«Tīri Fakti»: «Facebook» testi – maize krāpniekiem un reklāmdevējiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kamēr piesakies ar savu "Facebook" kontu un testā noskaidro, kurš ir tavs slavenību līdzinieks, lietotne savāc visu tai pieejamo informāciju. Tā var nonākt pie reklāmdevējiem, socioloģiskās izpētes kompānijām un arī krāpniekiem.

Izvairīšanās no "Facebook" datu nokļūšanas krāpnieku rokās

Ko darīt? 
Var neizmantot lietotnes, kuras vēlas uzzināt pārāk daudz, 
savukārt "Facebook" paredzējis iespēju lietotājam:

Aizliegt jebkādu sava "Facebook" konta izmantošanu, 
Aizliegt savus datus izmantot savu "Facebook" draugu testos.

Kā to izdarīt?
Lai pilnībā atspējotu "Facebook" konta izmantošanu:
Jāatver sadaļa "Iestatījumi", jāklikšķina uz "Aplikācijas", tad "Aplikācijas, mājaslapas un spraudņi" un "Rediģēt"

Lai aizliegtu savus datus izmantot savu "Facebook" draugu testiem:
Sadaļa "Iestatījumi", jāklikšķina uz "Aplikācijas", tad “Aplikācijas, kuras izmanto citi” un atsakoties jānorāda, kādu informāciju par sevi lietotājs nevēlas izpaust.

"Trīs minūšu izklaide būtībā, kas beidzās ar to, ka nākamajā rītā man atnāk no Gmail [e-pasts], ka ir nomainīta e-pasta adrese, kas ir man piereģistrēta "EBay". Un tas uzreiz bija kā sarkanais karogs, ka kaut kas notiek."

No Mārtiņa konta interneta veikalā "EBay" tika pasūtīts džemperis un ādas jaka. Abām precēm saņemšanas adrese bija Krievijā. 

Mārtiņš ir pārliecināts, ka tas notika pildītā testa dēļ: "Man diezgan saspringts dzīves ritms ir, un tā sērfošanas amplitūda ir ļoti šaura, kas robežojas ar "Facebook", "Gmail" un "Youtube"."

Tā, protams, varēja būt tikai sakritība. Tomēr testi tiešām iegūst visu pieejamo informāciju. Un to arī neslēpj. 
Pieslēdzoties ar savu "Facebook" kontu, lietotnes turētājs var uzzināt ne tikai cilvēka vārdu, uzvārdu, vecumu un dzimumu, bet arī atrašanās vietu, e-pasta adresi, telefona numuru, ja tas ir norādīts "Facebook", piekļūt fotogrāfijām, draugu sarakstam un publikāciju vēsturei "Facebook". 

Vēlāk šī informācija var tikt nodota reklāmdevējiiem, kas analizēs, kādas reklāmas lietotājiem rādīt, datus var saņemt socioloģiskās izpētes uzņēmumi un citas organizācijas, kā arī – tie var nonākt krāpnieku rokās.

"Jums arī pašiem ir jāskatās, ko tajā "Facebook" liekat - vai tur ir jūsu tālruņa numurs un pārējās lietas.  Labāk vienkārši [ar] lietām, ko mēs gribam paturēt privātas, tās neliekam internetā nekad," skaidro "Cert.lv" informāciju tehnoloģijas drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti