Pagaidām vēl gurķi ņemas spēkā un aug - pirmās ražas varēs vākt nedēļas beigās. „Tā galotnīte vien liecina, ka viņam ir tendence iet uz augšu. Desmit centimetru dienā viņi pieaug,” stāsta zemnieku saimniecības (z/s) saimnieka tēvs Andrejs Lucāns. Viņš arī norāda, ka gurķus sniegi un mīnusi īpaši neskar, tie aug labi un sāks ražot apmēram tajā pašā laikā, kā citus gadus.
„Es jūtu tā, ka dēls, viņš ir audzis, viņš ir mācījies, man te nav ko pateikt, es paskatos, lapas kādas ir, kādi ziedi. Piebāz degunu – smaržo, nesmaržo. Smarža jau arī liecina par to, ka gurķis ir priecīgs,” skaidro A.Lucāns. Gurķiem īpaši patīk saulainas dienas un tās šogad bijušas vairumā.
Iekavējies pavasaris gurķu cenas neietekmēs
“Bušu” saimnieks Jānis Lucāns atzīmēk, ka ir siltumnīcas, kas audzē tumšajos mēnešos - decembrī, janvārī, ar mākslīgo apgaismojumu, tomēr gurķi pēc garšas neesot tik labi kā pilnvērtīgu saules gaismu saņēmuši.
Protams, šogad neplānoti daudz naudas nācies tērēt siltumnīcu apsildei. „Bušās” to dara ar šķeldu, taču saimnieks daudz nesūdzas, jo tā ir daba. Viņš arī vērtē, ka gurķu cenu tas īpaši neietekmēs: „Gala cenu jau noteiks tirgus. Lai arī cik audzētājs gribētu pacelt cenu, tirgus nosaka to cenu. Un cik attiecīgajā brīdī tirgū būs produkcija, tik arī tā cena nostāsies.”
Pircēji izvēlas Latgalē audzētos tomātus
Tikmēr „Mežvidos” pilnā sparā sārtojas tomāti. Pirms mēneša Kārsavas novadā atklāja ziemas siltumnīcu kompleksu “Mežvidi”, tajā augušie tomāti jau kārdina pircējus veikalos. Uzņēmējs atzīst, ka izveidot šāda veida siltumnīcu bijis liels izaicinājums, kas pamazām sāk attaisnoties, jo iedzīvotāji dod priekšroku vietējai produkcijai.
Šogad pirmo reizi lielveikalos parādījušies tomāti, kas izaudzēti tepat Latgalē. Lai gan pašmāju produkcija cenas ziņā nevar konkurēt ar ievesto, tomēr vairums iedzīvotāju ir gatavi maksāt vairāk. Pircēja Zinaīda pērk Latvijā audzētos tomātus un pārliecināta: „Tie ir garšīgāki un drošāki.” Arī pircēja Ilga izvēlas vietējos tomātus: „Tāpēc, ka ļoti garšīgi, savējie. Pavisam kas cits. Es jau mēģināju vienreiz, tā ir otrā reize. Savējie ir savējie, tomēr tur nav tās ķīmijas izaudzēti, savējais ir savējais.”
„Mežvidu” siltumnīcu komplekss tika atklāta marta sākumā un pirmā raža novākta jau drīz pēc atklāšanas. Pirmā mēneša darbība, uzņēmējiem sniedz apliecinājumu, ka viņi ir uz pareizā ceļa. „Mēs tiešām esam ļoti apmierināti ar pirmajām aktīvās tirdzniecības nedēļām un to, ka mūsu pircējs tiešām ne tikai vārdos, bet arī darbos izvēlas Latvijas preci, un tāpēc tas vēl jo vairāk mums liek ar divkāršu sparu pievērsties gan audzēšanai, gan arī tam, lai mēs izaudzētu pēc iespējas kvalitatīvāku, garšīgāku, vitamīniem bagātāku produkciju,” stāsta Edgars Romanovskis, SIA “Dārzeņu loģistika” valdes loceklis.
Tomātu lielākās izmaksas – elektrība un apkure
Siltumnīcu biznesā lielāko daļu izmaksu veido elektrības un apkures izmaksas, kas arī nosaka produkcijas cenu. Šajā sezonā tomātu audzētājiem ieilgušās ziemas dēļ izmaksas ir krietni lielākas. Šeit siltums tiek nodrošināts no blakus esošās koģenerācijas stacijas, kuras darbību tiek nodrošināta ar šķeldu. Tas uzņēmēja ieskatā ir labs risinājums, kā attīstīt siltumnīcu biznesu: „Atbalstot atjaunojamo enerģiju, mēs dabūjam iespēju efektīvi izmantot vietējos resursu, nauda paliek Latvijas ekonomikā, un mēs kļūstam konkurētspējīgi. Arī enerģijas ražošanā, un līdz ar to mēs varam attīstīt citas saistītās nozares. Šajā gadījumā tā ir lauksaimniecība, tā ir siltumnīcu nozare, kas jebkurā gadījumā ir ļoti pateicīga vieta, lai ļoti efektīvi to enerģiju patērētu siltumnīcām.”
Agronoms Juris Gruduls pārliecināts - lai varētu konkurēt ar ārzemju ražotājiem, būtu jāattīsta jauni tehnoloģiski paņēmieni: „Šajā kontekstā var redzēt ļoti labu sadarbību, kas veidojas un veidosies ar enerģijas ražotāju ar enerģijas patērētāju. Jo tādā gadījumā var optimizēt siltuma izmantošanas izmaksas un produkciju var veidot konkurētspējīgāku cenas ziņā.” Agronoms pārliecināts, ka pirmo sezonu var uzskatīt par izdevušos, jo tomātu raža ir laba.