«Tilta ēnā» palikušie daugavpilieši prasa 200 000 eiro kompensācijas

Daugavpils pilsētas domes Attīstības komitejas sēdē skatīts jautājums par kompensācijām māju īpašniekiem, kuru ēkas gaisa pārvada būvniecības rezultātā Daugavpilī, Smilšu ielā, ir nonākušas „tilta ēnā”. Iedzīvotāji ar izveidojušos situāciju nav apmierināti un ir pieprasījuši kompensācijas, kuru apjoms ir no dažu logu nomaiņas līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošu eiro.  

ĪSUMĀ:

  • Gaisa pārvada būvniecības rezultātā viena māja ir bojāta.
  • Šo māju būvvaldē solīja saremontēt, bet gada laikā tas nav noticis.
  • Māju īpašnieki prasa kompensācijas – kopumā 200 000 eiro.
  • Pašvaldība: juridiska pamata kompensācijām nav, tā ir domes laba griba.
  • Dome pieaicinās speciālistu, kas novērtēs māju īpašniekiem nodarīto kaitējumu.
  • Nepamatotu prasību gadījumā cerēt uz pilnu kompensāciju nevarēs.

Māja, kurā dzīvo Jeļena Korsaka, gaisa pārvada būvdarbu gaitā ir nopietni bojāta. Zemes rakšanas un radītās vibrācijas rezultātā ēkā ir radušās plaisas.

“Kad viņi raka tranšeju - metrus piecus sešus -, lika caurules, dzina deviņus metrus garus metāla pāļus. Rezultātā manai mājai sāka krist ārā ķieģeļi un parādījās plaisas, un sāka šķiebties sienas, krokoties tapetes,” stāstīja Korsaka.

«Tilta ēnā» palikušie daugavpilieši prasa 200 000 eiro kompensācijas
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Vēl pirms gada Jeļena vērsās būvvaldē un saņēma solījumu, ka viņas māja tiks saremontēta, taču pagaidām nekas uz priekšu nav pavirzījies.

Maijā Daugavpils būvvaldes darbinieki tikās ar iedzīvotājiem, lai pārrunātu kompensāciju apjomus par būvdarbu gaitā radīto kaitējumu. Jeļena aprēķinājusi tāmi darbiem, kas nepieciešami mājas remontam, tie ir 12 000 eiro.

Domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa norādīja, ka īsti juridiska pamatojuma kompensāciju izmaksām lielākoties iedzīvotājiem nemaz nav.

“Tā ir pašvaldības brīva griba, nākšana pretī pašvaldības iedzīvotājiem, jo iepriekš šis projekts, būve bija izgājusi saskaņošanu un ekspertīzes. Tas ir Eiropas Savienības fondu atbalstīts projekts, kuru kontrolē ne tikai pašvaldība, bet arī Būvniecības birojs valsts mērogā. Līdz ar to tas ir zināms visām institūcijām. Savukārt morālo kaitējumu ir ļoti grūti novērtēt,” sacīja Pupiņa.

Daugavpilieši, lai arī ir sašutuši par notiekošo, uzzinot par iespēju saņemt kompensācijas, sākuši saukt lielas summas, vienas mājas īpašnieki ir pauduši vēlmi savu īpašumu pārdot.

“Attīstības komitejā ir pieņemts lēmums pieaicināt sertificētus speciālistus, kas novērtēs tilta būvniecības rezultātā iedzīvotājiem radītos zaudējumus.

Dome pasūtīs tehnisko apsekošanu vai ekspertīzi zaudējumu apmēra noteikšanai, jo pašvaldība nevar ar saviem finanšu līdzekļus rīkoties vienkārši pēc sava ieskata. Šai rīcībai ir jābūt pamatotai,” uzsvēra Pupiņa.

Cik šī ekspertīze izmaksās, departamenta vadītāja nemācēja pateikt. Taču zināja teikt, ka šī gada budžetā šādas pozīcijas nav plānotas. Tās var tikt ieplānotas nākamā gada budžetā vai arī, ja tiks veikti grozījumi, šī gada budžetā.

Daugavpils pašvaldības Attīstības komitejas sēdē ir pieņemts lēmums veikt par pašvaldības līdzekļiem objektu tehnisko apsekošanu katrai mājai, lai apzinātos to tehnisko stāvokli un arī kaitējumu, kurš varbūt ir nodarīts būvniecības laikā, skaidroja komitejas priekšsēdētājs Igors Prelatovs.

“Jaunu logu uzstādīšana – vairāk nekā 100 gabali, vairākām mājām tiks uzstādītas arī ruļļu tipa metāliskās žalūzijas. Ceru, ka cilvēki sapratīs, ka pēc projekta realizācijas nemaz nav tik slikti un briesmīgi, kā tas izskatījās būvniecības laikā,” pauda Prelatovs.

Komentējot iedzīvotāju pieprasīto kompensāciju apjomu, komitejas priekšsēdētājs atzina, ka vairākos gadījumu tās ir nesamērīgi augstas.

Savukārt Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja norādīja, ka gadījumos, kad pieprasāmās summas nebūs pamatotas, iedzīvotājiem cerēt uz kaut ko būs visai sarežģīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt