Dienas ziņas

Cēsīs spriež par mūsdienu tehnoloģijām tūrismā

Dienas ziņas

Latvijā veic pirmo sirds transplantāciju bērnam

Tīreļpurvā atklāj izzinošo taku

Tīreļpurvā atklāj izzinošo taku par latviešu strēlnieku uzbrukuma ceļu

Godinot latviešu strēlniekus, Tīreļpurvā, kur norisinājās Ziemassvētku kaujas, atklāta īpaša izzinošā taka, kas ved pa pirmās latviešu strēlnieku brigādes uzbrukuma ceļu. Bet pie Ziemassvētku kauju muzeja atklāta pastāvīga ekspozīcija “Pulcējaties zem latviešu karogiem”.  

Pirmie latviešu strēlnieku bataljoni tika izveidoti 1915. gadā. Atzīmējot to  simtgadi, pie Ziemassvētku kauju muzeja atklāta izstāde ''Pulcējaties zem latviešu karogiem'', kurā galvenokārt redzams puišu noskaņojums, piesakoties strēlnieku bataljonos.

Strēlnieka mazmeita Jolanda Andersone atzīst, ka par Tīreļpurvu un tā laika notikumiem domā ar šausmām. “Mans vectēvs konkrēti bija Nāves salā, viņš gāzes uzbrukumā cieta un pēc tam visu mūžu bija invalīds, ārstēja plaušas,” stāsta Andersone.

Ievērojamākās  kaujas notika 1917. gadā Tīreļpurvā pie ''Mangaļu'' mājām.  Pa 1.latviešu strēlnieku brigādes uzbrukuma ceļu, kas, pateicoties purvainajam un mežainajam apvidum, joprojām ir labi saglabājies,  tagad vedīs  īpaša izzinošā dabas taka.

Ziemassvētku kauju muzeja vadītājs Dagnis Dedumietis stāsta, ka ir izveidota taka aptuveni pa kaujas ceļu mežā, piesaistot taku interesantākiem objektiem – “blindāžu vietai, štāba vietai, ceļa vietai vecajai, piesaistot objektiem”.

Takas maršruts ir 7,2 kilometrus garš un vēsturiskie objekti tajā papildināti ar 13 informatīvajām planšetēm. Atklāšanas dienā  to izstaigāja visdažādākā vecuma cilvēki, tostarp skolēni.

Strēlnieka mazdēls Valdis Sēlis stāsta, ka viņa vectēvs arī te karoja, tikai  3.Kurzemes pulkā, “un, kā stāstīja par Ziemassvētku kaujām, viņi tikai divi no rotas palikuši dzīvi”.

Godinot tos, kas karojuši Tīreļpurvā, pie ''Mangaļu'' mājām atklāta arī piemiņas plāksne. Ziemassvētku kaujās bojā gāja ap 5000 strēlnieku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt