Dienas notikumu apskats

Itālijā rosina izveidot romu reģistru; iecerei netrūkst pretinieku

Dienas notikumu apskats

Eiropas Savienības atbildes tarifi Savienoto Valstu precēm spēkā stāsies piektdien

Rasnačs iztur neuzticības balsojumu Saeimā

Tieslietu ministrs Rasnačs iztur neuzticības balsojumus Saeimā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) Saeimas sēdē trešdien, 20.jūnijā, izturēja abus neuzticības balsojumus, ko rosināja parlamenta opozīcija, uzskatot, ka ministrs nespēj sakārtot tieslietu nozari, jo īpaši – maksātnespējas jomu. Rasnača demisijas pieprasījumu Saeimā sāka skatīt jau sēdē pirms nedēļas, taču deputāti sēdi pārtrauca, lai piedalītos Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumā.

Saeimas vēlēšanu tuvums iedvesmojis parlamenta opozīciju sarosīties mēģinājumiem panākt neuzticības izteikšanu Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) vadītās valdības ministriem. Trešdien, 20.jūnijā, Saeimā turpinājās pagājušajā nedēļā aizsāktās debates par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram Rasnačam.

Saeima skatīja divus opozīcijas pieprasījumus par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram. Vienu parakstīja Latvijas Reģionu apvienības (LRA) Saeimas deputāti, otru – deputāti no partijas "Saskaņa", "No sirds Latvijai" un pie frakcijām nepiederošie deputāti. Šos pieprasījumus atbalstīja aptuveni trešdaļa Saeimas deputātu, noraidīja – nedaudz vairāk kā 40 parlamentāriešu, bet nepilni desmit deputāti balsojumos atturējās.

Valdošās koalīcijas partiju - Nacionālās apvienības (NA) un Zaļo un Zemnieku savienības, kā arī daļa partiju "Vienotība" pārstāvošie parlamentārieši deputāti šajos balsojumos balsoja pret. Tiesa, vairāki "Vienotības" deputāti balsojumos atturējās vai arī tajos nepiedalījās.

Rasnačs un viņa vadītā Tieslietu ministrija jau ilgstoši kritizēta par nepietiekamiem centieniem sakārtot maksātnespējas jomu.

Saeimas opozīcijas īpašu uzmanību gan maksātnespējas joma izpelnījās vien pēc tam, kad maija beigās tika noslepkavots maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus.

Viens no demisijas pieprasītājiem – pie frakcijām nepiederošais Romāns Mežeckis pauda pārliecību, ka vienīgais iemesls, kādēļ koalīcijas deputāti neatbalsta neuzticības izteikšanu Rasnačam, ir nevēlēšanās uzņemties atbildību par tieslietu nozarē notiekošo.

"No jūsu, koalīcijas partiju viedokļa, maksātnespējas koruptīvās sistēmas piesegšana ir normāla parādība, jo tā taču ir viņu, citas koalīcijas partijas vadīta ministrija. Neaiztiksim, lai viņi tur dara, ko grib! Galvenais, lai nelien mūsu ministrijās!" vērtēja Mežeckis. Viņš teica, ka tic - daudzi nobalsos pretēji savai gribai, kā attaisnojumu minot lojalitāti.

 "Bet lojalitāti kam - it kā partijām. Bet patiesībā jūs esat lojāli nevis partijām, bet kartelim - koalīcijas padomes kartelim!" teica Mežeckis.

Visai kritiskus vārdus Tieslietu ministrijas paveiktajam maksātnespējas jomas sakārtošanā veltīja arī vairāki citi deputāti, tostarp kādreizējais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

"Satversmes tiesa jau 2011.gadā sev neraksturīgi pieņēma blakuslēmumu, kurā norādīja par konkrēta maksātnespējas administratora un tiesneša aizdomīgo sadarbību lēmuma pieņemšanā. Konkrētais tiesnesis turpina strādāt. Risinājuma nav," norādīja Kūtris.

Viņaprāt, maksātnespējas joma nebūt nav vienīgā problemātiskā. Kūtris pēla Tieslietu ministrijas veikumu arī pie vairākiem likumprojektiem, tostarp likuma par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu un Fizisko personu datu aizsardzības likuma, kas Saeimā esot iesniegts novēloti. Tomēr balsojumā par neuzticības izteikšanu Rasnačam Kūtris nepiedalījās.

LRA Saeimas deputāts Juris Viļums pauda viedokli, ka jāatkāpjas būtu visai valdībai, ne tikai Rasnačam. "Nav daudz jāmeklē, lai redzētu, ka valdības darbs nav apmierinošs," viņš sacīja un norādīja, ka par problēmām Rasnača pārraudzītajā tieslietu jomā liecina dažādi pētījumi. Par reputācijas krīzi satraukumu pauduši arī Augstākās tiesas tiesneši. 

Tieslietu ministra pārstāvētās Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava savukārt ir pārliecināts, ka opozīcijas aktivitātes nebūt nav saistītas ar tieslietu ministra darbu.

"Rasnačs šobrīd tiek izmantots kā mērķis plašākā politiskā cīņā. Lielais patiesais mērķis ir destabilizēt situāciju un padarīt Latviju par valsti, kurā daži ietekmīgi biznesmeņi varētu veikli tirgoties ar Latvijas nākotni," teica Dombrava. "Mēs šeit redzam mēģinājumu ietekmēt nākamās Saeimas sastāvu," paziņoja Dombrava, aicinot kolēģus nākt un diskutēt par maksātnespējas administrēšanas reformu, nevis izteikt skaļus saukļus.

Dombrava arī norādīja, ka savulaik pret Nacionālo apvienību izvērsta kampaņa uzturēšanās  atļauju tirgotāju interesēs, un ar to saistība esot arī vienam no demisijas rosinātājiem – deputātam Romānam Mežeckim. "Man ir pamatotas aizdomas, ka šīs kampaņas turpinājumu mēs redzam arī šodien. Viens no pirmajiem, kas  debatēja pie šīs lēmuma projekta par neuzticības izteikšanu bija neviens cits kā ļoti klusais Saeimas deputāts Romāns Mežeckis!

Romān, uzkāp tribīnē, pastāsti, kā darbojies savulaik [Aināra] Šlesera astoņkājī!" teica Dombrava.

Balsojumā ministrs amatu saglabāja, bet vairāki "Vienotības" frakcijas deputāti, piemēram, Inese Lībiņa-Egnere, Lolita Čigāne un Andrejs Judins tajā nepiedalījās. Jau iepriekš viņi norādīja - tas tādēļ, koalīcijas saglabāšanas vārdā demisiju atbalstīt nevar, bet ministra darbs ir kritizējams. Pats ministrs gan uzskata - tas esot komunikācijas trūkuma dēļ 

"Es domāju, ka mums jāuzlabo komunikācija, jo šie atsevišķie "Vienotības" deputāti droši vien gribētu biežāk mani satikt, Tas nozīmē, ka koalīcijā ir cilvēki, kuriem ir izteikta vēlme iegūt informāciju tieši no ministra, tad es būšu atbalstošs," teica Rasnačs.

Ministrs Saeimas sēdē aicināja parlamentāriešus uz pasākumu 2.jūlijā, kurā tiks atzīmēta Maksātnespējas administrācijas pārsaukšana par Maksātnespējas kontroles dienestu.

Tāpat Rasnačs izteica pateicību Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (Nacionālā apvienība) un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (Zaļo un Zemnieku savienība) par atbalstu maksātnespējas administrācijas jomas reformai. "Mēs darbu turpināsim," viņš sacīja.

Jau ceturtdien, 21.jūnijā, Saeimas kārtējā sēdē, kas ir pēdējā sēde šajā parlamenta sesijā, deputāti lems par neuzticības izteikšanu ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam ("Vienotība").

Pārmetumi ministram galvenokārt saistīti ar notiekošo maksātnespējas procesu jomā. Bet ministrs iestājās par to, ka jau ir veikti daudzi uzlabojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti