Sadaļas Sadaļas

TM kritiski vērtē atsevišķu profesiju darbinieku obligātu vakcinēšanu, bet pieļauj pārcelšanu darbā ar zemākiem riskiem

Vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga, un netiek paredzēti papildu ierobežojumi personām, kuras nebūs vakcinējušās. Tomēr atsevišķās nozarēs un profesijās, kur drošību nevar panākt citādi, iespējams izvērtēt un pārskatīt nevakcinētiem cilvēkiem individuālus profesionālos pienākumus, secinājusi Tieslietu ministrija (TM).

TM valdībai iesniegtajā ziņojumā norādīts, ka šobrīd, ievērojot vakcinācijas pret Covid-19 gaitu, sāk aktualizēties jautājums par iespējām izvērtēt obligātu pienākumu vakcinēties vai arī paredzēt priekšnoteikumus atsevišķu profesiju grupā būt vakcinētam darba pildīšanai.

Tomēr, izvērtējot tiesiskos aspektus, TM secināja, ka esošajā vakcinācijas stadijā un brīvprātības nozīmē būtu kritiski un piesardzīgi vērtējama obligāta vakcinācija atsevišķu profesiju pārstāvjiem.

Kaut arī valstij sabiedrības veselības un labklājības aizsardzības nolūkā ir pienākums rīkoties mērķtiecīgi un aktīvi, obligāts pienākums vakcinēties būtu galējs līdzeklis mērķa sasniegšanai.

Šādu soli varētu attaisnot, ja tam būtu pilnīgi pārliecinošs pamatojums, ka ar citiem līdzekļiem mērķis nav panākams un tas ir vienīgais pieejamais līdzeklis, lai aizsargātu citu cilvēku veselību, sabiedrības labklājību un drošību. Tāpat būtisks priekšnoteikums obligātas vakcinācijas noteikšanai varētu būt iespēja izvēlēties vakcīnas veidu, kā arī ilgtermiņā balstīti pierādījumi par tās drošumu un efektivitāti.

Vienlaikus obligāts vakcinēšanās pienākums var kaitēt sabiedrības uzticībai valstij, kas motivāciju vakcinēties varētu vēl samazināt, norādīja TM.

Taču esot apsverama iespēja darbinieku, kas nav vakcinējies, norīkot darbā, kas nav saistīts ar risku citu cilvēku veselībai. Arī no darbinieku aizsardzības aspekta ir pamats darbinieku, kas nav vakcinēts pret Covid-19, pārcelt darbā, kur ir zemāki inficēšanās riski ar Covid-19.

Ministrijas ieskatā vakcināciju valsts var veicināt ar principu “labumi vakcinētajiem”. Par to gan varot lemt vienīgi tad, kad vakcīnas pret Covid-19 būs plaši pieejamas un ikvienam būs iespēja to saņemt.

KONTEKSTS:

Latvijā kopumā vismaz vienu vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši nepilni 12% vai katrs devītais valsts iedzīvotājs. Nacionālā veselības dienesta apkopotie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā bijis līdz šim augstākais vakcinācijas temps – pirmo poti pret Covid-19 saņēmuši gandrīz 34 000 cilvēku, bet otro – gandrīz 10 000 cilvēku. Aizvadītajā nedēļas nogalē pirmo vakcīnu saņēmuši pārsvarā pedagogi, seniori un personas ar hroniskām slimībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt