Dienas ziņas

Pēdējo gadu spēcīgākā vētra dzēsusi arī cilvēka dzīvību

Dienas ziņas

Filipīnās atklātu vaboļu sugu nosauc ārsta Stašinska vārdā

Dzimumnoziegumus pret bērniem izmeklē pārāk ilgi

Tiesībsargs: Dzimumnoziegumus pret bērniem izmeklē pārāk ilgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izmeklētāju kapacitātes un kompetences trūkuma dēļ tiesībsargs Juris Jansons kritiski raugās uz to, cik efektīvi tiek izmeklēti noziegumi pret bērnu tikumību. Secināts, ka aptuveni trešdaļa iespējamo dzimumnoziegumu pret bērniem tiek izmeklēti divus gadus vai ilgāk. Šo noziegumu izmeklēšanā reti iesaista pieredzējušus izmeklētājus.

Norādot, ka audžuģimenēs nonāk bērni, kas iepriekš cietuši no seksuālas vardarbības, bet process, kādā to pierādīt un vainīgo saukt pie atbildības, ir nesamērīgi garš un finālā bieži vien neefektīvs, pie tiesībsarga vērsās kā privātpersonas, tā audžuģimeņu apvienība "Terēze". 

Tiesībsargs: Dzimumnoziegumus pret bērniem izmeklē pārāk ilgi
00:00 / 03:40
Lejuplādēt

"Ja mēs runājam par to, ka mums bērnu intereses ir prioritāras, tad šīs procesuālās darbības šobrīd nav bērnu interesēs. Tieši tāpēc, ka ir šie izvilktie laiki, termiņi. Un bieži liekas, ka gadu tās lietas vispār ir aizmirstas," izteicās Latvijas Profesionālo audžuģimeņu biedrības "Terēze" vadītāja Ārija Martukāne.

Viņa iezīmēja kādu gadījumu, kad bērnam nodarīts tik smags kaitējums, ka bērns nonācis slimnīcā. Notikušo bērns varējis arī izstāstīt, bet tā arī pēc aptuveni diviem gadiem vainīgais vēl nav saukts pie atbildības.

Tiesībsarga birojs divarpus gadu griezumā analizēja pirmstiesas izmeklēšanas procesus lietās, kas saistītas ar bērnu tikumību un dzimumneaizskaramību. Tiesībsargs Juris Jansons kritiski raugās uz to, cik efektīvi Valsts policija šīs lietas izmeklē. Secināms, ka lielākā daļa lietu tiek izmeklētas pusgada laikā. Tomēr aptuveni trešdaļa iespējamo dzimumnoziegumu pret bērniem tika izmeklēta divus gadus vai ilgāk.

Sevišķi smagi noziegumi tiek izmeklēti vēl ilgāk, un tajās lietās biežāk pieņem lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu, norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Pētot daudz dažādu lietu, tiesībsargs secinājis – pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāte klibo.

"Pie nepietiekamas kapacitātes, pie nepietiekamām kompetencēm mēs esam situācijā, kurā bieži vien kriminālprocesi netiek uzsākti vai kriminālprocesi tiek izbeigti pierādījumu trūkumu dēļ.

Un var gadīties, ka tas cietušais bērns nonāk atpakaļ varmācīgā vidē," sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

Bet kāpēc? Iedziļinoties secināts, ka izmeklēšanu bieži kavē aizdomās turētie vai apsūdzētie. Viņi nesadarbojas, slēpjas, un viņu atrašanās vieta nav zināma. Vēl ilgu laiku prasa nozīmētās ekspertīzes un atzinumi. Kā arī iznākumu ietekmē izmeklētāja kompetence un zināšanas par dzimumnoziegumu izmeklēšanu. Tiesībsargs uzskata, ka vajadzīga šādu noziegumu izmeklētāju specializācija, bet policijā norāda – izmeklētāju trūkstot, tāpēc tas nenotiks.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks piekrita kritikai, bet norādīja – tā nav sistēma, ka šādas lietas tiek nekvalitatīvi izmeklētas.

"Ir šie klupšanas akmeņi saistībā ar sākotnējām izmeklēšanas darbībām, tieši pašā sākuma stadijā, līdz kriminālprocess tiek nodots augstāk stāvošai struktūrvienībai, kas varbūt ir vairāk specializējusies.

Mēs pilnīgi objektīvi uztveram šo kritiku, arī pārmetumus. Ļoti cenšamies strādāt pie tā, lai tiešam uzlabotu izmeklēšanas kvalitāti," komentēja Ruks.

Valsts policijā gan sola, ka līdz ar izmeklētāju apmācību centra izveidi šogad būs kvalitatīvākas apmācības šajos jautājumos, kas ļaus lietas, kurās cietuši bērni, izmeklēt kvalitatīvāk un savlaicīgāk.

Tiesībsargs uzskata, ka dzimumnoziegumos pret bērniem tikai ļoti retos gadījumos būtu nepieciešams veikt resorisko pārbaudi pirms izmeklēšanas. Un svarīgi – šo pārbaužu laikā nedrīkst iztaujāt bērnu, jo tas var būt viņam kaitējoši.

Katru reizi, kad bērns ir spiests stāstīt par to, kas ar viņu ir noticis, viņa sniegtā informācija nedaudz mainās. Bērns pusgadu pēc notikušā var atcerēties tikai desmitdaļu, norādīja centra „Dardedze” valdes locekle Laila Balode.

"Ikviens šodienas bērns ir mūsu nākotnes pieaugušais. Ja mēs viņam radam šaubas par tiesībsargājošo sistēmu – bažas, vai ar sistēmu ir jēga sadarboties vai no tās ir jābaidās –, mēs nākotnē graujam uzticību šai sistēmai kā tādai," stāstīja Balode.

Tāpēc ir svarīgi, ka ar šīm lietām strādātu specializējušies izmeklētāji, notikušajam pieejot īpaši rūpīgi. Ģenerālprokurors Juris Stukāns norādījis, ka šo lietu izmeklēšana ir un būs prioritāte jebkurai tiesībsargājošajai iestādei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti