Tiesībsargs uzstāj uz konsultatīvo referendumu bēgļu jautājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan Latvijas likumi šobrīd neparedz konsultatīvo referendumu rīkošanu, tiesībsargs Juris Jansons uzstāj, ka par citās ES valstīs nonākušo bēgļu uzņemšanu Latvijā ir jārīko šāda nobalsošana.

Tiesībsargs Juris Jansons Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena”  norādīja, ka  būtu tikai taisnīgi sarīkot šādu konsultatīvo referendumu, lai izlemtu par bēgļu uzņemšanu.

Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere gan raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka Latvijas likumos nav paredzēti konsultatīvie referendumi, tādi būtu jānosaka ar speciālu likumu.

Pat, ja šādu likumu pieņemtu, Lībiņa-Egnere “neredz, kāds būtu šāda referenduma jautājums, vai tas, ka mums viens bēglis patīk labāk par citu..”  

Jansons uz to norādīja -  ja ir politiskā griba, ar speciālo likumu konsultatīvos referendumus varētu ieviest, “ja mēs varam budžetu divos lasījumos nakts laikā pieņemt, nekas nav nepiespējams”. 

Jansons uzskata, ka ar šādām nobalsošanām jāiesaista pilsoniskā sabiedrība lēmumu pieņemšanā. Savukārt par bēgļiem jautājums būtu jāformulē – vai Latvijas sabiedrība atbalsta bēgļu uzņemšanu, izmitināšanu un iekļaušanu sabiedrība, ja šie bēgļi nav nonākuši Latvijā, šķērsojot tās robežu.  

Latvijas cilvēktiesību centra direktore Anhelita Kamenska  raidījumam “Pēcpusdiena”  pauda, ka Latvijā lielākā sabiedrības daļa ir neiecietīga un šāda referenduma rīkošana būtu populistiska.  

Arī  ANO starptautiskās migrācijas organizācijas Latvijā biroja vadītājs, demogrāfs Ilmārs Mežs uzsvēra, ka atbilde uz šāda referenduma jautājumu jau iepriekš ir zināma, lai kā arī nebūtu noformulēts jautājumus, bēgļu uzņemšana ar lielu pārsvaru būs noraidīta, jo sabiedrība to nevēlas.  

Jau ziņots, ka Eiropā lielā bēgļu plūsma tiek saistīta ar nerimstošajiem konfliktiem gan Sīrijā, gan daudzās Āfrikas valstīs. Taču šo procesu vēl sarežģītāku padara arī kontrabandisti, kuri, īpaši Lībijas krastos, par bargu naudu pārdod vecas laivas glābiņu meklējošajiem un cilvēku pilnas sūta tās ūdeņos.

Pērn vien Eiropā ieradās vairāk nekā 200 tūkstoši bēgļu, bet šogad jau 45 tūkstoši. Eiropas Komisija rosinājusi ES dalībvalstīm kopumā divos gados uzņemt 40 000 bēgļu, Latvijai būtu jāuzņem 737 bēgļi, Lietuvai – 710, bet Igaunijai -  pat 1064. Latvijas valdība iebilst pret obligātajām bēgļu kvotām, uzsverot, ka bēgļi jāuzņem pēc brīvprātības principa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti