Rīta Panorāma

Sportiska atpūta vasarā - augsto šķēršļu trases

Rīta Panorāma

Intervija ar Tāli Gžibovski un Artu Jēkabsoni

Intervija ar Juri Jansonu

Tiesībsargs: Pirmsskolas pedagogiem ir tiesības uz taisnīgu atalgojumu; vietvarām – bezatbildīga nostāja

Arī pirmsskolas pedagogiem ir tiesības uz taisnīgu un vienlīdzīgu atalgojumu, šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pauda tiesībsargs Juris Jansons, kritizējot pašvaldības par to pretestību gādāt algu pieaugumam nepieciešamo finansējumu.

Ja valstī grasās mainīt pedagogu atalgojuma sistēmu, tad tai ir jāattiecas uz visiem vienādi, tostarp arī uz pirmsskolas pedagogiem, sprieda tiesībsargs, norādot – pašvaldību nostāja, ka tās nevar nodrošināt nepieciešamo atalgojuma līmeni, ir vērtējama kā bezatbildīga.

 "Jo runa ir par bērniem, viņu tiesībām uz attīstību. Ja nav pietiekami kvalificēti un motivēti audzinātāji, bērnu tiesības uz attīstību tiek kavētas," uzsvēra Jansons. "Tiesības uz taisnīgu atalgojumu ir pārkāptas," piebilda Jansons.

Pēc viņa teiktā, "dīvaina ir arī valdības rīcība" – sākotnēji solot, ka pedagogu atalgojuma reforma uz visiem pedagogiem attieksies vienādi, bet vēlāk paredzot atkāpes, ka algas pieaugums pirmsskolas pedagogiem tomēr būtu jānodrošina pašvaldībām. "Tas neliecina par labu pārvaldību," sprieda tiesībsargs.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" gan norādīja, ka pašvaldības, redzot, ka tām būs jānodrošina paaugstinātās algas pirmsskolas pedagogiem, "pamodās" pēdējā brīdī, norādot, ka tās šīm izmaiņām nav gatavas.

Pašvaldības uzskatīja, ka valstij būtu jādod papildu līdzekļi pirmsskolas pedagogu atalgojuma pieaugumam. "Bet es ceru, ka atalgojumu tajā līmenī – 620 eiro – rudenī atradīs visas pašvaldības. (..) Es ļoti uz to ceru," teica Ministru prezidents.

Viņš uzsvēra, ka izglītības nodrošināšana ir viena no galvenajām pašvaldību funkcijām.

"Es ļoti ceru uz pašvaldību godaprātu, jo pašvaldības mums ir autonomas, jo [Latvijas] Pašvaldību savienība vienmēr ir parādījusi Pašvaldību hartu, kas zināmā mērā nodrošina to, ka lēmumus var pieņemt patstāvīgi, bet es arī vēršos pie pašvaldībām, uzskatot, ka šī ir viena no galvenajām funkcijām – izglītības nodrošināšana, kāpēc vispār pašvaldības pastāv," noteica Kučinskis.

Premjers ir pārliecināts, ka piektdien izdosies apstiprināt normatīvo aktu grozījumus, kas nosaka izmaiņas pedagogu atalgojuma sistēmā. 

Jau vēstīts, ka valdība otrdien, 5.jūlijā, apstiprināja skolotāju atalgojuma reformas ieviešanu un algas palielināšanu pakāpeniski no šī gada 1.septembra.

Valdība un arodbiedrība iepriekš vienojās, ka skolotāju algas par vienu slodzi pakāpeniski pieaugs no 420 līdz 620 eiro mēnesī un nākamgad septembrī sasniegs 680 eiro.

Taču otrdien valdība nolēma, ka bērnudārzu pedagogiem, kuri strādā ar bērniem līdz piecu gadu vecumam un kuriem algas maksā pašvaldības, algas tik strauji necels. Pašvaldībām būs obligāti jāpalielina algas no pašreizējiem 420 eiro par 30 stundu slodzi līdz 560 eiro par 40 stundu slodzi, kas būtībā nozīmē, ka alga nepieaugs. Pašvaldības gan varēs brīvprātīgi izlemt par lielākām algām.

Šādu pēkšņu un ar pedagogiem nesaskaņotu lēmumu nosodīja LIZDA.

Iepriekš uzrunājot vairāk nekā 20 pašvaldības, Latvijas Televīzija lielākoties saņēma atbildes “vēl nezinām”, “rēķināsim”, “mēģināsim maksāt 620 eiro, bet vēl nesolām”. Tikai nedaudzas vietvaras skaidri apliecina, ka maksās lielāko summu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt