Panorāma

Ģimene: bez hospisa būsim izmisumā

Panorāma

Panorāma

20 bērni no okupētajām Ukrainas teritorijām atgūstas Rīgā

Tik daudz gaismas un elektrība jebkurā laikā: Ukrainas bērni atgūstas Rīgā

Tik daudz gaismiņu, tik silts telpās un ir elektrība, kuru drīkst ieslēgt jebkurā laikā - tādi pirmie iespaidi par Rīgu ir 20 bērniem un jauniešiem no Ukrainas lielākās bērnu slimnīcas, kuri sākuši rehabilitācijas kursu Latvijā. Visi šie pacienti ir no Krievijas okupētajām teritorijām, tāpēc psihologi uzsver, ka vairāk par dažādām nodarbībām bērniem vajag izgulēties un atpūsties no kara tuvuma.

Smieklus un pikošanos vairs nevar pārtraukt gaisa trauksme, vēstot, ka steigšus jāmeklē patvērums no Krievijas raķetēm. Psihologi, kas pavada bērnus, uzsver, cik svarīgi ļaut viņiem vienkārši būt bērniem, dauzīties un darīt blēņas. Visi atbraukušie ir pārsteigti par to, cik daudz gaismas ir Rīgā.

"Tik skaisti un jauki viss! Visi ir tik draudzīgi, mīļi," priecājās skolniece no Ukrainas Jelizaveta. "Te visu laiku ir gaišs un ir daudz auto. Liela satiksme," piebilda skolnieks no Ukrainas Nikolajs. 

Ukrainas bērni un viņu pavadītāji ekskursijā Vecrīgā
Ukrainas bērni un viņu pavadītāji ekskursijā Vecrīgā

Savukārt dvīņu mamma Oksana pastāstīja, ka bērni slēdz iekšā visas lampiņas. "Jo zina, kas ir gaisma, un nav gaisa trauksmes," teica Oksana. "Tāds miers. Kā mājās, kā pie savējiem, kā pie mums līdz 24. februārim."

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa pastāstīja, ka ir sākta sadarbība ar lielāko bērnu slimnīcu Ukrainā.

"Rīkojam psihoemocionālo nometni mammām, bērniem un ārstiem," paskaidroja Dambiņa. "Šos bērnus pavada arī ārstu komanda."

Atbraukušie bērni ir vecumā no sešiem līdz 17 gadiem. Katru dienu viņi piedalās atbalsta grupās, dodas uz baseinu un fizioterapiju. Latvijā var sniegt drošu vidi un palīdzēt bērniem, kuri pieredzējuši Krievijas okupāciju. 

Ukrainas bērni un viņu pavadītāji Vecrīgā
Ukrainas bērni un viņu pavadītāji Vecrīgā

"Es esmu no Luhanskas, tur ir okupēta teritorija, ienāca krievi un mēs nolēmām braukt prom," pastāstīja skolnieks no Ukrainas Aleksandrs. "Te ir ļoti skaisti un es vēlētos, lai man ir labas emocijas. Man īpaši patīk viesnīca!"

Ukrainas slimnīcas psiholoģe, kas pavada bērnus, uzsvēra, ka lielākajiem ir svarīgi mierīgi un ilgi izgulēties. Grupā ir vairāki bērni ar diabētu un viņiem īpaši svarīgs režīms – regulāras ēdienreizes un insulīna ievadīšana. Gaisa uzlidojumu laikā tas nav iespējams un tieši hronisko slimību pacientiem veselības stāvoklis krasi pasliktinās. 

"Mēs visu laiku piedzīvojam trauksmi, gaisa trauksmi," atzina Medicīnas psiholoģiskās palīdzības centra vadītāja Olena Naprijenko. "Mums ir maz gaismas un skolām regulāri atslēdz gaismu un internetu. Mēs atrodamies nepārtrauktā uztraukumā, nezinot, kas sekos tālāk." 

Ukrainas bērni un viņu pavadītāji Vecrīgā
Ukrainas bērni un viņu pavadītāji Vecrīgā

Vladislavs pārliecinājies, ka Latvijā ir aukstāks nekā Ukrainā, toties ir daudz gaismas.

"Pie mums [Ukrainā] visu taupa," paskaidroja Vladislavs. "Ukrainai novēlu vinnēt karu, bet sev – lai mēs atgriežamies jau mierīgā Ukrainā."

Šī ir pirmā bērnu grupa, kas ar ziedotāju atbalstu ieradusies Bērnu slimnīcas fonda organizētā rehabilitācijas braucienā. Liene Dambiņa cer, ka sekos arī citas. Viens šāds brauciens izmaksā 20 tūkstošus eiro, jo  bērniem, viņu mammām un ārstiem Bērnu slimnīcas fonds ar ziedotāju starpniecību sedz visus ceļa un dzīvošanas izdevumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti