Tiesneši rosina samazināt naudas soda minimālo slieksni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tieslietu ministrija ir sagatavojusi grozījumus Krimināllikumā, rosinot par kriminālpārkāpumiem un mazāk smagiem noziegumiem samazināt naudas soda minimālo slieksni, maksimālo saglabājot tādu pašu. Tas jādara, lai naudas sodu biežāk varētu piemērot. Priekšlikums ir iesniegts Saeimas Juridiskajai komisijai.

Šobrīd par kriminālpārkāpumiem naudas soda minimālā robeža ir 3 minimālās mēnešalgas jeb 1290 eiro. Priekšlikums ir to samazināt līdz vienai jeb 430 eiro.

Ministrijas Krimināltiesību departamenta vadītāja Indra Gratkovska stāsta, ka

ar šo priekšlikumu uz krimināllikuma darba grupu atnākuši paši tiesneši.

“Viņi vērsa uzmanību uz to, ka ļoti reti ir tādi apsūdzētie, kuriem varētu piemērot naudas sodu kaut vai šobrīd šajā noteiktajā minimālajā apmērā. Jo arī tie 1290 eiro kriminālpārkāpuma gadījumā vai, piemēram, 2150 eiro, kas ir mazāk smaga nozieguma gadījumā, nu nav šiem cilvēkiem šādas naudas, nav arī tā nodarbinātība tāda, lai varētu paredzamā nākotnē viņi šādus ienākumus gūt. Līdz ar to faktiski atliek vai nu piespiedu darbs vai brīvības atņemšana. Kas faktiski samazina tās alternatīvās iespējas,” norāda Gratkovska.

Samazinot minimālo naudas soda summu, šo soda mēru varēs piemērot biežāk. Ministrijas dati rāda, ka šobrīd gadā vidēji naudas sodu piemēro divos līdz trīs procentos gadījumu. Tas ir ļoti maz, saka Gratkovska. Un iemesls ir cilvēku rocība.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Diāna Dumbre stāsta, ka gadījumos, ja cilvēkam tas ir pirmais kriminālpārkāpums, piemēram, apzināti nepatiesas liecības sniegšana, tiesa var sodīt ar naudas sodu. Tiesājamā mantiskais stāvoklis jāvērtē, nosakot šī soda veida apmēru. Proti, vai cilvēks summu varēs samaksāt likuma noteiktajās 30 dienās.

Tiesnese stāsta, ja cilvēka ienākumi ir minimālā alga vai nedaudz vairāk, tad šobrīd spēkā esošās 3 mēnešalgas viņam ir grūti samaksājamas.

Tāpēc nereti jāizvēlas alternatīva – piespiedu darbs vai īslaicīga brīvības atņemšana. Tiesnese Dumbre uzskata, naudas sods tomēr ir efektīvāks.

“Naudas sods ir diezgan efektīvs soda veids. Kā viss, kas sit pa mūsu maku, vienkārši runājot. Tam, kurš ir vienīgo reizi dzīvē ir izdarījis šādu pārkāpumu, kriminālpārkāpumu, piemēram, viņam jāmaksā naudas sods, es domāju, ka tas darbojas un cilvēks domās, vai pieļaut turpmāk kādus likumpārkāpumus vai ne,” saka Dumbre.

Priekšlikuma atbalstīšana nenozīmētu, ka visus pārkāpējus sodīs ar maziem naudas sodiem, mierina tiesnese. Maksimālais naudas soda apmērs paliks nemainīgs. Par kriminālpārkāpumiem tas ir 100 minimālās mēnešalgas.

Pagaidām nav zināms, kad Saeimas Juridiskā komisija sāks priekšlikumu izskatīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti