēgts, ka tur varētu parādīties vēl kaut kādas skulptūras vai varbūt kaut kādas sienas, vai citi arhitektoniski un dizaina elementi, tad mēs to darām kopā ar Rīgas pilsētu, un tad, kad mums būs šie rezultāti un projekti, tie noteikti būs vairāki posmi,” saka Dana Hasana.

Bažas par konkursu izteikusi Latvijas Arhitektu savienība. Pirms izsludināt jebkādu konkursu, pilsētai vispirms rūpīgi jāizpēta laukuma vēsture un jāizplāno tā funkcija nākotnē, atzīst Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis Gatis Didrihsons:

„Laukums ir publiska ārtelpa, kur risināties dzīvei. Cilvēki ir pats svarīgākais, un tad nākamais ir vēsture. Cilvēkus un vēsturi ļoti labi var sasaistīt kopā, tas viss ir iespējams, lai būtu gan stāsts, gan cilvēkiem labi. Tas trešais ir ekonomiskais pamatojums. Tagad ir investors, kas ir labi. „Latvijas balzams”, tas arī nav it kā slikti. Investoram ir intereses, tas arī ir saprotams. Tad ir tas jautājums, vai šīs intereses var sabalansēt ar tām pirmām divām – ar cilvēkiem un ar vēsturi, ar pilsētas un visu mūsu rīdzinieku interesēm.”

Alberta laukums ir pats pirmais laukums Rīgā. Abrahama Kunces loma tajā ir otršķirīga, uzskata Didrihsons:

„Mēs savienībā esam pārlasījuši vairāki kolēģi šo nolikumu, un mums ir zināmas bažas, ka grib visu to Rīgas vēsturi zem šī balzama receptūras radītāja palikt. Tā sajūta ir tāda, ka pilsētas intereses būtu jānostiprina pamatīgāk, ka tām izpētēm būtu jābūt pamatīgākām, jo runa ir, ka būs kuģis šajā vietā… Nu, kā tas viss ies kopā…”

Konkurss noslēgsies oktobra sākumā. Ja žūrijai izdosies vienoties par tādu laukuma labiekārtošanu, kur līdzsvarotas tiktu gan investora, gan pilsētas vēstures saglabāšanas intereses, Alberta laukuma labiekārtošana varētu sākties jau nākamajā vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti