TM: Arī Latvijā dzērājpilotu lietai līdzīgs gadījums būtu iztiesāts ne ilgāk kā mēnesī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 „ariBaltic” lidmašīnas iereibušās apkalpes lietu, kurā Norvēģijā nedaudz vairāk nekā nedēļas laikā jau piesprieda cietumsodus daļai apkalpes, arī Latvijā būtu iespējams izskatīt raiti – mēneša laikā, intervijā Latvijas Radio raidījumam „Krustpunktā” pauda Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore Inita Ilgaža.

„Negribētu piekrist, ka šāds gadījums kā Norvēģijā Latvijā noteikti prasītu gadu. Jo, ja mēs pieņemam, ka šīs personas tika pieķertas pārkāpuma  brīdī, viņas savu vainu atzina, tad Latvijas Kriminālprocesa likums paredz vairākas vienkāršotas formas un īsākus procesus. Tas varētu būt mēnesis,” skaidroja Ilgaža.

Ja šādu lietu izskata neatliekamības kārtībā, tad likumā noteikti konkrēti termiņi izmeklēšanai, apsūdzībai un tiesai. Un kopumā šie termiņi iekļaujas mēnesī, norādīja ministrijas pārstāve.

Šāda tipa lietas Latvijas tiesās kopumā ir aptuveni 15%. Turklāt procesu iespējams pabeigt vēl pirms tiesas, piemēram, ar prokurora priekšrakstu par sodu.

Uz iebildi, ka Latvijā reti dzirdams par lietas izskatīšanu mēneša laikā, ministrijas pārstāve skaidroja, ka lietu skatīšanas ilgums ir atkarīgs no katra gadījuma – cik daudz iesaistīto personu, kāda ir viņu attieksme, vai atzīst savu vainu un vai sadarbojas ar procesa virzītāju. Šie visi aspekti ietekmē lietas izskatīšanas ilgumu.

Kopumā lietu izskatīšanas ilgums Latvijā samazinoties. Tā, piemēram, krimināllietu ilgums 2013.gadā bija virs sešiem mēnešiem, bet pašlaik ir 5,8 mēneši. Būtiski gan esot tas, ka šie ir vidēji termiņi un dažādos tiesu reģionos tie atšķiras. Lielākā noslodze ir tiesām Rīgā, līdz ar ko arī termiņi ir garāki. Turklāt civillietām būtiski lielākā daļa ir piekritīgas Rīgas tiesām, jo sabiedriskā un ekonomiskā intensitāte nes noslodzi arī tiesām.

Eiropas Savienības līmenī Latvijā tiesu termiņi ir vidējā līmenī, savukārt Baltijas valstu starpā „esam astes galā”, norādīja „Providus” asociētais pētnieks Gatis Litvins. Viņš arī skaidro, ka viena lieta ir tiesvedības, bet cita, ar kuru Latvijā ir problēmas, ir preventīvais tiesiskums, proti, pasākumi no valsts puses, lai personas apzinātos tiesiskās sekas savām darbībām.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jau ziņots, ka 8.augustā Oslo lidostā alkohola reibumā tika pieķerti „airBaltic” piloti un stjuartes, savukārt nedaudz vairāk kā pēc nedēļas, 17.augustā, Norvēģijas tiesa piesprieda cietumsodus lielākai daļai apkalpes. Lidmašīnas kapteiņa tālākais liktenis gan tiks izlemts septembra vidū, jo viņš neatzina savu vainu, līdz ar to nevarēja vienkāršotā procesā izskatīt šo lietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti