Tiesībsargs saskata pārkāpumus skolas uzņemšanas eksāmenu kārtībā; rosinājis iesaistīto pušu diskusiju

Aktuālu problēmu aizvadītajā nedēļā iezīmēja Latvijas Radio (LR) raidījums “Ģimenes studija”. Proti kāda skolēna māte cēla trauksmi par to, ka skolas organizētais iestājeksāmens paredzēts vienā datumā un, ja šajā laikā bērns būs slims ar Covid-19, tad otras iespējas nebūs. Rīgas domes atbildīgā iestāde nenoliedz, ka šādā gadījumā jāmeklē cita skola, tomēr tiesībsargs šādā kārtībā saskatījis pārkāpumus, tādēļ šodien sasaucis sanāksmi, lai meklētu risinājumu. 

Pie LR raidījuma “Ģimenes studija” redakcijas aizvadītajā nedēļā vērsās kāda mamma, kuras dēlam paredzēts stāties kādā no Rīgas prestižajām skolām, kurās pirms mācību uzsākšanas jāiztur iestājeksāmens. Lielākās bažas gan ir par to, ka eksāmenam atvēlēta tikai viena diena un, ja šajā dienā bērns būs Covid-19 slimnieka kontaktpersona vai pats slimos ar šo slimību, tad eksāmens ies secen un otras iespējas to kārtot nebūs. 

Tiesībsargs saskata pārkāpumus skolas uzņemšanas eksāmenu kārtībā
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

“Uzskatu, ka pastāv liela varbūtība, ka ne savas vainas dēļ bērni, kuri ir ilgstoši strādājuši pie tā, lai veiksmīgi nokārtotu šos iestājeksāmenus un būtu pelnījuši vietu Valsts ģimnāzijā, var netikt pielaisti pie eksāmena kārtošanas, jo tests var izrādīties pozitīvs (šeit jāņem vērā arī testa kļūdas procents), vai arī bērnam ne savas vainas dēļ var nākties kļūt par Covid inficētas personas kontaktpersonu un doties izolācijā. Bērniem, kuri jau tā ir daudz cietuši Covid pandēmijas ierobežojumu dēļ, lūdzu, nelaupiet vēl pēdējo motivāciju censties sasniegt pašus augstākos sasniegumus,” vēstulē norādīja bērna mamma. 

Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa raidījumā neslēpa, ka gadījumā, ja nav iespējas piedalīties iestājeksāmenos, tad jālūkojas citas skolas virzienā.

Pēterkopa sacīja: “Tagad tuvākais iestājpārbaudījums Rīgā uz Valsts ģimnāzijām un 10. klasēm ir 29. maijā. Tad mēs redzam – 17. maijs iezīmējas kā datums, kad skolas menedžē šo testu nodošanu.”

“Un, ja 29. maijā gadās situācija, ka kādam bērnam ir Covid pozitīvs tests, tad, protams, viņš nekārto iestājpārbaudījumu. Bet 10. jūnijā būs iestājpārbaudījums uz vidusskolām, uz 10. klasēm,” par gadījumu, ja bērnam konstatēts negatīvs Covid-19 tests, skaidroja Pēterkopa. 

Tātad iestājpārbaudījumam pieejams viens datums. Bērni, kas domājuši par ģimnāziju, nu būs spiesti stāties vidusskolās, ja gadījumā pārbaudījuma dienā atradīsies pašizolācijā. 

Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas direktors Guntis Vasiļevskis saprot situācijas sarežģītību un to, ka bērni pie situācijas nav vainīgi, taču akcentēja – divās dienās vienādus eksāmenus dot nevar, jo informācija var noplūst, savukārt, izveidojot atšķirīgus eksāmenus, var rasties situācija, ka tiek apšaubīts tas, vai abi eksāmeni bijuši vienlīdz sarežģīti.

“Divos atsevišķos laikos, divus vienādus variantus pat nav iespējams uzbūvēt. Saprotat? Un tad sākas nākošā diskusija – tas bija grūtāks vai vieglāks? Tāpēc parasti iestājpārbaudījumu taisa vienā variantā. Tad ir vienādi novērtēti, pēc vienādiem kritērijiem un tur nav nekādu dziļāku diskusiju. Šis ir īpašs gads,” atzīmēja Vasiļevskis. 

Vasiļevskis gan arī atzina, ka nav sniegts galīgais norādījums no domes par to, kā rīkoties. Tikmēr problēmu šādā kārtībā saskata tiesībsargs Juris Jansons, tādēļ viņš šodien sasaucis plašu tikšanos gan ar pašvaldību, gan valsts līmeņa atbildīgo pārstāvju piedalīšanos. 

Jansons skaidroja: “Ja netiek nodrošināta skolu jauniešiem iespēja kārtot pienācīgā kārtā šos eksāmenus, tad mēs uzskatām, ka tas nav pareizi. No tiesiskās vienlīdzības principa viedokļa viņi tiek nostādīti nevienlīdzīgā situācijā. Skolu un domes amatpersonām tiešām ir jāmeklē alternatīvie risinājumi.”

Izglītības un zinātnes ministrija gan komentēt šo jautājumu atteicās, norādot, ka vienoto iestājpārbaudījumu rīkošana un datumu noteikšana ir pašvaldības kompetencē. Neskatoties uz to, arī ministrija un tās padotības iestādes piedalīsies šodienas diskusijā ar tiesībsargu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt