Sadaļas Sadaļas

Krustpunktā

Krustpunktā - tieslietu ministrs Jānis Bordāns

Krustpunktā

Notikumi Baltkrievijā un Kijevā, paralimpiešu prēmijas, praida nedēļa un Covid-19 loterija

Diskusija par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satversmē

Tiesībsargs par vēlmi grozīt ģimenes definīciju: Satversmi nevajag padarīt par instrukciju vai enciklopēdiju

Tiesībsargs Juris Jansons, vērtējot Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniegto pieteikumu parakstu vākšanai grozījumiem Satversmē, kas paredz mainīt ģimenes definīciju, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja – iesniegtais piedāvājums neatbilst Satversmes juridiskās tehnikas prasībai, jo piedāvātie grozījumi ir izplūduši un drīzāk atgādina ierakstu enciklopēdijā.

Satversmes 110. pants

Pašlaik Satversmes 110. pants nosaka:

Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.

Savukārt līdz ar piedāvātajām Satversmes 110. pants noteiktu:

Valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti – un ģimeni, kuras pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija. Valsts aizsargā bērna tiesības, tostarp arī tiesības augt ģimenē, kuras pamats ir māte sieviete un tēvs vīrietis. Valsts aizsargā vecāku tiesības un viņu brīvību nodrošināt bērniem audzināšanu saskaņā ar savu reliģisko un filozofisko pārliecību. Valsts īpaši palīdz bērniem ar invaliditāti un vecākiem, kas par viņiem gādā, bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības, daudzbērnu ģimenēm, kā arī mātēm un tēviem, kuri bez otra vecāka gādā par bērniem.

 

"Satversmei ir juridiski principi un tehnika, to nevar padarīt par instrukciju vai enciklopēdiju," pauda Jansons, kurš vienlaikus pozitīvi vērtēja, ka diskusija par ģimenes tvērumu ir sākusies un ka sabiedrības iniciatīvas grupa ir gatava iet līdz referendumam.

"Tas ir labi demokrātiskā sabiedrībā," viņš sacīja.

Tiesībsargs norādīja, ka viņa vadītā biroja viedoklis par Satversmes grozījumu normu nav lūgts, tāpēc birojs to nav vērtējis pēc būtības, taču viņš uzsvēra – iniciatīvas autoru piedāvājums ir tik izplūdis, ka drīzāk atgādina ierakstu enciklopēdijā.

"Mūsu Latvijas Republikas Satversme ir lakoniska, no juridiskās tehnikas viedokļa tā nepieļauj tādas garas normas,” uzskata tiesībsargs.

Jansons arī norādīja, ka iniciatīvas autori izvēlējušies iet "garo ceļu", vācot parakstus un esot gatavi iet līdz referendumam, taču diskusijai vajadzēja būt, pirms kaut kas tiek iesniegts kā Satversmes grozījumi.

"Tik neviennozīmīgs jautājums kā ģimenes jēdziens un ģimenes tvērums – ir labi, ka notiek diskusija, bet pirmsšķietami, ko redzam birojā, ar šo stipri plašo tvērumu būtiski sašaurinām to, kas pašlaik ir paredzēts Satversmē," viņš sacīja un norādīja arī uz risku nonākt pretrunā ar Satversmi.

"Krustpunktā" podkāstā:

 

 

 

  • Savā lietotnē raksti - Krustpunktā

 

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Tiesībsargam gan iebilda iniciatīvas grupas "Latvijas vīru biedrība" valdes loceklis Dmitrijs Trofimovs, kurš skaidroja, ka likums nepieprasa lūgt Tiesībsarga biroja atzinumu, lai uzsāktu parakstu vākšanu grozījumiem Satversmē. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka šos grozījumus rakstīja spēcīgi konstitucionālo tiesību juristi.

Trofimovs norādīja, ka iniciatīvas autori ar šiem grozījumiem vēlas aizsargāt bērnus un definēt ģimenes jēdzienu.

KONTEKSTS:

Jūlija beigās Centrālā vēlēšanu komisija reģistrēja parakstu vākšanai iniciatīvas grupas "Latvijas vīru biedrība" iesniegto likumprojektu "Grozījums Latvijas Republikas Satversmē", kas paredz mainīt ģimenes definīciju Satversmes 110. pantā.

Parakstīties par grozījumu Satversmē ierosināšanu vēlētāji varēs 12 mēnešus – no 2021. gada 30. jūlija līdz 2022. gada 29. jūlijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt