Tiesībsargs: Obligātā aizsardzības dienesta likumprojektā – daudz neskaidrību un pretrunu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tiesībsargs saskata cilvēktiesību riskus pašreizējā Valsts aizsardzības dienesta likumprojekta redakcijā. Tiesībsarga ieskatā likumprojekta tekstā ir tik daudz neskaidrību un pretrunu. Piemēram, likumprojekts noteic, ka pienākums pildīt valsts aizsardzības dienestu tiek attiecināts tikai uz vīriešiem, bet par šo modeli nav notikusi jēgpilna diskusija.

Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Tāpat, pēc tiesībsarga domām, ir nepieciešams skaidri noteikt, vai personai ir tiesības Valsts aizsardzības dienesta vietā brīvi izvēlēties pildīt civilo dienestu.

Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa uzsvēra, ka Tiesībsarga birojs nav pret ideju, ka sabiedrība jāiesaista valsts aizsardzībā, bet likumprojekta saturs šobrīd ir nepilnīgs un pieļauj dažādas interpretācijas.

"Vienīgais, kas ir skaidrs – ja tu esi aktīvajā dienestā, tad tev 11 mēneši arī aktīvi jādienē. Bet, ja ir visas pārējās alternatīvās formas, kaut vai, ja dienē Zemessardzē: ir pateikts, ka ne mazāk kā pieci gadi, bet cik tad ilgi viņam būs jādienē [Zemessardzē], lai to varētu pielīdzināt kā aizvietojošo elementu. Vai tie būs septiņi, desmit gadu? Te ir vēl šāda liela neskaidrība, bet mūsu galvenais akcents ir uz to –

šajā sabiedrībai un mūsu valstij tik ļoti būtiskajā jautājumā ir jābūt pilnīgi skaidram: ja uz mani kā indivīdu tas attiecas, ko man tas nozīmē, kāda ir mana izvēle no tā piedāvātā ranžējuma, kāds ir ilgums un manas saistības (..)," teica Siliņa. 

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš grozījumiem otrajam lasījumam Valsts aizsardzības dienesta likumprojektam ir noslēdzies, un Saeimas atbildīgā komisija priekšlikumus vērtēs nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

Pusgadu pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā, Latvijas valdība atbalstīja pakāpenisku obligātā valsts aizsardzības dienesta (VAD) ieviešanu. Obligātais dienests plānots vīriešiem no 18 līdz 27 gadiem un sievietēm brīvprātīgi ar 2028. gadu.

VAD likumprojektu un to pavadošo likumu projektus 20. septembrī apstiprināja Ministru kabinets, atbalstot dienesta ieviešanu.

Pirmajam iesaukumam 2023. gada janvārī Aizsardzības ministrija aicinās 18 līdz 19 gadus vecus Latvijas pilsoņus brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Sākot ar 2023. gada otro pusgadu, pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā. 2023. gada otrā pusgada iesaukumam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 19 gadiem būs aicināti iestāties dienestā brīvprātīgi, taču trūkstošo personu skaitu iesauks obligātā kārtā. Gadā plānoti divi iesaukumi – janvārī un jūlijā.

Iesaukumu valsts aizsardzības dienestā varēs atlikt pilsoņi, kuri svarīgu iemeslu dēļ vēlas to pildīt citā laikā, bet ne vēlāk kā līdz 26 gadu vecumam. Otrreizēja valsts aizsardzības dienesta atlikšana šā iemesla dēļ nebūs pieļaujama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti