Tieslietu padomei uztic lemšanu par tiesnešu iecelšanu un atbrīvošanu no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeima ceturtdien, 2. novembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja likuma "Par tiesu varu" grozījumus, kas paredz mazināt izpildvaras un likumdevēja ietekmi uz tiesnešu karjeras jautājumiem.

Likuma grozījumi paredz, ka rajona (pilsētas) tiesas priekšsēdētāju amatā iecels, kā arī varēs no amata atbrīvot Tieslietu padome, nevis tieslietu ministrs, kā tas ir bijis līdz šim, informē Saeimas preses dienestā.

Tādas pašas izmaiņas plānotas attiecībā uz apgabaltiesas priekšsēdētāja iecelšanu un atbrīvošanu no amata.

Arī Augstākās tiesas un rajona (pilsētas) tiesas, un apgabaltiesas tiesneša amata kandidāta atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtību turpmāk noteiks Tieslietu padome, nevis Ministru kabinets.

Tas ir viens no soļiem, lai mazinātu izpildvaras ietekmi uz tiesu varas darba organizāciju.

Tāpat grozījumi paredz, ka parlaments vairs nelems par tiesneša pārcelšanu darbā augstāka vai zemāka līmeņa tiesā. Šāds lēmums turpmāk būs Tieslietu padomes kompetencē.

Tāpat Goda tiesneša nosaukumu turpmāk piešķirs Tieslietu padome, nevis Saeima.

"Pēc šo grozījumu stāšanās spēkā būtiski pieaugs Tieslietu padomes loma un ietekme tiesnešu karjeras jautājumos, taču līdz ar to arī pašu tiesnešu pašpārvaldes atbildība,” iepriekš norādījis par likumprojekta virzību atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība).

Viņš iepriekš intervijā Latvijas Radio atzina, ka tiesnešu pašpārvaldi nākotnē, iespējams, varētu padarīt vēl neatkarīgāku. Piemēram, Tieslietu padome pati varētu rīkot konkursu uz apgabaltiesu priekšsēdētāju amatiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti