Sadaļas Sadaļas

Tikai piektdaļa senioru un hronisko slimnieku saņēmuši pirmo poti pret Covid-19

Lai gan tieši senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām Covid-19 dzīvību var apdraudēt visvairāk, no šīm grupām vien piektā daļa cilvēku saņēmusi pirmo vakcīnas devu. Veselības nozares darbinieki norāda, ka lielākā daļa no šo grupu pārstāvjiem ir uzrunāti, taču dažādu iemeslu dēļ nav piekrituši. Ministrija šo situāciju cer mainīt, piedāvājot ģimenes ārstiem tās vakcīnas, kuras vairāk pieprasa pacienti. 

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) norādīja, ka

seniori un cilvēki ar hroniskajām saslimšanām bieži vien šaubās par vakcinācijas nepieciešamību, sazvanītie cilvēki nereti atsakoties.

Tikmēr Rīgas ielās satiktie seniori noliedz nevēlēšanos vakcinēties, bet runā par nesakārtoto sistēmu, darba organizāciju. 

"Arī vecie netiek. Šodien pat runāju ar vienu cilvēku, viņam ir pie 80 gadiem, ģimenes ārste viņu tā atstumj. Mēs paši tikām ar tādām grūtībām. Ziniet, kā es lūdzos, lai manu vīru laiž uz Krasta ielu kopā ar mani? Ne par ko, jo viņam ir 71, man ir 69 tikai. Un Krasta ielā ne par ko viņam neļāva līdzi. Viena ģimene," pastāstīja seniori Brigita un Ziedonis.

Kamēr senioriem ir grūtības tikt pie vakcīnas, uzaicinājumus vakcinēties saņēmuši arī cilvēki, kas, reģistrējoties vakcīnai, nebija atzīmējuši piederību nevienai prioritārajai grupai.

"Mana sieva pieteicās "manavakcina.lv" kādu nedēļu vēlāk pēc manis. Mums par lielu brīnumu vienu dienu pirms Lieldienām sievai atnāca SMS, aicinājums vakcinēties ar "AstraZeneca" poti. Bet sieva nav prioritārajā grupā. Tā bija tāda jocīga lieta," stāstīja Artūrs Šveide.

NVD norādīja, ka cilvēkiem, kuri pauž neizpratni par piederību kādai no prioritārajām grupām, dati visbiežāk atrasti kādos hronisko slimību reģistros.

"Ja ir kaut kāda pārliecība, ka ir kaut kāda kļūme, tad droši var vērsties Nacionālajā veselības dienestā. Bet viennozīmīgi, ja mēs esam sūtījuši īsziņas, ka pēc kādiem parametriem mēs esam atraduši, kur šis cilvēks ir konkrēti piederīgs vakcinācijai," sacīja NVD vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.

Visvairāk apdraudēto pacientu grupā ietilpst arī smagi slimie, gulošie pacienti. Viņu potēšana tiek sākta vien šonedēļ. Vakcinācijai mājās pieteikti 1589 cilvēki. NVD to skaidro ar praktisku aizkavēšanās iemeslu – visas cerības bija liktas uz "Janssen" vakcīnu, kurai nepieciešama tikai viena pote. Taču, gaidot atļauju izmantot šīs vakcīnas, tās kādu laiku tika turētas noliktavās, bet izbraukuma vakcinācija pārplānota. 

"Nacionālais veselības dienests sadarbībā ar Vakcinācijas biroju šo informāciju apkopoja, un viņa ir nodota šobrīd izbraukumu pakalpojumu sniedzējiem, kuri sāk plānot izbraukumu grafiku, saskaņojot ar personām, kam šie pakalpojumi nepieciešami," norādīja NVD pārstāve Gaigala.

To, ka liela loma ir ne vien vēlmei vakcinēties, bet arī priekšstatam par konkrētas vakcīnas iedarbību, apzinājusies arī Veselības ministrija. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") norādīja –

lai mudinātu vakcinēties visapdraudētākās grupas, pašlaik ģimenes ārstiem izsniegtas tās vakcīnas, kuras pacienti pieprasa.

"Kuras ir, kā mēs spriežam no ģimenes ārstu sniegtās atgriezeniskās saites, ir iekārotas un gaidītas, un cilvēki pēc tām tiecas. Tā kā šī ir tā pamatmetode – nodrošināt vakcīnas, par kurām nešaubās konkrētā mērķauditorija. Protams, ka ir cilvēki, kas ir gatavi vakcinēties ar jebkuru vakcīnu, un šobrīd situācija ļauj mums nodrošināt dažādas vakcīnas vairumā ārstniecības iestāžu," stāstīja Pavļuts.

Viņš runā par "Moderna" ražotajām vakcīnām, kas ģimenes ārstu praksēm nogādātas šonedēļ. Savukārt nākamajā nedēļā ģimenes ārsti varēšot saņemt arī "Pfizer/BioNTtech" vakcīnas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt