Birokrātijas balva '20

Ziņo

TM plāno atvieglot nostiprinājuma lūgumu iesniegšanu Zemesgrāmatā

Projektā “Birokrātijas balva 2020” kāds lietotājs norādīja uz nepieciešamību iesniegt Zemesgrāmatā būvvaldes lēmumu papīra formātā. Tieslietu ministrija (TM) atzīst, ka dažās situācijās tiešām tas ir vienīgais variants, taču ministrija jau strādā pie elektroniskas datu apmaiņas uzlabošanas, tostarp atvieglojot personām nostiprinājuma lūguma iesniegšanu.

Tieslietu ministrija kopā ar Tiesu administrācijas un Valsts zemes dienesta pārstāvjiem ir tikušies ar Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvjiem, lai pārrunātu iespējas, kādā nodrošinātu elektronisku datu apmaiņu, tostarp atvieglojot personām nostiprinājuma lūguma iesniegšanu.

Pašlaik plānots sarunas turpināt ar Ekonomikas ministriju, lai vienotos par termiņiem, kādos izstrādājami nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos, portālu LSM informēja Tieslietu ministrija.

Kāds lietotājs projektā “Birokrātijas balva 2020” norādīja, ka pašlaik, lai ierakstītu Zemesgrāmatā, ka ēka nodota ekspluatācijā, ar būvvaldes lēmumu jābrauc uz Zemesgrāmatu personīgi, “šo informāciju nevar iesniegt arī ar elektronisko parakstu, obligāti jātērē laiks un jābrauc”.

Tieslietu ministrija skaidroja, ka nekustamais īpašums ir tiesību un pienākumu kopums, kas nozīmē arī pienākumu veikt darbības attiecībā uz izmaiņu izdarīšanu zemesgrāmatā.  

Zemesgrāmatu likums paredz iespēju nostiprinājuma lūgumu iesniegt klātienē, nosūtīt pa pastu, kā arī iesniegt to elektroniski.

Ja nostiprinājuma lūguma pamatā, piemēram, ir būvvaldes izsniegts dokuments, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, šo dokumentu kopā ar nostiprinājuma lūgumu īpašnieks var iesniegt, autentificējoties Zemesgramata.lv.

Autentificēties var ar internetbanku vai elektronisko parakstu un identifikācijas karti. Nostiprinājuma lūgums šajā gadījumā ir jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu.

Tieslietu ministrija skaidro, ka Zemesgrāmatai var iesniegt būvvaldes lēmumus elektroniski un pašiem nav obligāti jāierodas klātienē, ja būvvaldes lēmums īpašniekam ir elektroniski parakstīts.

Būvvaldei gan nav ienākums izsniegt lēmumus elektroniski, un arī zemesgrāmatu tiesnešiem nav pieejas būvvalžu lēmumu datu bāzēm.

Taču, lai mazinātu administratīvo slogu, Tieslietu ministrija mērķtiecīgi strādā pie integrēto procedūru ieviešanas, kas paredz datu apmaiņu starp dažādām sistēmām.

Piemēram, pērn 1. decembrī stājās spēkā izmaiņas, kas paredz uzlabot datu apmaiņu starp Valsts zemes dienesta uzturēto Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmu un Valsts vienoto datorizēto zemesgrāmatu.  Ar grozījumiem noteiktas jaunas - integrētās - procedūras, kurās nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai vienlaikus ir uzskatāms par iesniegumu Kadastra informācijas sistēmai un otrādi. Kopumā līdz šim Tieslietu ministrija ir ieviesusi jau 16 integrētās procedūras.

Šobrīd Tieslietu ministrija kopā ar Tiesu administrācijas un Valsts zemes dienesta pārstāvjiem ir tikušies ar Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvjiem, lai pārrunātu iespējas, kādā nodrošināt elektronisku datu apmaiņu, tostarp atvieglojot personām nostiprinājuma lūguma  iesniegšanu. Plānots sarunas turpināt ar Ekonomikas ministriju, lai vienotos par termiņiem, kādos izstrādājami nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt