Panorāma

Covid-19 vakcīnas meklējumi

Panorāma

Rīgas dome vēlētājiem plāno izdalīt ap 250 000 sejas masku

Tiesībsargs vēršas Satversmes tiesā par mediķu algu nepalielināšanu

Tiesībsargs vēršas Satversmes tiesā par mediķu algām

Tiesībsargs Juris Jansons vērsies Satversmes tiesā (ST) par mediķu algām – pieteikums iesniegts par šī gada budžetā paredzēto finansējumu mediķu algu kāpumam, kas ir mazāks nekā iepriekš likumā paredzētais.

Jansons sociālajā tīklā “Facebook” ierakstīja, ka pieteikums par mediķu algām iesniegts pirmdien, 6. jūlijā.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), kura aicināja Jansonu vērsties ST, paziņojumā medijiem pauda gandarījumu par  “Jansona konsekvento rīcību, iesniedzot Satversmes tiesai pieteikumu saistībā ar mediķu darba samaksas palielinājuma pretlikumīgu kavēšanu 2020. gadā”.

Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzēts vidējās darba samaksas pieaugums par 20% veselības aprūpes nozarē katru gadu 2019., 2020. un 2021. gadā; 2019. gadā garantijas tika izpildītas. Gatavojot 2020. gada valsts budžeta projektu, valdība paredzēja mazāku finansējumu algu pieaugumam.  

LVSADA augstu vērtē tiesībsarga 2020. gada 17. februāra aicinājumu Saeimai līdz  1. jūnijam grozīt šī gada budžetu, lai varētu paaugstināt mediķu algas atbilstoši likumā noteiktajam. Budžets netika grozīts.

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris pauda atbalstu tiesībsargam.

“Joprojām ticu, ka mēs dzīvojam tiesiskā un demokrātiskā valstī. Tāpēc no sirds ceru, ka tiesībsarga iesniegto pieteikumu Satversmes tiesa pieņems!” pauda Keris.

"Mēs devām Saeimai piecus mēnešus laika, lai labotu kļūdu, un līdz 1. jūnijam bija nulle reakcijas, vispār nekādas. Tad sākām interesēties Saeimas komisijās, kāda būs atbilde, un saņēmām informāciju, ka “esam to pieņēmuši zināšanai"," atklāja Jansons. 

Tiesībsargs ir pārliecināts, ka Saeima, nepildot pašas pieņemto likumu, pārkāpusi gan Satversmi, gan Saeimas kārtības rulli.

Parlamenta juristi par to viedokli nesniedz, jo vispirms esot jāizvērtē Jansona pieteikums, kā arī jāsagaida, vai tiesa uzsāks lietu.

Pieteikuma pamatojumu atsakās vērtēt arī par veselības aprūpi atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!"). Viņš gan stāstīja, ka tiesībsargu atbalsta un cer, ka pieteikums Satversmes tiesai būs vēl viens arguments koalīcijas sarunās, lai mediķiem algas palielinātu.

"Es ceru, ka šis solis palīdzēs arī pārējām Saeimas frakcijām un arī visiem pārējiem saprast, ka mediķiem algas ir jāpieliek," uzsvēra Skride.

Jansons pauda: "Kļūdas labojums un cieņa pret valsti un Satversmes tiesu no parlamenta puses būtu, ja viņi publiski atzītu, ka ir pieļāvuši antikonstitucionālu rīcību [..] un ar konkrētiem soļiem ir gatavi to labot."

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī ar Saeimas 90 deputātu balsīm likumā ierakstīts mediķu algu pieaugums par 20% trīs gadus pēc kārtas, taču 2020. gada budžetā paredzēta tikai daļa no vajadzīgās summas. 20% algas pieaugums panākts rezidentiem, bet veselības nozares darbinieku zemākā darba samaksa no šā gada sākuma palielināta par 10%.

Pagājušajā gadā bija plaši mediķu protesti pēc tam, kad 2020. gada valsts budžetā netika paredzēti 120 miljoni eiro, lai strādājošo algas nozarē celtu par vidēji 20%.

EK šā gada maijā publicēja rekomendācijas katrai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij, kas tai būtu jādara, lai uzlabotu ekonomisko un sociālo jomu krīzes laikā. Veselības aprūpes stiprināšana ir viens no galvenajiem šā gada EK ieteikumiem. Kaut arī Latvija ir spērusi savlaicīgus soļus, lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatību, pandēmija vēlreiz parādīja, ka medicīnas nozarei ir nepieciešams vairāk līdzekļu un arī vairāk darbinieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt