TM izstrādājusi regulējumu par deputāta mandāta atņemšanu zvēresta laušanas gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēc ilgākām diskusijām Tieslietu ministrija (TM) izstrādājusi likumu grozījumus, kas tapuši pēc pilsoņu kolektīvā iesnieguma, kas prasīja noteikt atbildību par Saeimas deputāta zvēresta laušanu, apstiprināja Saeimas Juridiskajā komisijā, kas grozījumus skatīs otrdien.

13 800 pilsoņu pauda atbalstu iniciatīvai, ka zvēresta laušana nav savietojama ar atrašanos amatā. Iniciatīva tapa laikā, kad deputāts Nikolajs Kabanovs no "Saskaņas centra" neslēpa, ka piedalījies parakstu vākšanā par Satversmes grozījumiem, kas paredzēja oficiālu divvalodību Latvijā.

Deputāta svinīgais solījums paredz stiprināt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu.

TM piedāvātais regulējums paredzēts diviem gadījumiem - kad tiek būtiski pārkāpta zvēresta došanas kārtība, piemēram, tas vispār netiek dots, izteikts ar būtiskām atrunām, mainītā veidā, un gadījumā, kad pēc zvēresta došanas atklājas fakti, kas liecina, ka Saeimas deputāts to pēc būtības pārkāpj, piemēram, rīkojas pretvalstiski, antikonstitucionāli.

TM uzsver, ka sekām jāiestājas tikai par būtisku zvēresta pārkāpumu un katrā individuālā gadījumā jāizvērtē pārkāpuma raksturs, būtība un apstākļi. Regulējums veidots tuvu deputāta valsts valodas zināšanu pārbaudes procesam.

Juridiskās komisijas deputāti otrdien izskatīs grozījumus Saeimas Kārtības rullī, kas paredz, ka 20 deputāti var iesniegt lēmumprojektu par deputāta zvēresta būtiska pārkāpuma lietas ierosināšanu, ko Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija mēneša laikā izvērtē slēgtā sēdē un sniedz Saeimai atzinumu. Ja Saeima pieņem lēmumu ierosināt lietu, to atkal izskatīšanai nodod Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai. Komisija divu mēnešu laikā sagatavo lēmumprojektu, vai pārkāpums ir būtisks un deputāts būtu izslēdzams no Saeimas sastāva.

Par Saeimas pieņemto lēmumu var iesniegt pieteikumu Satversmes tiesā.

TM uzsver, ka būtisks ir jautājums par zvēresta pārkāpuma sekām un to ilgumu, piedāvājot noteikt, ka izslēgtais deputāts nevar kandidēt Saeimas vēlēšanās, ja tas izslēgts no esošās Saeimas sastāva par zvēresta pārkāpumu. Tādējādi tas nodrošinās, ka nākošajā Saeimā šis deputāts netiks ievēlēts.

Šīs procedūras noteikšana skar izmaiņas Saeimas Kārtības rullī, Satversmes tiesas likumā un Saeimas vēlēšanu likumā.

Svinīgais solījums, ko dod tautas kalpi, skan šādi: "Es, uzņemoties Saeimas deputāta amata pienākumus, Latvijas tautas priekšā zvēru (svinīgi solu) būt uzticīgs Latvijai, stiprināt tās suverenitāti un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti, savus pienākumus pildīt godprātīgi un pēc labākās apziņas. Es apņemos ievērot Latvijas Satversmi un likumus."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti