Tiesneši konstatē trūkumus e-lietas ieviešanā; lietu materiālus uzglabās arī papīra formā

Tiesu informatīvās sistēmas jeb e-lietas ieviešanā ir būtiski trūkumi un šobrīd tikai 43% tiesu zāļu pilnībā nodrošinātas lietu izskatīšanai digitālā formātā. Vienīgais drošais veids tiesību uz taisnīgu tiesu īstenošanu – nodrošināt visu lietas materiālu paralēlu uzglabāšanu arī papīra formā, secināts Augstākās tiesas (AT) ārkārtas plēnumā, kuru sasauca AT priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Plēnums norādīja – nav pieļaujams, ka nepilnības Tiesu informatīvajā sistēmā un tās zemā veiktspēja, kā arī tiesu nepietiekamais tehniskais nodrošinājums darbam ar elektroniskajām lietām kļūst par iemeslu tam, ka paildzinās lietu izskatīšanas termiņi un tiek apgrūtināta lietu dalībnieku iespēja pilnvērtīgi piedalīties savās tiesvedībās.

Plēnumā arī secināts, ka šie šķēršļi netika novērsti pirms 1. decembra, kad stājās spēkā vairākos likumos noteiktā prasība nodrošināt lietu elektronisku vešanu.

"E-lietas ieviešanas procesā tiesnešu un tiesu darbinieku iesaistīšana tehnisko risinājumu izstrādē un pārbaudē bija nepietiekama un netika ņemti vērā tiesnešu iebildumi un priekšlikumi, kā arī netika ņemts vērā Senāta viedoklis par reformas īstenošanas risku saprātīgu pārvaldību. Pirmajā e-lietas ieviešanas nedēļā konstatēti daudzi trūkumi un elektroniskās lietvedības sistēmas defekti un darbības nestabilitāte. Turklāt šobrīd tikai 43% tiesu zāļu pilnībā nodrošinātas lietu izskatīšanai digitālā formātā," plēnumā secināja tiesneši.

Augstākās tiesas plēnums nolēma, ka šādos apstākļos vienīgais drošais veids tiesību uz taisnīgu tiesu īstenošanai ir nodrošināt visu lietas materiālu paralēlu uzglabāšanu arī papīra formā. Tādējādi visiem lietu dalībniekiem tiks nodrošināta pilnvērtīga iespēja iepazīties ar lietas materiāliem, un arī tiks mazināta negatīvā ietekme uz tiesu darba efektivitāti, informēja Augstākās tiesas pārstāvji.

KONTEKSTS:

No 1. decembra līdzšinējo tiesu portālu "Manas.tiesas.lv" aizstāja jaunais E-lietas portāls "elieta.lv". Tas ir tiešsaistes e-pakalpojumu portāls, kur vienviet pieejami pakalpojumi, informācija un lietas materiāli tiesvedības, izmeklēšanas un sodu izpildes procesos iesaistītajām personām.

E-lieta ir viena no digitālās transformācijas iniciatīvām, kura vairākos posmos paredz pakāpenisku pāreju uz elektronisku izmeklēšanas, tiesvedības un nolēmumu izpildes procesu. Tieslietu padome iepriekš paziņojumā medijiem norādījusi, ka atbalsta e-lietas pakāpenisku ieviešanu, bet prasa arī skaidru rīcības plānu un tiesu iesaisti šajā procesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt