Sadaļas Sadaļas

Tiesnese: Lembergs kriminālprocesu apzināti vilcinājis, tāpēc apcietinājums ir pamatots

Smagos noziegumos apsūdzētais, no Ventspils mēra pienākumiem atstādinātais Aivars Lembergs kriminālprocesu ir apzināti vilcinājis, tāpēc noteiktais drošības līdzeklis – apcietinājums – ir pamatots, skaidroja tā sauktās Lemberga lietas tiesnese Irīna Jansone. Paredzams, ka prokuratūra un arī apsūdzētie spriedumu pārsūdzēs. Protestu lietas dalībnieki varēs sagatavot ilgākā termiņā – 20 dienu laikā, jo pilnais spriedums šajā lietā ir gana apjomīgs.

Tiesnese: Lembergs kriminālprocesu apzināti vilcinājis, tāpēc apcietinājums ir pamatotsLinda Spundiņa

Lemberga lietas spriedums

Pēc 12 gadus ilgas tiesāšanās Rīgas apgabaltiesa šā gada februārī Lembergu atzina par vainīgu koruptīvos noziegumos: kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautos mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijās. Pirmās instances tiesa Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un naudas sodu 20 000 eiro apmērā, kā arī viņam jāmaksā cietušajiem kopumā aptuveni 64 000 eiro. Un vēl tiks piedzīti valsts labā procesuālie izdevumi vairāk nekā 22 000 eiro apmērā.

Lemberga ieskatā, spriedums ir politiski ietekmēts, un ar šādu iznākumu pirms tiesas lēmuma pasludināšanas jau bija rēķinājies. "Normāls politisks process – izrēķināties ar opozīcijas politiķi ar cietumu. Tā teikt, Navaļnija scenārijs, tikai Latvijā," to pēc saīsinātā sprieduma nolasīšanas paziņoja Lembergs.

Žurnāliste Indra Sprance par Lemberga krimināllietuLinda Spundiņa

Lembergu apsūdzēja kopumā 40 noziedzīgos nodarījumos, no tiem 19 tiesa atzina par pamatotiem, bet 21 gadījumā tiesa nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu. Prokuratūra sākotnēji prasīja tiesu noteikt Lembergam ilgāku cietumsodu – 8 gadus, arī mantas konfiskāciju un 64,5 tūkstošus eiro sodu.

Tiesnese Jansone sodu mīkstināja, konstatējot, ka nav ievērotas personas tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgos termiņos. Pēc pilnā sprieduma paziņošanas lietas dalībniekiem tiesnese skaidroja, ka Lembergam piemērotais drošības līdzeklis apcietinājums ir pamatots, jo līdz šim tiesas procesu viņš apzināti ir vilcinājis un centies ietekmēt.

Iespējams, ka prokuratūra pēc iepazīšanās ar pilno spriedumu  cels protestu par soda bargumu.

"Šobrīd ir pieejams tiesas pilnais spriedums tā dēvētajā Lemberga krimināllietā. Spriedums ir apjomīgs, un šobrīd prokuroram ar to ir jāiepazīstas, lai saprastu tiesas pieņemtā lēmuma argumentāciju. Pēc likuma prokuratūrai ir desmit dienas, lai izvērtētu, iepazītos un, iespējams, arī pārsūdzētu šo lēmumu un iesniegtu protestu Rīgas apgabaltiesā," skaidroja prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

Lembergs organizējis prokurora izsekošanu

Lemberga lietas tiesnese Irina Jansone Tiesu administrācijas publicētā video norādījusi, ka sprieduma garums pārsniedz 1900 lapaspuses. Lielā apjoma dēļ pārsūdzības termiņš ir pagarināts no 10 uz 20 dienām. Jansone ierakstā arī skaidroja tiesas apsvērumus, kādēļ tiesa lēma Lembergu apcietināt:

"Ir pamats secināt, ka apsūdzētais Aivars Lembergs turpinās apzināti vilcināt tiesas procesu, tādējādi izvairoties no noteiktā brīvības atņemšanas soda izciešanas. Šāda secinājuma pamatā ir lietas materiālos esošie pierādījumi, kuri ir analizēti spriedumā."

Uz to, ka Lembergs varētu mēģināt no soda izvairīties, norādot viņa centieni ietekmēt procesa virzītājus un liecinošās personas ar draudiem un reputācijas graušanas kampaņām.

Lietas materiālos esot pierādījumi tam, ka Lembergs organizējis prokurora izsekošanu, kā arī par prokuroru prettiesiski vākta informācija, tādā veidā mēģinot ietekmēt kriminālprocesa virzību.

"Šādas darbības apsūdzētajam Aivaram Lembergam bija iespējams veikt, izmantojot viņa ietekmi uz atsevišķām amatpersonām tiesībsargājošās iestādēs kā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Drošības policijā, Valsts policijā," stāstīja Jansone.

Lemberga advokāts spriedumu plāno pārsūdzēt

Lemberga advokāts apcietinājumu uzskata par nepamatotu un gatavojas spriedumu un drošības līdzekli pārsūdzēt.

"Atsaukties 2021. gadā uz kaut ko ļoti iespējamu, kas noticis 2007. vai 2008. gadā, vai tas ir atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību konvencijai pamats piemērot drošības līdzekli apcietinājumu? Diez vai," izteicās Lemberga advokāts Māris Grudulis.

Viņš stāstīja, ka izsekošanas gadījumā runa esot par prokuroru Andi Mežsargu, kurš izmeklēja Lemberga lietu pirms to sāka skatīt tiesa. Advokāts stāstīja, ka ne izsekošanai, ne draudiem pierādījumu spriedumā neesot. Ja draudi bijuši, tiesai uz tiem bijis jāreaģē. Advokāts arī nepiekrīt, ka Lembergs lietu vilcinājis. 

"Šajās trijās četrās lapiņās par drošības līdzekļa piemērošanu nav minēts neviens konkrēts gadījums, neviens piemērs, neviens arguments, kāpēc viņš būtu vilcinājis procesu. Tas, ka process ir gājis ilgi, tā ir viena lieta, bet nebūtu vērts pārmest Aivaram Lembergam, ka viņš būtu viņu vilcinājis," norādīja Grudulis.

Lembergs pēc pirmās instances sprieduma pārsūdzēšanas būs tiesīgs lūgt apelācijas instanci vēl pirms lietas skatīšanas izvērtēt apcietinājuma turpmāku piemērošanu. Šādu pieteikumu gan var iesniegti tikai tad, ja apsūdzētajam radušies tādi veselības vai ģimenes apstākļi, kas var būt par pamatu apcietinājuma atcelšanai vai grozīšanai, un šo faktu apliecina dokumenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt