Tiesu priekšsēdētājus amatā iecels Tieslietu padome pēc savas iniciatīvas

Saeima ceturtdien, 25.oktobrī, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par tiesu varu”, kas nepieciešami, lai mazinātu izpildvaras ietekmi uz tiesnešu karjeras jautājumiem un stiprinātu Tieslietu padomes lomu, informēja Saeimas Preses dienestā.

Likuma grozījumi paredz, ka rajona (pilsētas) tiesas priekšsēdētāju un apgabaltiesas priekšsēdētāju amatā iecels Tieslietu padome pēc savas iniciatīvas, nevis pēc tieslietu ministra priekšlikuma, kā tas ir patlaban. Tāpat grozījumi nosaka, ka rajona (pilsētas) tiesas priekšsēdētāja un apgabaltiesas priekšsēdētāja amata kandidātu izvirzīšanas un iecelšanas kārtību turpmāk noteiks Tieslietu padome.

Saeimas Preses dienestā norāda, ka ar likuma grozījumiem atjaunots Latvijas Augstākās tiesas vēsturiskais nosaukums - Senāts – un līdz ar to arī Augstākās tiesas tiesnešu amata nosaukums – senatori. Latvijas Senāts bija Latvijas tiesu sistēmas kasācijas instance no 1918. līdz 1940.gadam, kad padomju vara to likvidēja. Augstākā tiesa ir Latvijas Senāta darba un tradīciju turpinātāja. Vienlaikus pastāvēs abi nosaukumi – gan Senāts, gan Augstākā tiesa.

Tiesu sistēmas optimizācija paredz arī, ka 2019. gadā tiesās iekļaus arī 72 zemesgrāmatu nodaļu tiesnešus. Zemesgrāmatu nodaļa kā patstāvīga rajona (pilsētas) tiesas struktūrvienība beigs pastāvēt.

Tieslietu ministrija informē, ka iedzīvotāji dokumentus (gan nostiprinājuma lūgumus, gan arī citus līdz šim zemesgrāmatu nodaļā izskatāmos pieteikumus) varēs iesniegt līdzšinējo zemesgrāmatu nodaļu atrašanās vietās. Tāpat netiks ierobežotas zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu tiesības pilnā apjomā veikt vispārējas jurisdikcijas tiesas tiesneša pienākumus, tādējādi mazinot vispārējās jurisdikcijas tiesnešu noslodzi un lietu izskatīšanas termiņus. Savukārt  Zemesgrāmatu nodaļu tiesneši saglabās savu specializāciju, norāda ministrijā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti