Dienas ziņas

Militārās mācības pilsētas ielās

Dienas ziņas

Varēs saņemt "ALTUM" aizdevumu daudzdzīvokļu māju remontam

TM gadā risina vidēji 160–200 strīdus par bērniem

TM: Cīņā par saskarsmes tiesībām ar bērniem ārzemēs vecāki visbiežāk reaģē par vēlu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 pandēmijas laikā sarucis gadījumu skaits, kad sievietes, kuras ārzemēs piedzīvojušas emocionālu un fizisku vardarbību, cīnās par tiesībām bērniem atgriezties Latvijā. Tomēr speciālisti prognozē, ka, tiklīdz robežas būs pilnībā vaļā, to skaits pieaugs. Vienlaikus Tieslietu ministrijā (TM) norādīja, ka vairumā gadījumu vecāki nepietiekami ātri reaģē, kas ievērojami sarežģī bērna atgūšanu. 

TM gadā risina vidēji 160–200 dažāda rakstura lietas, kuras vieno galvenais uzdevums – panākt, lai bērns atgriežas ģimenē.  Prakse liecinot, ka bieži vien vecāki nogaida cerībā, ka viss atrisināsies, taču vilcinoties tiek zaudēts laiks, kad var palīdzēt un ierosināt lietu.

Ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Baiba Ziemele norādīja: “Jau pirmais un otrais mēnesis, kad bērns netiek otram vecākam dots, momentā reaģēt. Tiklīdz viens no vecākiem saskata draudus, ka saskarsme ar bērnu netiks nodrošināta, uzreiz nekavējoties ir jāvēršas centrālajā iestādē, kas ir Tieslietu ministrija, lai mēs uzreiz nekavējoties varam sazināties ar otras valsts centrālo iestādi. Nekādā gadījumā nevajag vilcināt lietu.”

Nepieciešamības gadījumā var vērsies Starptautiskajā Sociālajā dienestā, kas var palīdzēt saprast, kādos apstākļos bērni dzīvo, pat ja nav iespējams sazināties ar valsts kompetentajām iestādēm.

Gadījumi, kad ārzemēs dzīvojošās sievietes cenšas iegūt saskarsmes tiesības ar bērniem, parasti ir ļoti sarežģīti. Īpaši, ja runa ir par trešajām pasaules valstīm, kur tiesu sistēma un likuma normas atšķiras. 

Biedrības "Centrs Marta" Speciālistu komandas vadītāja Irina Mazurika: “Tēva tiesības satikties ar bērniem un lemt par bērnu dzīvi vērtē daudz augstāk nekā sievietes tiesības uz drošību, ja tā var vispārīgi pateikt. Tas vardarbības pret sievieti fakts netiek pietiekoši ņemts vērā. Pat ja tas notiek bērnu klātbūtnē. (..) Visas valstis pārsvarā iestājas par saviem pilsoņiem. Tāpēc citas valsts pilsones liecības tiek skatītas caur pirkstiem. 

Protams, valsts ir ieinteresēta paturēt nodokļu maksātāju jeb bērnu, kas nākotnē būs nodokļu maksātājs savā valstī. 

Tāpēc ir vajadzīgs ļoti spēcīgs juridiskais atbalsts tur, lai mēģinātu kaut ko panākt.”

Bieži vien ar trešajām valstīm nav noslēgts starptautisks nolīgums par juridisko sadarbību. ''Centra Marta” eksperti specializējas Latvijas tiesu sistēmā un nenodrošina juridisku atbalstu ārvalstīs, bet šādas lietas tiek skatītas pēc bērnu dzīvesvietas. Taču var palīdzēt sazināties ar sadarbības partneriem ārzemēs – līdzīgām organizācijām. 

Iemesls, kāpēc sievietes izlemj riskēt un ar bērniem bēg no ārzemēm, visbiežāk ir vardarbība ģimenē. Palīdzība šādā gadījumā nepieciešama steigšus. ''Centrā Marta” pēc atbalsta gadā vēršas 5 līdz 6 sievietes, kuras dzīvo ārzemēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti