Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Lietuvā un Igaunijā epidemioloģiskā situācija uzlabojas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Zaudē darbu, jo atsakās vakcinēties

Tiesībsargs ik dienu saņem jautājumus par obligātu vakcināciju pret Covid-19; lūdz valdību precizēt neskaidrības

Gan Valsts darba inspekcija, gan tiesībsargs informēja, ka ik dienu tiekot saņemti neskaitāmi jautājumi no iedzīvotājiem, kā rīkoties, ja darba devējs pieprasa vakcinēties pret Covid-19. Tāpat arī darba devēji interesējas, vai drīkst atlaist nepotētus darbiniekus. Piemēram, Liepājā Pensionāru dienas centra vokālā ansambļa vadītājai darba devējs aizliedzis strādāt, jo pasniedzēja kategoriski atsakās vakcinēties pret Covid-19. Mūzikas skolotājai jau atrasts aizvietotājs.

Valsts darba inspekcija un tiesībsargs akcentēja, ka vakcinācija pret Covid-19 ar atsevišķiem profesiju izņēmumiem ir brīvprātīga un darba devējam nav tiesību piespiest potēties vai pat pārtraukt darba attiecības. 

Lai gan oficiālas sūdzības par šādiem precedentiem darba vietās nav fiksētas, tomēr ik dienu šīs iestādes saņem neskaitāmus jautājumus, kā rīkoties, ja darba devējs cenšas piespiest potēties vai darbinieks atsakās.

Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa skaidroja: “Šādi jautājumi ienāk gan no darbinieku puses, gan arī trešajām ieinteresētajām personām. Tāpat arī darba devēji interesējas par savām tiesībām, kā atbilstoši likumam rīkoties un vai drīkst atlaist darbinieku tikai tāpēc, ka viņš nav vakcinējies.’’

Savukārt Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska norādīja: “Tiesībsargs vakar nosūtīja valdības vadītājam vēstuli, aicinot skaidrot gan sabiedrībai, gan arī tiesībsargam, jo mēs no savas puses arī nevaram sniegt skaidrojumu, jo mēs redzam, ka šobrīd šādu iespēju likumā nav. Ko darīt situācijā, ja darbinieks nevar darbu turpināt un nav iespēju kādā veidā šo darbu veikt attālināti? Pēc būtības tā aizvien būtu dīkstāve. Dīkstāves atbalsti vairs netiek izmaksāti. Pēc būtības darba tiesiskās attiecības būtu izbeidzamas.”

Ņemot vērā valdības lēmumus, Liepājas Pensionāru dienas centrs no 1. jūnija atsācis nodarbības telpās klātienē tikai tiem senioriem, kuri ir vakcinējušies pret Covid-19. Iestādes vadība, kas ir Liepājas Sociālais dienests, noteicis, ka arī pulciņu vadītājiem jābūt obligāti vakcinētiem. Kā informēja centra vadītāja Astrīda Vērdiņa, no 68 senioriem, kuri aktīvi iesaistās dažādos pulciņos, tikai daži neesot vakcinēti, bet pasniedzējus, kuri atsakās potēties, aizstāšot ar vakcinētiem.

Vērdiņa norādīja: “Šobrīd man rūpes ir – mūsu vokālais ansamblis “Kurzemīte”. Mums bija brīnišķīga vadītāja Laine Zeile, ļoti laba, bet… Mēģinājām viņu dažādi pierunāt, viņa kategoriski atteicās, kā rezultātā mēs viņu pazaudējām. Nākošais pulciņš mums ir dejotāji, tur atkal interesanti – visas dejotājas ir vakcinējušās, viņiem deju skolotāja brauc no Rīgas, un viņa nav vakcinējusies, un tagad es viņai pateicu, ja viņa nav vakcinējusies, viņa nevar braukt.”

Ansambļa bijušajai vadītājai Lainei Zeilei Liepājas Pensionāru dienas centrā pakalpojumu līgums ar Sociālo dienestu par ansambļa “Kurzemīte” vadīšanu beidzās pandēmijas laikā, kad nodarbības nenotika, bet tagad tas netiek atjaunots, jo sieviete veselības problēmu dēļ atsakās vakcinēties pret Covid-19.

“Es cīnīšos, jo tie ir mani dziedātāji. Pensionāru dienas centrā vokālajā ansamblī “Kurzemīte” es esmu ieguldījusi pamatīgu darbu, un vienkārši šo darbu tā paņemt, no savas sirds noņemt un nomest nost – to es nedarīšu,” sacīja Zeile.

Liepājas Pensionāru dienas centrs informēja, ka piektdien atrasta jauna vokālā ansambļa “Kurzemīte” vadītāja.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī bija saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt