Jāņu nakts

Jāņu nakts. 1. fragments

Aktuāli

Ideja amatpersonām norādīt nelaulāto dzīvesbiedru paredz pienākumu, bet ne aizsardzību

Tieslietu ministrija aptur ieceri Ķemeru nacionālajā parkā veidot kapus

Tieslietu ministrija aptur ieceri Ķemeru nacionālajā parkā veidot kapus

Rudenī apritēs gads, kopš Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM)  devās uz valdību ar ieceri grozīt Ķemeru nacionālā parka izmantošanas noteikumus. Līdz ar virkni citām izmaiņām ministrija, kas pārstāv reizē vides un pašvaldību intereses, šoreiz vēlējās izdabāt Engures novada domei, kas parka teritorijā pie Ragaciema iecerējusi ierīkot kapus. Tādu domu Engure vēl nav atmetusi, tāpēc pirms jautājuma skatīšanas kādā no tuvākajām valdības sēdēm plāno pārliecināt ministrus.

Latvijas Radio pērnruden vēstīja, ka ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas akceptu Engures novada dome jau mēra gruntsūdeņus, lai meža kāpās netālu no jūras, šosejas malā pie Ragaciema iekārtotu jaunu kapsētu Lapmežciema iedzīvotājiem. Visskaļāk par tādu ieceri trauksmi cēla rīdzinieks Gints Kauniste.

''Šī iecere ir tālu no tālredzības, jo te ir mežainas piejūras kāpas, ir izteikts reljefs; mehāniski līdzināt, lai pielāgotu kapiem, ja ir pieejamas blakus, 10 minūšu brauciena attālumā, alternatīvas vietas, kur ir līdzens reljefs un nav arī dabas lieguma zona, - tas, protams, liekas nesaprotami. Mežs te ir pilnīgi neskarts, klusums, daudz putnu vasarā, šī ir ''Natura 2000'' teritorija un aizsargājami biotopi,'' toreiz klāstīja Kauniste.

Eiropas līmenī aizsargājama dabas teritorija, jomas ekspertu, vides draugu un Tiesībsarga biroja iebildumi nebija pietiekams iegansts, lai Vides aizsardzības ministrija nostātos dabas pusē. Ministrijā skaidroja, ka Engures novada Lapmežciema pagastā nav citas vietas kapiem un piekrita novada domei, ka tādu meklēt citviet novadā nav jēgas.

Tādēļ ministrija ar Ķemeru nacionālā parka noteikumiem devās uz valdību, rosinot iekļaut punktu, ka dabas parkā kapus drīkst veidot.

Tomēr pret tādu ieceri nostājusies Tieslietu ministrija, atzīst VARAM Dabas aizsardzības departamenta direktore Daiga Vilkaste:

''Tā kā mēs saņēmām negatīvu Tieslietu ministrijas atzinumu, tad Ministru kabineta noteikumu projektā nav pieļauta iespēja, ka tajā teritorijā varēs izbūvēt kapus. Noteikumu projekts virzās uz Ministru kabinetu, tuvākajā laikā tiks iesniegts. Tālākais ceļš tāds, ka, visticamāk, skata Ministru kabineta komitejas sēdē, kur katrs var izteikt savus iebildumus par vai pret šo noteikumu projektu, un tad valdība pieņem lēmumu. (..)

[Tieslietu ministrijai] galvenais iebildums ir tas, ka ierīkošana ir prettiesiska, jo tiek iznīcināts īpaši aizsargājams biotops. Iet runa par sešiem hektāriem, un Tieslietu ministrija uzskata, ka tas nebūtu pieļaujams.''

Vides sargiem tas likās pieļaujams? - ''Ir dažādi aspekti, jāņem vērā, ka ir arī procedūra, kas atsevišķos gadījumos - ja ir īpašas sabiedrības intereses - pieļauj arī biotopa iznīcināšanu ''Natura 2000'' teritorijā,'' atzīst Vilkaste.

Engurnieku pusē nostājusies Latvijas Pašvaldību savienība, kas Ministru kabinetā sola uzstāt uz kapiem kāpās. Valdībā vērsīsies arī Engures domes priekšsēdētājs Gundars Važa no Nacionālās apvienības.

''Ja tas tā nenotiks, tad pašlaik plāna nav, godīgi sakot, pat nezinu... Nevar uzlikt terotorijai dabas liegumu un pēc tam bezmaz vai pateikt, ka cilvēki tur ir nevēlami,'' saka Važa.

Kamēr instances apmainās viedokļiem, dome turpinājusi virzīties uz kapu ierīkošanu kāpās. Pērnajā sausajā vasarā gruntsūdeņu monitoringā pašvaldība secinājusi, ka ūdens nelaiķiem īsti netraucēs, turpina mērs Važa:

''Tur vienā stūrī tuvu apbedīšanas robežai ir ūdens, bet, ja tik tālu tiksim, taisīsim tehnisko projektu un skatīsimies: kur zemākās vietas, tur var paredzēt automašīnām stāvlaukumu vai vietu atkritumu konteineriem; tas viss ir saplānojams un izdarāms. Pašlaik mēs vienkārši tik tālu netiekam -

kamēr nav izmaiņu Ķemeru nacionālā parka likumā, mēs nekādas darbības nedarām. [Pašreizējie kapi] diezgan strauji pildās, gadā kādus 30 apglabā. Tas ir tikai laika jautājums - ja tādā tempā ies uz priekšu, vēl kādi pieci seši gadi un teritorija būs izsmelta.

Pagaidām pašvaldību lietu ministrija arī nav steigusies mudināt Enguri labot pašas ministrijas akceptēto novada teritorijas plānu, kurā kapi Ķemeru parka lieguma zonā iezīmēti pirms vairākiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt